Aktuálne dianie 28. jún 2017

Bratislavské mestské hradby by si zaslúžili viac – videopozvánka na ich návštevu


Bratislavské mestské hradby, resp. to čo po nich zostalo, sú pochopiteľne najviac vnímané zo strany Staromestskej ulice.

A tento malý pozostatok bratislavského opevnenia by dnes mohol byť skvostom a pýchou Bratislavy. Mohol...

Ak by sme si zidealizovali prítomnosť, dnes by mestské hradby boli opravené, sprístupnené na sto percent, teda aj ich vrchná časť.

Večer by boli príjemne nasvietené, konalo by sa tam množstvo podujatí, minimálne každý víkend nejaké dobové trhy, alebo kultúrne podujatia. Mnohé z toho sa deje, no na mestské hradby dnes zájde málokto. Prečo? Problémov je viac.

Hlavné mesto už dlhé roky váha s ich generálnou opravou a hradby sa verejnosti otvárajú pomaly a postupne.

Asi najatraktívnejším miestom hradieb je ich vrchná časť, ktorá ale zostáva pre obyvateľov a návštevníkov zatiaľ nedostupná.

Nikto si tento priestor aj kvôli technickým a statickým problémom nedovolil zatiaľ otvoriť a umožniť tak nové pohľady na časť historického centra.

Zatvorená je tzv. Vtáčia bašta, ktorá by mohla byť turisticky veľmi atraktívna.

Občerstvenie na hradbách

Počas týždňa sme na hradbách natrafili na predajcu v stánku občerstvenia. Michal Bútor nám ochotne „urobil“ videopozvánku. Pozrite si ju.

Magistrát o súčasných hradbách

Bratislavský magistrát pripomína, že trasa sprístupnenia mestských hradieb vedie od Dómu sv. Martina západným ramenom schodiska cez tzv.

Úzku uličku za hradbami k objektu Vtáčej bašty a ďalej až cez priestor medzi hradbami a parkánovým múrom k premosteniu Staromestskej ulice.

Taktiež je sprístupnený celý priestor Baxovej veže s vyhliadkou na Staromestskú ulicu.

Celé hradby nie je možné sprístupniť. Úsek od premostenia Staromestskej ulice až po vyhliadkový priestor pri Baxovej veže je totiž na základe rozhodnutia štátneho stavebného dohľadu mestskej časti Staré Mesto uzavretý, nakoľko hrozí padnutie steny susedného objektu Kapitulská 6,8,10.

Tento objekt podľa všeobecnej klasifikačnej stupnice Znaleckého štandardu je zaradený Ing. Ivanom Holubom do najvyššie 5. stupňa - Stavba s významnými a havarijnými poruchami.

Podľa magistrátu, vzhľadom na to orgán štátneho stavebného dohľadu vyzval vlastníka stavby o vykonanie bezodkladnej nápravy. (Ide o Esterházyho palác)

Vtáčia veža nie je prístupná, pretože podľa mesta je na prízemí je výstava dobových zbraní a na druhej starne je obvodová stena vyhliadkovej plošiny veže nedostatočne vysoká.

Mestský ústav ochrany pamiatok a Krajský pamiatkový úrad spracúvajú odborné stanovisko k budúcim prácam, ktoré sa na hradbách majú zrealizovať. Toľko magistrát hlavného mesta.

O podujatia na mestských hradbách sa v minulosti staral Bratislavský okrášľovací spolok, no po určitých sťažnostiach mu nové vedenie mesta v roku 2015 zmluvu nepredĺžilo a rozhodlo sa o ne starať samo. Zatiaľ je ale okolo hradieb ticho, turisticky sú málo zaujímavé.

Téme sa budeme podrobnejšie venovať neskôr.

Krátko z histórie hradieb

Ku koncu 14. storočia viedli do mesta tri brány Michalská severná, Vydrická-západná a Laurinská-východná.

V priebehu 15. storočia k nim pribudla menšia Rybná brána vedúca na juh k Dunaju a brány boli opevnené násypmi na príkaz Žigmunda Luxemburského po invázii husitov.

Múry opevnenia boli z kameňa, hrubé od 130 do 160 cm. Svoju definitívnu podobu získali v prvej polovici 16. storočia, keď bolo opevnenie posilnené v obave pred tureckými nájazdmi.

V novoveku postupne hradby strácali na význame a na príkaz cisárovnej Márie Terézie v r. 1775 bola ich veľká časť zbúraná alebo zastavaná, priekopy boli z hygienických dôvodov zasypané a mesto zjednotené s predmestiami.

Do dnešného dňa sa zachovali z pôvodného mestského opevnenia len Michalská brána a časť hradieb pozdĺž Staromestskej ulice spolu s dvoma vežami Vtáčou baštou a Severozápadnou vežou.

V čase výstavby mosta SNP v 70. rokoch 20 storočia bol počas demolácií domov na dnešnej Staromestskej ulici odkrytý veľký úsek opevnenia.

V priebehu 80. a 90. rokov 20. storočia bolo opevnenie renovované do dnešnej podoby.

NAPÍŠTE NÁM, AKO BY STE SI PREDSTAVOVALI FUNGOVANIE MESTSKÝCH HRADIEB VY? Píšte na: redakcia@bakurier.sk

(rl, red)

Foto: BK-rl

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter