Urbanizmus a výstavba 3. december 2018

Vo Vajnoroch má vyrásť park s pamätníkom Jána Pavla II


V bratislavskej mestskej časti Vajnory má vyrásť na území Starého letiska pamätník pápeža Jána Pavla II. Stane sa tak na počesť jeho prvej návštevy Slovenska.

O podobe pamätníka majú rozhodnúť Vajnorčania.

"Podnet zachovať odkaz Jána Pavla II. prišiel od bývalého vedenia mestskej časti.

My sme túto ideu rozpracovali a stojíme za zámerom vybudovať na Starom letisku pamätník, ktorý nám bude túto vzácnu návštevu pripomínať," povedal investičný manažér skupiny Nordic Investors Pavel Lupínek.

Spolu s pamätníkom má byť vybudovaný aj park.

O tom, ako bude park spolu s pamätníkom vyzerať, majú rozhodnúť Vajnorčania.

Na webe novevajnory.sk budú zverejnené tri architektonické návrhy, z ktorých majú obyvatelia mestskej časti vyberať ten, ktorý by investor zrealizoval.

"Vajnorčania rozhodnú o podobe pamätníka, ktorý by vyrástol na mieste, kde takmer pred 30 rokmi pápež pokľakol a pobozkal slovenskú zem.

Víťazný návrh súčasne prediskutujeme s vedením a zastupiteľstvom mestskej časti," podotkol Lupínek.

Pápež Ján Pavol II. navštívil po prvý raz Slovensko v apríli 1990, kedy si prišiel uctiť pamiatku vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda.

Na území vajnorského Starého letiska celebroval slávnostnú omšu, ktorej sa zúčastnili státisíce veriacich.

V lokalite Starého letiska vo Vajnoroch plánuje finančná skupina Nordic Investors realizovať developerský projekt Nové Vajnory.

Ten predstavuje komplexnú občiansku vybavenosť, služby, reštaurácie, kaviarne, obchody, rezidenčné bývanie v podobe individuálnej i menšej bytovej výstavby, športové a odpočinkové aktivity.

Investor ráta aj so zdravotnými zariadeniami, kanceláriami a administratívou, školou a materskými školami. Plánuje aj výstavbu nového jazera s plážami.

Nie všetci obyvatelia Vajnôr však s touto plánovanou výstavbou súhlasia. V sobotu 8. decembra sa v mestskej časti budú konať dve referendá.

V rámci jedného sa budú môcť Vajnorčania vyjadriť, či súhlasia so zmenou funkcie plochy Starého letiska z doterajšej funkcie športu a telovýchovy na iné funkcie v územnom pláne Bratislavy.

Toto referendum inicioval Juraj Ondruška, ktorý v novembrových komunálnych voľbách neúspešne bojoval o post starostu mestskej časti.

Za vyhlásenie referenda predložil petíciu s 1107 podpismi.

Končiaci starosta Vajnôr a neúspešný kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva pre TASR uviedol, že celú vec okolo referenda vníma ako vnútroobecnú politiku a vytĺkanie politického kapitálu. 

Vyjadrila sa aj spoločnosť Nordic Investors, ktorá odmieta tvrdenia, že projekt Nové Vajnory zabráni rozvoju športu a rekreácie na území Starého letiska.

Petíciu za vyhlásenie miestneho referenda považuje len za predvolebnú kampaň jej iniciátora, pričom je podľa investora zavádzajúca.

(TASR)
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter