Aj toto obdobie vás môže popáliť nielen horúce slnko. Poranenie v dôsledku tepla – teda popáleniny prichádzajú zväčša veľmi nečakane. Ak ste správne pripravení, okamžitým zásahom môžete svoju bolesť a dôsledky situácie zmierniť. Rozpálený prskajúci olej, vriaca voda, priamy oheň, či para nad hrncom viac nemusia mať taký dosah na vašu kožu.
Popáleniny patria medzi najväčších strašiakov snáď všetkých maminiek malých detí. Známe slová „ja sám, ja sám“ sa častokrát zvrtnú na bolestivé poranenie kože – popálenie. „Tie sa však zďaleka netýkajú len malých nezbedníkov. Často vznikajú aj elektrinou, chemickými látkami, trením alebo slnečným žiarením. Najčastejšie sú však popáleniny v kuchyni,“ hovorí lekárka MUDr. Svetlana Šefčíková.
Popáleniny I. stupňa
Popáleniny II. stupňa
Tip redakcie:
Dezinfekcia by nemala štípať a obsahovať alkohol. Uprednostnenie dezinfekcie s obsahom jódu je vítané - jód zničí väčšinu baktérii, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
Veľkým rizikom pri tomto stupni popálenín je predovšetkým zanesenie infekcie do popáleného miesta. Pri II. stupni popálenín sa dá s istotou povedať, že ide o jedno z najbolestivejších druhov popálení, pretože nervové zakončenia sú stále citlivé.
Na hojenie popálenín je vhodná metóda tzv. vlhkého hojenia. Už v 60. rokoch 20. storočia sa preukázalo, že rany, ktoré sa udržujú vo vlhkom prostredí, sa hoja až o 40 % rýchlejšie v porovnaní s ranami krytými suchým obväzom.
Popáleniny III. stupňa
Tento stupeň popálenín sa neradí k tým najbolestivejším, pretože nervy, ktoré sú schopné prenášať bolesť, sú zničené. Popáleniny III. stupňa poznáme aj podľa zafarbenia pokožky. Väčšinou je šedobiela, žltkavá alebo svetlohnedá. Tento stupeň popálenín už nie je možné akokoľvek vyliečiť. Plastická chirurgia však ide dopredu míľovými krokmi a aj takto postihnutá koža môže získať aspoň čiastočnú podobu. Svojou (zdravou) kožou môže byť pacientovi nahradená tá časť, ktorá utrpela popálenie.
Na čo pamätať pri záchrane popáleného?
Ako spálenú kožu ošetrovať?
„Ak sú už popálené miesta zacelené, regeneráciu kože môžete podporiť hojivými masťami alebo krémami. Pokožke urobia dobre tie s obsahom harmančeka, vitamínov A a E, aloe vera, nechtíka alebo s kyselinou hyaluronovou. Pri ošetrovaní popálenín by sa nemalo používať sadlo ani olej, tie totiž udržujú v koži teplo a popálené miesto tak nemá šancu sa dostatočne ochladzovať,“ uzatvára lekárka Šefčíková.
(bak)
Aktuálne dianie 3. máj 2025 – 5116×
Delikateso "dobroty" vo vyše 40 predajniach a už aj na e-shopeAktuálne dianie 25. apríl 2025 – 281×
Deti z Petržalky úspešne zabojovali proti znečistenému ovzdušiuAktuálne dianie 25. apríl 2025 – 202×
Primátor udelil výnimočným osobnostiam Cenu primátora