Aktuálne dianie 10. september 2021

Čaká nás extrémne počasie aj na jeseň?


Toto leto sme v Bratislave zažili od júna do augusta päť výraznejších vĺn horúčav. Napriek studenému koncu augusta môžeme hovoriť najmä o mimoriadne teplom júni a júli. Tieto mesiace sa zaradili medzi tri najteplejšie júny a júly v Bratislave od roku 1951.

V septembri sa opäť na niekoľko dní vrátia letné teploty vzduchu. Dlhodobejšie prognózy predpokladajú teplé počasie aj počas návštevy pápeža Františka na Slovensku. O extrémnom počasí v lete 2021 aj o prognózach na najbližšie týždne nás informoval Jozef Pecho, meteorológ a klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Rekord v Bratislave padol už v júni!

Teplejšiemu počasiu sme tento rok v Bratislave tešili už od začiatku júna.  Následne nás v polovici júna zasiahla prvá vlna horúčav, ktorá bola z pohľadu meteorológov extrémna. Mimoriadna bola najmä počtom tropických nocí. „Na bratislavskej Kolibe bola prekonaná najdlhšia séria takýchto dní: v dňoch 19.-24. júna 2021 sa vyskytlo 6 dní za sebou, kedy nočná minimálna teplota vzduchu neklesla pod 20 °C,“ vysvetľuje Jozef Pecho.

Tretia vlna horúčav zas priniesla najvyššiu nameranú tohtoročnú teplotu vzduchu. Na stanici Bratislava – letisko namerali meteorológovia 37,3 °C.

Počet tropických dní v lete od roku 1992 významne rastie

Takmer celé leto bolo v Bratislave mimoriadne teplé. A to predovšetkým vďaka prvým dvom extrémne teplým mesiacom. Najteplejším z nich bol júl. „Absolútne najteplejším mesiacom leta bol júl 2021 s priemernou teplotou 23,1 °C na Kolibe a 24,0 °C na letisku. Relatívne však bol najteplejší (v porovnaní s normálom) jún s odchýlkou +3,9 °C na Koliba a +3,8 °C na letisku,“ spresňuje Pecho. Oba mesiace tak štatisticky zaradil medzi tri najteplejšie júny a júly v Bratislave od roku 1951.

Aj počet tropických dní bol v Bratislave počas tohto leta nadnormálny. No v porovnaní s niektorými predošlými rokmi nijako extrémne vysoký. Meteorológ však znepokojivo dodáva, že ich celkový počet, od roku od roku 1992, najmä počas leta, významne rastie.

V septembri sa vrátia letné teploty vzduchu

Po premenlivom a chladnejšom konci augusta si Bratislavčania môžu znova v septembri užiť príjemné a slnečné dni. V tomto čase ešte nehovoríme o „babom lete“. To zvyčajne prichádza na prelome septembra a októbra. Okrem iného sa vyznačuje výrazne nižšími nočnými teplotami. 

Niekoľkodňové slnečné a teplé počasie v prvej polovici septembra naši predkovia označovali ako neskoré leto, prípadne mariánske leto. Práve to nás čaká v nadchádzajúcich dňoch. Navyše prognózy hovoria o postupnom otepľovaní. „V najbližších dňoch sa bude postupne, ale celkom vytrvalo otepľovať. Je celkom možné, že v najbližšom období nás čaká veľmi stabilné a aj relatívne teplejšie počasie, kedy sa aj do Bratislavy vrátia letné teploty vzduchu,“ konštatuje meteorológ SHMÚ.  Či to bude znamenať, že zaznamenáme aj nejaké teplotné extrémy,  zatiaľ, presne povedať nevedel.

Teplé počasie sa môže udržať až do 20. septembra

Aké budú teploty počas nasledovných týždňov nie je podľa meteorológov jednoduché predpovedať. Meteorologická jeseň sa v posledných rokoch vyznačuje veľkou dynamikou. Aj preto vedia ťažšie odhadnúť, čo nás v ďalšom období čaká.

Situáciu s počasím  vedia s istou pravdepodobnosťou priblížiť strednodobé prognózy. Tie na základe istých podmienok, s určitou pravdepodobnosťou, popisujú teplotný charakter až do polovice októbra. „Na základe týchto podkladov sa dá povedať, že nadnormálne teplé počasie sa v našom regióne s pomerne vysokou pravdepodobnosťou udrží až približne do 20. septembra 2021. V tomto období treba počítať aj s maximálnymi teplotami okolo alebo nad 25 °C. V poslednej septembrovej dekáde sa pravdepodobne mierne ochladí a teploty budú skôr v intervale normálnych hodnôt,“ informuje o prognózach Európskeho centra pre strednodobé predpovede.

 

Začiatok októbra by už mal byť citeľne chladnejší a pravdepodobne sa vyskytnú aj zrážky.

jp, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter