Aktuálne dianie 4. marec 2020

G. Matečná: Petržalské závodisko chcú vraj ovládnuť developeri


(TASR, Bratislavský kuriér, rl) - Petržalskému závodisku, ktoré je vo vlastníctve štátneho podniku Závodisko patriaceho pod agrorezort, hrozí privatizácia.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná ešte pred parlamentnými voľbami varovala pred snahou niektorých pravicových politikov a developerských skupín o privatizáciu štátneho závodiska kvôli výstavbe.

Upozornila na to v rozhovore pre jazdecký a dostihový časopis eQuest.

„Je neprípustné, aby sa na majetok štátu pozeralo len cez čísla. Útvar hodnoty za peniaze prišiel v rámci auditu výdavkov agrorezortu s návrhom privatizácie petržalského závodiska, pretože by tento obchod štátu priniesol značné financie. Striktne som to zamietla.

Pýtam sa kde je vyčíslená hodnota verejného záujmu viac ako 100 000 obyvateľov Petržalky?

Liberálni pravicoví politici, ktorí chcú minimalizovať majetok štátu už čakajú na predaj štátneho majetku do rúk developerom pod rúškom ekonomickej nevýhodnosti pre štát.

Petržalčania musia o tomto riziku vedieť,“ povedala Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (SNS).

Ešte v roku 2016 sa Gabriela Matečná vážne vyhranila voči tomu, aby areál štátneho podniku padol do rúk developerov a odmietla snahy o jeho privatizáciu.

Tento areál s jazdeckým športom a so všetkými jeho možnosťami má pre 24 percent obyvateľov Bratislavy, ktorí žijú v Petržalke, obrovský význam pre oddych, rekreáciu i prírodu.

"Už v roku 2016 som vyhlásila, že kým budem ministerkou a pokiaľ bude SNS vo vláde, tento areál nikdy nepadne do rúk developerov, ktorí o jeho zastavaní snívajú už roky,“ uviedla Gabriela Matečná. Ako ďalej dodala, počas posledných štyroch rokov investoval štátny podnik do rozvoja a rekonštrukcií areálu nemalé prostriedky.

Rozvojové plány petržalského závodiska rátajú s dostavbou tribúny a rozšírením palety oddychových aktivít pre verejnosť.

Prvé dostihy v Bratislave sa konali v roku 1826. Dostihová dráha petržalského závodiska bola spustená pred 60 rokmi.

Prvý míting sa tu konal 18. septembra 1960, pravidelná prevádzka sa tu datuje od roku 1979. Rozloha areálu Starý háj je 28,7 ha, z toho 18,3 ha tvorí dostihová dráha. Ročne sa akcií závodiska zúčastní takmer 100.000 návštevníkov.

Bratislavský kuriér k téme oslovil riaditeľa Závodiska š. p. Tomáša Zajaca. Tu je jeho vyjadrenie:

„Tak ako som prednedávnom pri mojom menovaní povedal, tak veľmi rád zopakujem, že pod mojím vedením sa Závodisko rušiť nebude a ani sa nebude predávať žiadna jeho časť, ako sa to žiaľ stalo v minulosti.

Najlepším dôkazom je návšteva nášho areálu, ktorý je otvorený širokej verejnosti každý deň, aj mimo dostihovej sezóny a za ostatný rok prešiel radikálnou zmenou.

Vybudovali sme dve nové veľké bezpečné detské ihriská, máme nové gastro prevádzky, beachvolejbalové ihrisko a v blízkej dobe pribudne nové petangové ihrisko.

Ďalšie zlepšenia sa pripravujú aj pre koničkárov (majiteľov, trénerov, jazdcov, chovateľov).

Úžasnou správou je nová budova vážnice a šatní jazdcov, ktorú budú môcť jazdci využívať už na prvom dostihovom dni tejto jubilejnej 60. dostihovej sezóny, t. j. 5. apríla 2020.

Na tieto prvé dostihy, ako aj na celú dostihovú sezónu, ktorá bude mať u nás dokonca o jeden dostihový deň viac ako v roku 2019, veľmi rád pozývam aj všetkých čitateľov Bratislavského kuriéra“.

(tasr, rl)

Ilustr. Foto: Zavodisko.sk

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter