Aktuálne dianie 4. apríl 2024

Bratislava postupne spúšťa mestské fontány


Hlavné mesto začína v apríli s postupným spúšťaním fontán. Medzi prvými uviedlo do prevádzky zrekonštruovanú fontánu na Námestí slobody. „Vidieť ten proces ako mŕtve námestie s fontánou, ktorá bola 16 rokov mŕtva ožíva a ľudia si ho za sekundu vezmú za svoje nové obľúbené miesto , bol úžasný,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo. Doplnil, že priestor v okolí ponúkne aj novinky, a to najmä pre deti.

 

Správca mestských fontán zabezpečí údržbu a prevádzku celkovo 41 fontán naprieč Bratislavou.

 

Počas letnej sezóny budú na dennej báze vykonávané kontroly funkčnosti riadiacich systémov, dávkovanie bazénovej chémie, stavov technických hodnôt či technologických zariadení, uviedol pre agentúru TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Podotkol tiež, že viaceré mestské fontány pripomínajú kultúrne dedičstvo a sú zároveň Národnými kultúrnymi pamiatkami (NKP). Ide o fontány Maximiliánova, Ganymedova, Kačacia, Palugyayova studňa a studňa u Červeného raka. "Na fontánu Puk lipy v Ružinove sa začalo správne konanie o vyhlásení za NKP," dodal pre TASR Bubla.

 

Mestské fontány majú aj mestotvornú funkciu a prispievajú k zlepšeniu mikroklímy, uviedol magistrát. Pomáhajú tak zmierňovaniu prejavov klimatickej krízy.

 

bak

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter