Urbanizmus a výstavba 20. august 2018

Veľvyslanectvo USA má údajne záujem o nové sídlo v hustnúcej lokalite v zóne Eurovea a nového SND


Veľvyslanectvo USA má údajne, podľa informácií magistrátu, záujem o vybudovanie svojho nového sídla na mieste súčasnej adresy Dopravného podniku Bratislava a.s.na Olejkárskej ulici.

(Doplnené o vyjadrenie DPB a.s.)

Ide v podstate o zónu Pribinova pri centre EUROVEA a pri novej budove Slovenského národného divadla, kde sa denne premelú tisíce ľudí.

Projekty tu nielen rátajú s výstavbou ďalších polyfunknčých komplexov, ale v súčasnosti je výstavba mnohých v bezprostrednom okolí v plnom tempe. Očakáva sa, že v budúcnosti sa tu bude denný pohyb ľudí postupne zvyšovať až na niekoľko desiatok tisíc.

Okrem toho, doprava v tejto lokalite bude zrejme v dohľadnej dobe maximálne vyťažená a napätá.

V tomto prostredí má, podľa magistrátu, záujem vybudovať svoje sídlo Veľvyslanectvo USA, namiesto súčasného, umelo ohradeného, na Hviezdoslavovom námestí.

Ako informuje hlavné mesto v tlačovej správe, spolu s Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v Bratislave začínajú rokovať o zmene sídla veľvyslanectva.

Rokovania budú zamerané na lokalitu súčasného sídla Dopravného podniku Bratislavy na Olejkárskej ulici.

Veľvyslanectvo USA v Bratislave podľa hl. mesta identifikovalo ako možnú lokalitu práve súčasné sídlo Dopravného podniku Bratislavy, ktoré by bolo vhodné pre novú budovu Veľvyslanectva a ktoré spĺňa bezpečnostné štandardy.

Mesto tento záujem vníma pozitívne a aj v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislavy by mali na túto tému začať rokovania už v najbližších týždňoch.

„Vítam rozhodnutie presťahovať sídlo Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Bratislave do novej lokality, čo by umožnilo Bratislavčanom využívať Hviezdoslavovo námestie bez akýchkoľvek obmedzení,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na margo záujmu Veľvyslanectva.

Veľvyslanectvo má záujem o odkúpenie nehnuteľností za účelom potrebných pre diplomatickú misiu v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch a dlho očakávaným sťahovaním Veľvyslanectva USA Bratislava s bezpečnostnou zónou okolo jeho budovy z historického Hviezdoslavovho námestia.

Dopravný podnik pre TASR potvrdil, že o záujme americkej ambasády o jeho súčasné sídlo vie.

Podľa hovorkyne DPB Adriany Volfovej je podnik pripravený zúčastňovať sa na rokovaniach medzi ambasádou a mestom.

"Okrem administratívy sú však v priestoroch sídla podniku lokalizované aj významné technologické uzly nutné pre zabezpečenie prevádzky MHD v meste, preto dôležitou súčasťou týchto rokovaní je aj ich harmonogram," uviedla Volfová. 

Ambasáda USA mala mestské pozemky na Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici prenajaté od roku 2005. Veľvyslanectvo ešte v roku 2002 prijalo bezpečnostné opatrenia v podobne oplotenia budovy aj v súvislosti s teroristickým útokmi v New Yorku z 11. septembra 2001.

Od roku 2016 sa neustále konajú diskusie zamerané na odstránenie oplotenia z historického centra mesta. Presídlenie budovy by tak bolo aj vzhľadom k bezpečnostným opatreniam najvhodnejším riešením.

(rl, red, hmb)

Ilustr. foto: BK-archív

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter