Urbanizmus a výstavba 4. máj 2018

Výstavbu toaliet na Kamzíku sprevádzajú nejasnosti a podozrenia


(Bratislava, rl) – Určité nejasnosti a podozrenia sprevádzajú výstavbu toaliet na Kamzíku, ktorú realizujú Mestské lesy Bratislava (MLB).

Bratislavský magistrát a ani MLB neodpovedali do dnešného dňa na otázky Bratislavského kuriéra, ktoré sme zaslali 19. apríla 2018. Pýtali sme sa:

Kto schválil projekt a na základe čoho došlo k budovaniu WC? Koľko bude stavba stáť a kto ju bude prevádzkovať? Nové WC bude za poplatok, alebo zadarmo? Ak poplatok, koľko?

Ako bude riešený prívod vody a odtok splaškov z nových WC ?

Budú WC otvorené sezónne, alebo po celý rok (WC za 131 000 eur na Devíne je 5 mesiacov zatvorené...)

Z dostupných informácií na webovej stránke MLB sme zistili, projekt WC vrátane sprchy a prebalovacieho kútika je podporený z poslaneckých priorít pána Korčeka a pani poslankyne Augustinič (z rozpočtu hl. mesta - pozn. red).

Podľa webu MLB majú byť k dispozícii na dámskych WC 4 toalety, na pánskych dve misy a štyri pisoáre. Svoje WC majú mať aj imobilní. Začiatok stavby 2/2018, predpoklad dokončenia 08/2018. Suma cca 120 000 eur.

http://www.ba-lesy.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=451035&id=4620&p1=1027

Do redakcie sme pred pár dňami dostali mail, jeho pisateľ chce zostať v anonymite. Mail uverejňujeme v plnom znení:

Dobrý deň. Už dlhšiu dobu sledujem dianie okolo toaliet na Kamzíku, ako aj rozsiahlu diskusiu ohľadom ceny za stavbu. Mnohí návštevníci lesoparku sa pohoršovali, že suma za WC je prehnaná a za tú cenu sa dá postaviť menší plne obytný dom a nie WC s pár toaletami.

Trošku som pátral a dostala sa mi zaujímavá informácia ohľadom stavby WC na Kamzíku. Už samotná súťaž bola dosť zvláštna, normálna stavebná firma sa nemala šancu prihlásiť.

Podľa webovej stránky súťaž vyhrala firma SK Stav Klimek s.r.o, ktorá už vysúťažila viac zákaziek pre MLB ( tiež na webe). Čo je ale veľmi zaujímavé je, že stavbu reálne stavia firma Komplet Stav Servis, ktorej majiteľom je podľa databázy firiem Samuel V. a napodiv v MLB pracuje ako hlavná ekonómka Ing. Lucia V.

Na priložených fotkách ho môžete vidieť v tričku s pásikom. Pracuje tam aj s ďalšími dvoma zamestnancami pravidelne, jeho firemné auto tam pravidelne parkuje a má aj všetky povolenia na vjazd a pohyb po lese.

Ak máte záujem o tieto informácie, môžem Vám potvrdiť že sa zakladajú na pravde a dajú sa ľahko overiť. Aj priamo na stavbe. Možno sa mýlim a je to normálne, že jedna firma vyhrá výberové konanie a posunie to druhej firme, len je dosť divné, že druhá firma je firma pána V. Je asi celkom pravdepodobné, že aj zákazky v minulosti sa diali podobným spôsobom“.

Toľko mail čitateľa. K uvedeným informáciám budeme žiadať vysvetlenie od MLB a magistrátu hl. mesta SR. A spýtame sa aj na názor mestských poslancov. Veríme, že tentokrát sa odpovede od mesta a MLB dočkáme.

Vzhľadom na to, že mesto ani magistrát nám na vyššie uvedené otázky neodpovedali, obrátili sme sa aj na Jakuba Mrvu z iniciatívy Naše Karpaty, ktorý nám napísal, že suma za výstavbu WC je podľa neho „naozaj dosť vysoká“.

Taktiež som si všimol, že na mieste boli vyrúbané stromy, s čím rozhodne nesúhlasíme. Akákoľvek výstavba v lesoparku musí byť maximálne citlivá k prírodnému prostrediu, pre ktoré je územie tak obľúbeným miestom Bratislavčanov.

Pevne verím, že materiál bude použitý vhodne a stavba zapadne v prostredí, na rozdiel od nie veľmi vkusného rozšírenia detského ihriska či oplotenia altánkov na Partizánskej lúke“.

Ako dodal, podľa jeho informácií, WC by nemali byť spoplatnené a v území je kanalizácia, ktorá by mala riešiť problematiku splaškov.

(rl)
Foto a video: BK-orig.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter