Urbanizmus a výstavba 28. február 2020

Výstavba: V bývalom závode Palma investor zachová pôvodný objekt priemyselného sila


Priemyselné silo už zaniknutého bratislavského závodu Palma zostane dominantou bývalého výrobného areálu aj po jeho premene na nový rezidenčný, administratívny a verejný priestor.

Informuje o tom slovenský developer Corwin, ktorý spolu s kodanský ateliérom Gehl Architects, sa rozhodli zachovať túto stavbu a nájsť pre ňu nové využitie.

„Štúdia rozvoja územia stále prebieha. Už dnes však môžeme potvrdiť, že silo v nej zohráva dôležitú úlohu.

V tejto chvíli je predčasné povedať, akú konkrétnu funkciu bude plniť.

Táto špecifická industriálna stavba si však zaslúži, aby bola aj napriek svojej masívnosti a komplikovanej vnútornej dispozícii zachovaná a v budúcnosti sa z nej stal významný ikonický priestor v Bratislave,“ priblížil predstavy vlastníka Palmy projektový manažér Corwin Erik Fusík.

Nevylúčil, že nové využitie by mohli nájsť aj niektoré ďalšie objekty, ktoré sa v značne zdevastovanom bývalom podniku ešte nachádzajú.

Areál Palmy má podľa developera potenciál stať sa novým centrom pre celú priľahlú časť Bratislavy. Aj preto sa rozhodol na jeho rozvoji spolupracovať so štúdiom Gehl Architects, ktoré už má za sebou projekty ako je zhumanizovanie Times Square v New Yorku či obnova zemetrasením zdevastovaného novozélandského mesta Christchurch.

Podobne, ako v prípade Palmy, pracujú Gehl Architects na premene brownfieldu (obchod, sklad s drevom) v dánskom Aarhuse. Trælasten sa mení na novú štvrť a prinesie mix viacerých funkcií, vrátane obytných budov rôznych veľkostí. Dôraz je kladený na fungujúce komunity, interakciu medzi ľuďmi, lokálne firmy a udržateľnosť.

„Ten istý prístup navrhujeme aj pre projekt Corwinu. Navyše, táto lokalita je aj v európskom rozmere unikátna svojím vynikajúcim napojením na električky či vlakové linky. Jej obyvatelia, ale i návštevníci sa tak budú môcť na miesto dopraviť bez auta, čo je obrovská výhoda.

Aj to pomôže vytvoriť priestor, ktorý prinesie zásadné zlepšenie kvality tohto územia aj jeho okolia,“ potvrdil David Sim, partner a kreatívny riaditeľ Gehl Architects počas tohto týždňovej prehliadky areálu Palmy v Bratislave.

Zúčastnil sa jej spolu s kolegyňou Ninou Otrén, ktorá sa podieľa na príprave štúdie rozvoja tejto bývalej priemyselnej zóny.

Zapojenie svetovo uznávaných urbanistov, ale aj časový harmonogram projektu má vytvoriť dostatočný priestor na dialóg tak s magistrátom a mestskou časťou, ako aj obyvateľmi a komunitami, ktoré túto lokalitu reprezentujú. Corwin preto chce už od začiatku celého procesu otvorene komunikovať svoje plány.

(red)

Foto: Corwin

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter