Aktuálne dianie 14. júl 2020

Bratislava sa pripravuje na prípadnú druhú vlnu pandémie


V posledných dňoch rastie počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Aj keď v Bratislave  zatiaľ nebol zaznamenaný výrazný nárast nových prípadov, mesto sa pripravuje na možný návrat pandémie vo väčšej sile. Zavádzajú sa opatrenia na ochranu najzraniteľnejších skupín obyvateľov a to najmä – senioriek a seniorov.

Prvá vlna pandémie zasiahla najmä zariadenia pre seniorov a tie môžu byť najviac ohrozené pri opätovnom zhoršení pandemickej situácie. Preto sa mesto snaží prijímať opatrenia práve tu. Uvedomujeme si, že sociálne kontakty a podpora blízkych sú zvlášť pre starších ľudí dôležité, napriek tomu v záujme ich ochrany pristupujeme k prísnejším opatreniam u ležiacich pacientov a ťažko chorých klientov v štyroch z našich siedmich zariadení pre seniorov a od 15. júla u nich odporúčame obmedziť návštevy, rešpektujúc výnimky stanovené Úradom verejného zdravotníctva pre pacientov s paliatívnym sprevádzaním v terminálnom štádiu ochorenia.”, uviedla hovorkyňa Magistrátu hlavného mesta Bratislavy Katarína Rajčanová.  Zároveň bude posilnená komunikácia klientov s blízkymi prostredníctvom technológií.

Ďalším zraniteľným miestom zariadení pre seniorov môžu byť samotné zamestnankyne a zamestnanci s cestovateľskou anamnézou (opatrovatelia, zdravotné sestry, ošetrovatelia, sociálni pracovníci). Po návrate zo zahraničia im preto mesto umožní bezplatné testovanie na COVID-19. Zároveň prebieha edukácia, aby sa zamestnanci vyhýbali situáciám, ktoré majú zvýšený potenciál nákazy novým koronavírusom, dbali na dôsledné dodržiavanie uvedených hygienických opatrení.


Prísnejšie opatrenia sa zavádzajú aj na magistráte.Našim zamestnancom neodporúčame dovolenku mimo územia SR. Tí zamestnanci, ktorí sa vrátia z dovolenky (teda pobytu minimálne po dobu dvoch a viac dní) zo zahraničia, majú nariadenú domácu izoláciu v podobe práce z domu. Takáto domáca karanténa musí trvať minimálne sedem kalendárnych dní.”, dodáva Rajčanová. Zároveň mesto vyzýva Bratislavčanov, aby boli aj naďalej trpezliví a tolerantní k svojmu okoliu a chránili svoje zdravie.

(red, Magistrát hlavného mesta SR), Foto: TASR

1 komentár
ODPOVEDAŤ fero | 18. 7. 2020, 19:09

Všetko je v prdeli. Veľa ľudí rúška nenosia v MHD a v obchodoch, sudcovia rozhodujú podľa toho kto dá viac, to isté platí pre poľnohospodárske dotácie, politici sú plagiátori, šoféri jazdia ako arogantné hovädá, psíčkári nechávajú ležať hovná na chodníkoch, mnohí sa riadia heslom ,, čo neukradneš - to nemáš". Takže dajaký korona nás nemôže rozhádzať.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter