Aktuálne dianie 8. október 2020

Dočká sa Bratislava nemocnice 21. storočia?


Bolo by zaujímavé nazrieť do hláv Slovákov, Bratislavčanov, čo si predstavia, keď sa povie NEMOCNICA. Sú už aj na Slovensku pracoviská, ktoré idú s dobou a dokážu v pacientoch vyvolať úsmev na tvári, no väčšina v nás evokuje predstavy typu - sivé steny, padajúca omietka, plesne, plné čakárne, urgentný príjem, ktorý od pohľadu sám osobe zhoršuje stav pacienta. Bežný je aj obraz rodiacej matky bez súkromia, počúvajúcej pôrody iných žien za susednou plentou. Extrémne dôkazy o tom, že nemocnice potrebujú obmenu. Štátna nemocnica Rázsochy nemá zatiaľ ani základné kontúry. Preto nás zaujímalo, akú predstavu v nás podnieti a čo nové prinesie pacientom Nemocnica novej generácie Svet zdravia.

53-tisíc metrov štvorcových pre pacienta (staro)novej generácie

Je prvý jesenný deň,  vydávame sa do mestskej časti Lamač, k stavbe, ktorá sa v budúcnosti stane výraznou architektonickou dominantou novej štvrte. A nielen to. Budova umiestnená v západnej časti Bratislavy,  má hrubú podlažnú plochu 53-tisíc metrov štvorcových. Stavba má potenciál byť miestom, ktoré spája príjemné prostredie, moderné pracoviská vybavené najnovšou technológiou a personál, ktorý sa bude školiť v modernom školiacom centre priamo v budove nemocnice. Nová nemocnica bude v mnohých špecializáciách „koncová“, to znamená, že ráta so starostlivosťou aj o najnáročnejších pacientov. Zatiaľ je však väčšina projektu len na papieri. Podľa pôvodných plánov súkromného investora by malo k otvoreniu  prísť v roku 2022.  V súčasnosti je však termín otázny.

Otvorenie sa určite posunie

Na stavbe je v čase našej návštevy čulý pracovný ruch. Pred pár mesiacmi tomu tak úplne nebolo. Pandémia koronavírusu stavebné práce pribrzdila. Táto veľká stavba má v portfóliu české firmy ako aj  dodávateľov z Rakúska, čo je v čase, keď sú hranice zatvorené komplikácia. “Teraz nasadzujeme všetky kapacity, aby sme dopady pandémie minimalizovali. Ako to však dopadne, bude záležať predovšetkým na ďalšom vývoji pandemickej situácie,” konštatuje na úvod stretnutia Ján Klimko, projektový riaditeľ Nemocnice novej generácie Svet zdravia. Práce postupujú tak, aby sa uzavrela stavba z vonka, a aby bolo možné prejsť do zimného obdobia a riešiť stavebné práce vo vnútri budovy. Vyzerá to tak, že budovu už žiadny dážď a sneh neprekvapí.

Príjemné prostredie a dostatok svetla tiež liečia

Prostredie je často v nemocničných budovách ponuré až depresívne. Preto nás povzbudila predstava, že pre pacientov tejto nemocnice to môže byť inak. Na stavbe sme na začiatku jesene, napriek tomu preniká do budovy dostatok denného svetla. Svetlo spolu so zelenými strechami a zeleňou vo vnútorných átriách budú tvoriť prostredie, ktoré architekti nazývajú liečivé. Pred budovou je navyše vytvorená takzvaná terénna vlna. Terén je v niektorých častiach znížený tak, aby bolo dostatok svetla aj v prvom podzemnom podlaží, ktoré má slúžiť pre oddelenia pracujúce s ionizujúcim žiarením. “Vo väčšine nemocníc sú takéto zákroky realizované v uzatvorených podzemných priestoroch, u nás budú mať personál aj pacienti komfort z denného svetla,” vysvetľuje Vladimír Kumičák, projektový senior manažér Svet zdravia. Všetky tieto komponenty - svetlo, zeleň a prírodné materiály dokázateľne pôsobia na ľudskú psychiku a môžu spríjemniť pobyt pacienta v zdravotníckom zariadení.

Nemocnica ponúkne unikátne pracovisko aj centrálnu prípravovňu liečiv

Členovia projektového tímu novej nemocnice nám predstavujú jednotlivé poschodia a miestnosti. Presúvame sa okolo betónových bunkrov so šírkou steny 1,5 metra, kde v budúcnosti môže vzniknúť unikátne pracovisko. “Máme tu ambíciu vytvoriť výnimočné pracovisko radiačnej onkológie, do ktorého zvažujeme nákup vybavenia novej inovatívnej liečebnej modality, ktorá zatiaľ na Slovensku nie je dostupná,” informuje nás projektový manažér.

Na rovnakom podlaží sa nachádza priestor, kde budú dominovať najnovšie technológie v príprave liekov. Vznikne tu centrálna prípravovňa liečiv. Po elektronickom predpise lekárom bude prístroj pripravovať dávky liekov na určitý čas osobitne pre každého pacienta. Tento postup minimalizuje možnosť ľudskej chyby pri podávaní liekov na absolútne minimum.

Flexibilitu kapacít v čase pandémie zabezpečia plávajúce lôžka

Ako možno tušiť, nejde o lôžka plávajúce na vode. Ide o systém, kedy sa lôžka budú dať flexibilne prelievať z jedného oddelenia na druhé podľa potrieb pacientov a nemocnice. Všetky lôžka budú k dispozícii pre všetkých špecialistov v nemocnici bez vymedzenia počtov pre jednotlivé oddelenia. V reálnom živote totiž nikdy nevieme, koľko pacientov s akými ťažkosťami budeme potrebovať do nemocnice prijať. Systém bude vyžadovať väčšiu flexibilitu hlavne od sestier, ktorá sa môže starať raz o pacienta so zlomenou nohou a inokedy s vysokým tlakom, vysvetľuje Vladimír Kumičák.

Jednolôžková izba s možnosťou ubytovania príbuzného je základ

Pacient sa poteší vyššiemu komfortu aj priamo na izbách. Tie by mali byť výlučne jednolôžkové, no zároveň dosť priestranné na to, aby v nich mohla prespať aj blízka osoba. Izba bude mať rozťahovacie kreslá a vlastnú kúpeľnu.

Zachovanie intimity pacienta nemá byť len prémiovou záležitosťou

Následne nás zaujíma oblasť, ktorá sa netýka budovy, či nových technológii, skôr ide o základné potreby pacienta v 21. storočí. Občasná prax v nemocniciach je, že pred dverami výťahu stretneme pacienta, ktorého vezú na výkon, alebo z operačnej sály a je prikrytý plachtou a my ho vidíme. To výrazne zasahuje do intimity pacienta.  Projektový manažér nás uisťuje, že v tejto nemocnici by to nemalo byť štandardom. “Budova nemocnice je postavená tak, aby sa eliminovali nežiadúce stretnutia personálu, logistiky, či verejnosti s pacientom, a rovnako aby bola zachovaná integrita a intímnosť pacienta. Ako príklad uvediem výťahy. Z jednej strany je vstup pre medicínsky personál a z druhej strany vstup pre verejnosť. To znamená, že za normálnych okolností nebudem cestovať vo výťahu s lekárom a rovnako sa nestretnem ani s pacientom,  ktorý bude prevážaný na výkon,” spresňuje Vladimír Kumičák.

Väčšej intimite a pohodliu sa potešia aj budúce mamičky. Poskytnúť bezpečie a komfort ženám- rodičkám, má osem moderných pôrodných izieb.

Kľúčový je personál. Školiť sa bude mesiace dopredu

Hlavnou podmienkou kvalitnej starostlivosti o pacienta je dostatočné množstvo kvalifikovaného personálu. Ako dopadne pacient, ktorý vstúpi do nemocnice či ambulancie záleží nielen od kvalitných liekov a špičkových prístrojov, ale aj od toho, koľko a aký personál sa stará o tohto pacienta. Zdravotníckeho personálu je momentálne na trhu nedostatok a so situáciou sa bude musieť popasovať aj nová nemocnica.

Kľúčoví lekári, ktorých nemocnica priláka, sa budú pripravovať niekoľko mesiacov dopredu. Zdravotníci sa potrebujú naučiť rozumieť nemocnici, procesom, pracovať s nemocničným systémom, a teda so všetkými technológiami. Vo vnútri nemocnice sa nachádza školiace centrum s operačnou sálou, ktorá bude vybavená identicky ako ostré operačné sály, izba intenzívnej starostlivosti JIS, či lôžková izba pacienta. Kontinuálne sa pracuje s akademickou obcou, so školami a vzdelávať plánujú postupne aj lekárov a sestry v rámci celého Slovenska. Prehliadku končíme na mieste, kde sme stáli v úvode stretnutie. V budúcnosti tu vyrastie ubytovňa pre sestričky. Je to ďalší benefit, ktorým chce nemocnica pritiahnuť personál nielen zo Slovenska. 

Súkromné zariadenie, ktoré má slúžiť všetkým

Hoci bude nemocnica súkromné zariadenie, otvorené bude pacientom v podmienkach verejného zdravotného poistenia. Nejde teda o exkluzívne zariadenie, naopak má poslúžiť všetkým  obyvateľom Bratislavy a blízkeho okolia. Nemocnica by mala dať prácu 1 200 zamestnancom, z čoho bude 250 lekárov, 450 sestier, 350 ostatného zdravotného personálu a 150 ďalších zamestnancov. Plánovaný rozpočet je 240 miliónov eur.

 

Jana Pohankova

(foto a viz. Svet zdravia)

 



.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter