Aktuálne dianie 4. december 2017

BSK: Noví i staronoví poslanci veria v konštruktívnu prácu prinášajúcu riešenia


Bez politikárčenia, zato s konštruktívnym "ťahom na bránu", ktorý prispeje k riešeniu problémov a výziev v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK).

Takto si prácu 50-členného Zastupiteľstva BSK v nasledujúcich piatich rokoch predstavujú tí, ktorí budú pokračovať vo svojom mandáte z predchádzajúceho obdobia, i nováčikovia v krajskom parlamente.

"Myslím si, že nás čaká veľa práce, a verím, že zastupiteľstvo aj veľa práce urobí," uviedol pred zložením pondelkového sľubu na ustanovujúcom zasadnutí Zastupiteľstva BSK vôbec najmladší poslanec v novozvolenom parlamente, Mikuláš Krippel, zvolený ako kandidát pravicovej koalície SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

Prioritne sa chce venovať témam sociálnych vecí, školstva a dopravy.

K téme zdravotníctva bude mať zasa blízko Juraj Štekláč, ktorý sa do Zastupiteľstve BSK dostal ako nezávislý poslanec za bratislavskú Dúbravku. "Je potrebné sa aj s predsedom kraja porozprávať o týchto témach, určiť si spoločné priority a čo najskôr ich začať presadzovať," deklaroval Štekláč.

Staronovým poslancom BSK, ktorý však v predchádzajúcom období v zastupiteľstve nebol, je starosta Petržalky Vladimír Bajan. V minulosti pôsobil nielen ako krajský poslanec, v roku 2005-2009 bol predsedom VÚC.

V nasledujúcom období chce na pôde krajského zastupiteľstva rozvíjať tému reformy verejnej správy. "Bude potrebná diskusia o tom, ako je potrebné nastaviť samosprávu v našom kraji, ktorého súčasťou je hlavné mesto.

Priznávam, že mojou osobnou ambíciou je prispieť k tomu, aby sme o päť rokov volili primátora alebo župana, ale nie oboch," prezradil TASR Bajan, ktorý pozitívne vníma i zvýšený počet starostov a primátorov v zastupiteľstve. 

Stotožňuje sa s tým i primátor Pezinka Oliver Solga. "Práve starostovia a primátori vedia veľmi jasne pomenovať problémy vo svojich samosprávach i to, ako pri tom môže pomôcť samosprávny kraj,“ ozrejmil.

Verí, že aj pri novom zložení zastupiteľstva, kde je polovica nezávislých poslancov, dokáže krajský parlament i pri názorových odlišnostiach konštruktívne spolupracovať.

"Dúfam, že sa nebudeme dohadovať, ale riešiť problémy hlavného mesta a tzv. vidieckych okresov,“ uviedol Solga.

Vo svojom poslaneckom mandáte bude pokračovať aj starosta Šenkvíc Peter Fitz. V predchádzajúcom volebnom období bol jediným úspešným  kandidátom Smeru-SD.

V aktuálnom volebnom období je jedným zo šiestich zvolených kandidátov za koalíciu Most-Híd, Smer-SD, SKOK – Európski liberálni demokrati, SZ, SDKÚ-DS a Starostovia a nezávislí kandidáti.

Podľa vlastných slov to však nie je dôvod, aby sa v zastupiteľstve cítil komfortnejšie. "Je to o práci, nie je to o komforte.

Máme pred sebou päť rokov tvrdej práce a verím, že dotiahneme rozumné projekty do konca," povedal pre TASR.

V Zastupiteľstve BSK bude nasledujúcich päť rokov 50 poslancov, oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu stúpol ich počet o šesť.

V Zastupiteľstve BSK bude 34 poslancov zastupovať Bratislavu, šesť okres Malacky a po piatich poslancoch budú mať okresy Pezinok a Senec.

Polovicu zastupiteľstva tvoria nezávislí kandidáti, 17 poslancov sa dostalo do zastupiteľstva s podporou koalície SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska, ďalších šesť ako kandidáti koalície Most-Híd, Smer-SD, SKOK – Európski liberálni demokrati, SZ, SDKÚ-DS a Starostovia a nezávislí kandidáti.

V zastupiteľstve bude i kandidát Nezávislého fóra a strany Doma dobre. Vekový priemer poslancov je 45,5 roka, štvrtinu poslancov tvoria ženy.

O zložení krajského poslaneckého zboru rozhodli voliči prostredníctvom 176.100 platných hlasovacích lístkov, ktoré počas volieb do VÚC (4.11.) odovzdali v 569 volebných miestnostiach 24 volebných obvodov BSK.

O voľbe predsedu BSK rozhodlo 180.490 platných hlasovacích lístkov.

Kandidáta pravicovej koalície (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska) Juraja Drobu podporilo 36.864 voličov, získal tak 20,42 percenta hlasov.

(TASR)
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter