Aktuálne dianie 23. marec 2021

Andrea Kozáková, riaditeľka CULTUS RUŽINOV: "Kultúra musí žiť aj v online priestore. Chce to len zmenu myslenia."


Umenie a kultúra nezažíva počas pandémie ideálne obdobie, a preto je veľmi dôležité, ako kvalitne a ako rýchlo dokážu kultúrne inštitúcie reagovať na meniace sa podmienky. Mestská časť Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov zareagovali ako jedni z prvých a online svet je už dlhé mesiace ich dennou súčasťou. Prostredníctvom viacerých vydarených podujatí tak vnášajú  kultúru a umenie priamo do obývačiek svojich divákov. Ako sa dá manažovať kultúra v tomto neľahkom období nám prezradila riaditeľka CULTUS Ružinov Andrea Kozáková.

 Lockdown je zrejme nočnou morou nielen pre gastro, či turizmus, ale v rovnakej miere aj pre kultúrny priemysel. Ako to vnímate z pozície dlhoročnej riaditeľky tejto organizácie?

Teraz už vieme, že nič nie je samozrejmosť. Avšak snažíme sa aj napriek všetkému stále tvoriť  a podporovať umenie i umelcov. Mrzí ma, že mnoho umelcov skončilo v absolútnom zúfalstve, nielen finančnom, ale aj duševnom. Ak robíte umenie, máte v sebe ten druh vášne,  ohňa, emócie, a teraz  im to všetko vzali. Umenie je na konci rebríčka prežitia, veď najprv sa musíme najesť, zaplatiť hypotéku a najmä ostať zdraví. To sú dnešné priority. Umenie je  vnímané ako nepotrebné k  prežitiu. Pritom si možno ani neuvedomujeme, že práca umelcov je všade okolo nás, neustále ju používame, aby sme plnohodnotne žili. Veď skúsme si vypnúť televízor, prestať počúvať hudbu, či čítať. Mali by sme byť vďační, že sú.

  Kedy ste si uvedomili, že iba čakať na "reštart" je nezmysel?

Postupne sme to začali brať ako reflexiu na situáciu okolo nás. Rýchlo zareagovať na zmeny a spontánne vzhľadom na situáciu priniesť maximum. Napríklad najväčšie podujatie Ružinovské hody sme menili asi štyrikrát, neustále sme museli podujatie prispôsobovať. Nechceli sme však urobiť to, že neorganizujme radšej nič, aby sme nemali prácu navyše. Tak sme vždy do poslednej chvíle pripravení  čakali ako sa zmenia nariadenia a podujatia sme rušili iba vtedy, keď už sa inak nedalo. Vždy sme však dbali na dodržiavanie hygienických a bezpečnostných opatrení. Sme radi, že sme išli v tejto línii, pretože návštevnosť podujatí bola napriek všetkým opatreniam veľká.

 Už vyše roka fungujeme v pandemickom režime. Ak sa obhliadnete späť, aký kus ste prešli? Kam sa CULTUS posunul?

Som nesmierne hrdá na svojich kolegov. Veď teraz sa naozaj  naplno ukázalo, aký sme tím. Samozrejme, že bolo nám všelijako, ale čo je najúžasnejšie, prejavila sa nesmierna spolupatričnosť a kolegialita. Starať sa o 4 kultúrne domy napriek značnému výpadku príjmov, pripravovať podujatia nielen preto, aby sme vykázali, že niečo robíme, je stále náročné.  Pracujeme však tímovo a každý priniesol nápad, pomohol a to nielen kolegovia z kreatívy, ale naozaj ako sa povie od upratovačiek až po riaditeľa.

 Čo je podľa Vás kľúčové, aby online zaujal?

Musíte vedieť za každých okolností vyťažiť zo situácie maximum a nevoliť si jednoduchšiu cestu nič nerobenia. Online koncerty a podujatia sú bez chuti. Umenie je predsa zážitok, ktorý musíte prežiť všetkými zmyslami. Cítiť ako chutí, vonia, dotknúť sa, sledovať ho, počuť nedokonalosti, vidieť svojimi očami. Online umenie nikdy nebude zmesou všetkých zmyslov. Avšak dá sa uchopiť inak: dať mu vyšší cieľ. Podporiť určitú skupinu  ľudí. Napríklad naše podujatie Spojme sa všetci za umenie. Nebudeme si klamať, online koncerty nemali veľkú sledovanosť, ale náš cieľ bol podporiť finančne umelcov. Prihlásilo sa  viac ako 150 umelcov a zoskupení rôznych žánrov od opery  až po tanec.

Ďalším prvkom, ktorý ľudí baví, je interaktivita. Napríklad náš Ružinovský online ples. Prihlásilo sa 164 ľudí. Páry sa krásne obliekli a tancovali... prezradím vám, že to bolo až dojímavé, pretože takto presne pred rokom bol DK Ružinov plný tancujúcich párov.

Ďalším aspektom je urobiť online hrou a zároveň vzdelávaním. Vonku sa nesmú robiť podujatia, ale nikomu nemôžete zakázať ísť na prechádzku. Tak Ružinovčania hľadali valentínske srdiečka, najkrajšie slovenské básne, či deti pátrali po rozprávkových hrdinov.

Viete, čo je krásne na tom všetkom, že ľudia sa úprimne tešia, píšu nám svoje nápady a vôbec nekritizujú, proste si to len tak  užívajú ...

 Nevieme ako dlho tento stav ešte potrvá. Čo plánujete na najbližšie mesiace a snáď aj na blížiace sa leto?

Musím vyjadriť veľkú vďaku mestskej časti Ružinov, že podporuje kultúru a našim nápadom dáva zelenú.  Stále budeme pripravovať podujatia, aby sme pritiahli čo najviac návštevníkov. Teraz finišujeme s prípravou online jogy, rozhovorov z pódia veľkej sály so známymi osobnosťami, s ktorými spolupracujeme. Chystáme opäť interaktívnu vzdelávaciu súťaž a ašpirujeme na vytvorení ďalšieho slovenského rekordu.

Budeme pokračovať v kreatívnych online podujatiach a reflektovať na dané témy mesiaca, napr. na Veľkú noc, Deň detí, atď.

Chystáme veľkú vec. V spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pripravujeme festival Symfónia hudby-oslava umenia, do ktorého chceme zapojiť čo najviac umelcov. Ako náš prejav radosti, úcty a veľkému rešpektu k umeniu.

 

(bak, foto archív Cultus)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter