Urbanizmus a výstavba 2. jún 2018

Vizualizácie a skutočnosť: „Zelená“ kocka na Poštovej (videočlánok)


Vizualizácie architektonických projektov ukazujú, ako by asi stavba mala vyzerať. V mnohých prípadoch je ale vízia, teda to „nakreslené na papieri“, odlišné od reality.

Dnes začíname s nepravidelným seriálom pod názvom Vizualizácie a skutočnosť, v ktorom si budeme všímať už postavené objekty v Bratislave a provnávať ich s vizualizáciami, ktoré boli verejnosti predstavené pred samotnou výstavbou.

Ctený čitateľ môže porovnať sľuby, ktoré investori či architekti dali, s realitou dokončenej stavby.

ZELENÁ KOCKA NA POŠTOVEJ

Už v roku 2006 sa v médiách objavili informácie o projekte Zelenej kocky na konci Poštovej ulice.

Zámer hovoril o budove so štyrmi podlažiami, ktorá mala súčasne plniť aj akúsi funkciu mikroparku, keďže mala byť obrastená popínavou zeleňou.

Pravdepodobne pôvodná vizualizácia

Na prvom podzemnom podlaží z Poštovej ulice mal byť, okrem schodov, aj vstup do výťahu.

Súčasťou prízemia zo strany Hodžovho námestia mala byť zastávka MHD, mal tu byť aj predpredaj lístkov na všetky kultúrne podujatia v meste, predaj tlače, filatelistická predajňa POFIS a verejné toalety.

Na prvom poschodí bola plánovaná reštaurácia s terasou, tvoriaca zároveň kryt zastávky MHD.

Na druhom poschodí mala byť vyhliadková kaviareň so strechou zo zelených treláží. Popínavá zeleň mala medzi hotelom a Tatracentrom pôsobiť ako živý plot.

Dnešná realita...

Jedna zo správ v médiách v roku 2012:

Polyfunkčný sklenený dom Zelená kocka, ktorý v novembri minulého roka začali stavať medzi Tatracentrom a hotelom Crown Plaza v Bratislave, nedokončia v lete, ako plánovali.

„S dostavbou sa počíta v druhej polovici roka,“ povedala pre TASR mediálna zástupkyňa projektu Mária Adamová. Stavba trojpodlažnej budovy mala trvať sedem mesiacov, počas tohto obdobia práce obmedzujú peších aj MHD.

Spomalenie stavby podľa Adamovej zapríčinili technologické obmedzenia, ktoré spôsobili vonkajšie teploty v zimných mesiacoch. „Nemalo by to však stavbu výrazne predĺžiť,“ poznamenala s tým, že v súčasnosti investor rokuje s jednotlivými záujemcami o dispozičnom riešení vnútorných priestorov. „Tie je zatiaľ možné upravovať na základe individuálnych požiadaviek,“ dodala.

Zelená kocka alebo Green Cube nesie svoj názov najmä preto, že ju obrastú popínavé rastliny. Z vonkajšej strany budovy sú totiž priamo súčasťou konštrukcie masívne črepníky.

Pravdepodobne pôvodná vizualizácia

Stavba má tak podľa Adamovej vytvoriť živú bránu v smere k Prezidentskému palácu a vyplniť prázdny priestor medzi budovou Tatracentra de hotelom Crown Plaza. „Medzera je príliš úzka na výstavbu kamenného domu,“ odôvodnila.

Objekt by mal podľa nej tiež vyriešiť súčasné komunikačné problémy rozdielnych úrovní Poštovej ulice de Hodžovho námestia.

Stavebné práce od novembra obmedzujú chodcov aj cestujúcich v mestskej hromadnej doprave. Zastávku preložili o približne 20 metrov smerom pred hotel Crown Plaza a z bezpečnostných dôvodov uzatvorili napríklad chodník pre peších zo strany Hodžovho námestia.

„Stavba dotvorí zastávku MHD de zabezpečí jej komfortné zastrešenie,“ poznamenala Adamová.

Stavba, do ktorej spoločnosť už investovala 2,1 milióna eur, stojí na mestských pozemkoch. „Máme vecné bremeno s právom stavby de trpenia stavby,“ dodala Adamová.

V budove by mali priestory slúžiť občianskej vybavenosti, obchodom či ako kancelárske priestory. Bratislavčania tam nájdu kaviareň, predaj občerstvenia či novín. Nápad zrealizovať projekt vznikol ešte v roku 2003.

Dnešná realita...

(rl, tasr)

Foto a video: BK-orig.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter