Aktuálne dianie 30. október 2023

Cintoríny budú otvorené dlhšie, Marianum upozorňuje návštevníkov na ekologické alternatívy


Cintoríny a krematórium v správe mestského pohrebníctva Marianum v Bratislave budú mať od 1. do 8. novembra predĺžené otváracie hodiny. V "dušičkovom" období budú otvorené od 7.00 do 20.00 hod. Pre imobilných návštevníkov budú do 5. novembra v čase od 9.00 do 15.00 hod. k dispozícii elektromobily. Elektrické vozidlá nájdu návštevníci na cintorínoch Vrakuňa, Slávičie údolie a v Krematóriu - Urnovom háji.

Protipožiarna pohotovosť

V týchto dňoch je zvýšené riziko požiarov. MARIANUM preto informuje o požiarnych hliadkach. „MARIANUM zabezpečí aj zvýšenú protipožiarnu pohotovosť v podobe protipožiarnych hliadok, ktoré budú vykonávať preventívne opatrenia proti vzniku požiaru,“ uvádza mestské pohrebníctvo.

Ekologickejšia výzdoba hrobov

Pozornosť návštevníkov upriamuje Marianum aj na ekologickejšie alternatívy pre vyzdobenie hrobov, napríklad uprednostniť živé kvety či sušené rastliny. Voľne dostupné prírodné materiály ako šišky, vetvičky, gaštany či kamienky do hrobových dekorácií môžu nahradiť umelé ozdoby, kytice či ikebany. Namiesto drôtu možno použiť lyko i prírodný špagát.


Správne triedenie

Mestské pohrebníctvo zároveň upozorňuje aj na správne triedenie cintorínskeho odpadu. Na cintorínoch Vrakuňa, Petržalka a Prievoz sú v súčasnosti vybudované stojiská na triedenie siedmich komodít tohto odpadu. Počas nadchádzajúcich Dušičiek pribudnú dočasné triediace stanice aj na ďalších cintorínoch, v Krematóriu a v Podunajských Biskupiciach.

 

Roztriediť sa bude dať zelený biologicky rozložiteľný odpad, plasty, kovy, papier, sklo, elektroodpad a zmesový komunálny odpad. Návštevníkom budú k dispozícii aj asistenti, ktorí pomôžu pri roztriedení odpadu podľa jednotlivých dostupných komodít.

Do zákazu pribudli elektrokolobežkári

Tak ako po minulé roky návštevníci by nemali zabúdať, že na cintorínoch platí zákaz vstupu so zvieraťom, zákaz vstupu osôb pod vplyvom omamných látok a vstup na bicykli. Pribudol zákaz pre elektrokolobežkárov.

Posilnená MHD počas „dušičiek"

Počas jesenných prázdnin a Sviatku všetkých svätých posilňuje Dopravný podnik Bratislava (DPB) výpravu na vybraných linkách obsluhujúcich bratislavské cintoríny. Návštevníci sa tak môžu vyhnúť dopravným komplikáciám. „Autobusová linka 39 obsluhujúca zastávky „Martinský cintorín“ a „Cintorín Slávičie údolie“ kapacitne posilnená a premávať bude v skrátených intervaloch. Zároveň nahradí linku 31, ktorá počas tohto obdobia premávať nebude. Všetky spoje linky 80, ktoré končia na Kapitulskom dvore, budú od 7:00 do 20:00 zachádzať až k Cintorínu Petržalka,“ informuje DPB

Dopravný podnik dodáva, že v prípade potreby posilní kapacitu nasadením záložných vozidiel. Koordináciu premávky MHD priamo v teréne zabezpečujú dispečeri DPB, ktorí budú takisto pracovať v posilnenom režime.

bak

ilustračné foto: bak

 

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter