Aktuálne dianie 10. september 2017

Bratislavskí zamestnávatelia sú v najťažšej situácií, zamestnanci majú naopak dôvod na úsmev


Podiel pracovných ponúk v Bratislavskom kraji oproti ostatným miestam na Slovensku dosahuje na najväčšom slovenskom jobportáli Profesia.sk až 51 percent. Počet nezamestnaných sa tu však neustále znižuje, preto firmám klesajú aj záujemcovia reagujúci na pracovné portály. Kým firmy sa musia snažiť viac, zamestnanci môžu túto situáciu využiť vo svoj prospech.

Väčšie množstvo pracovných príležitostí a menej reakcií na pracovné ponuky. Tak by sa dala opísať situácia na Slovensku v posledných rokoch. Ukazuje sa, že najvyhrotenejšia situácia je najmä v Bratislavskom kraji. Portál Profesia.sk zverejnil za prvý polrok 2017 vyše 125-tisíc ponúk. Z toho vyše polovica bola práve v hlavnom meste a jeho okolí. Táto situácia stavia obyvateľov hlavného mesta do pozície, keď si môžu vyberať.

Desaťtisíce pracovných príležitostí

Vyše 64-tisíc. Toľko bolo za prvých šesť mesiacov tohto roka uverejnených voľných miest v Bratislavskom kraji na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku. Firmy hľadali v hlavnom meste najčastejšie administratívnych pracovníkov, predavačov, účtovníkov, ale aj programátorov. Pravdou je, že inzerované pozície v hlavnom meste sú často iné ako na zvyšku Slovenska. Tam totiž prevládajú skôr povolania vo výrobe. Tých je veľké množstvo aj v Bratislave, avšak top odvetviami je tu najmä administratíva a obchod.

Záujem uchádzačov je inde aj dvakrát vyšší

Čo by dali zamestnávatelia v Bratislave za to, keby im na ponuku práce zareagovalo toľko ľudí ako napríklad v Banskej Bystrici. Kým v tomto kraji na strednom Slovensku dostane v priemere firma pri jednej pracovnej ponuke takmer 25 životopisov, v Bratislavskom kraji zareaguje necelých 13 uchádzačov. V hlavnom meste a okolí preto môžeme vnímať vôbec najnižšiu odozvu ľudí na pracovné ponuky. Dôvodom je, logicky, nízka nezamestnanosť. Z tohto dôvodu preto platí, že firmy sa musia viac snažiť a ľudia si zas, naopak, môžu viac vyberať.

V súčasnosti tak môžeme vnímať obrat. Nie je to predsa len tak dávno, keď sa ľudia počas ekonomickej krízy báli o svoje pracovné miesta a v každodennom spravodajstve sa stále častejšie rozprávalo o prepúšťaní ľudí z tradičných fabrík, ale i zahraničných zamestnávateľov. Momentálne môžeme vidieť namiesto toho stále nové a nové firemné praktiky, kedy sa spoločnosti snažia získať nových ľudí. Dnes už preto nie sú vôbec výnimočné zamestnanecké príplatky za to, že pracovník firme odporučí nového schopného zamestnanca.

Firmy nemôžu preceniť lojálnosť zamestnancov

Nová situácia na trhu práce, špeciálne v Bratislave a okolí, priniesla tiež príplatky pre nových zamestnancov. Mohli sme preto viackrát vidieť, že niektoré spoločnosti sa snažili motivovať ľudí v tom, aby nastúpili práve do ich firmy finančnými príplatkami pre nových zamestnancov. Firmy však v súčasnosti nemôžu preceňovať ani lojalitu svojich dlhoročných pracovníkov. Aj tí sa totiž môžu začať pozerať po niečom novom. Aj z tohto dôvodu môžeme vidieť, že sa stále zvyšuje ponuka zamestnaneckých benefitov

Len pätina Bratislavčanov nemá žiaden zamestnanecký benefit

Podľa údajov mzdového portálu Platy.sk je iba necelých 20 percent zamestnancov v Bratislavskom kraji, ktorí nemajú k dispozícii žiaden pracovný benefit. Treba však dodať, že toto číslo sa každý rok znižuje. Firiem v hlavnom meste a okolí, ktoré ponúkajú svojim ľuďom extra výhody je tak stále viac. Najčastejšími benefitmi sú v hlavnom meste najmä firemné akcie, ktoré má k dispozícií až 40 percent zamestnancov. Ďalej nasledujú flexibilný pracovný čas, dovolenka navyše, nápoje zadarmo, mobil na súkromné účely, či notebook na súkromné účely. Stále častejšie si však môžeme všímať, že firmy sa snažia prispôsobiť najmä mladým ľuďom, inak povedané generácii Y, ktorej záleží najmä na voľnom čase. V posledných rokoch tak idú do popredia aj benefity ako narodeninové voľno, či niekoľkodňové voľno, prípadne finančná odmena pri svadbe, narodení dieťaťa, či narodeninovom jubileu.

 

(bak, ilustračné foto Profesia.sk)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter