Aktuálne dianie 8. apríl 2021

Dopravný podnik nevie sám pomôcť žabám na Železnej studničke


V poľských Tatrách zavreli nedávno pre zatúlané mláďa medveďa celú dolinu, a to do pár hodín. My chceme byť tiež féroví k prírode, aspoň sa tak tvárime. Napríklad, mesto požiadalo o vyhlásenie Prameňov Vydrice za prírodnú rezerváciu, sadí stromy, apeluje na občanov, aby využívali ekologickú dopravu...

Na druhej strane ... Už týždne platí po 20:00 zákaz vychádzania aj do prírody. Linka MHD č.43 však jazdí do Lesoparku veselo až do noci, pravidelne, zbytočne a úplne prázdna. Interval o 20:44 a 21:44 je v súčasnej situácii de facto nemožné, aby niekto mohol legálne využiť.

Na ťahu je mesto

Druhý rozmer tohto úplne zbytočného nočného jazdenia hore dole dolinou je aj ekologický. Je totiž sezóna migrujúcich a zákonom chránených žiab, ktorá sa v tomto období opakuje rok čo rok. Tie začínajú svoju púť k rybníkom okolo 20:30. No a presne vtedy sa stretnú na ceste s autobusmi naloženými vzduchom, ktoré boli vypravené presne podľa grafikonu.

Na otázku, či neplánujú operatívne prispôsobiť pohyb "zbytočných" autobusov  v Lesoparku, sme dostali od prepravcu odpoveď, že rozhodnúť musí mesto. "Objednávateľom MHD je mesto. Dopravný podnik Bratislava nemôže svojvoľne rozhodnúť o rušení či pridaní jednotlivých spojov," uviedla hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová. Oslovili sme aj magistrát, ten sa k téme zatiaľ nevyjadril.

Boli sme sa začiatkom týždňa pozrieť na mieste a stovky rozpučených fľakov na ceste vyvolávajú otázku, či to s tou ekológiou myslíme vážne. Vrchol migrácie žiab ešte len príde...

(bak, foto TASR, BK)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter