Urbanizmus a výstavba 8. jún 2017

V objekte Pradiareň 1900 vznikne unikátny projekt


Po ukončení pamiatkového výskumu, ktorý ukázal na možnosť využitia na komerčné účely, dostáva chránený objekt Pradiarne v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne (BCT) reálne kontúry.

 Autormi projektu obnovy a konverzie Pradiarne a Silocentrály na nový účel - kancelárske a obchodné priestory, je ateliér Architekti Bouda Masár. V objekte s názvom Pradiareň 1900 vznikne unikátny projekt, ktorý spojí jedinečnosť historického industriálneho priestoru so súčasnými trendmi dizajnu a technického štandardu. Majiteľ areálu, spoločnosť YIT Slovakia, v súčasnosti ukončuje proces projektovania pre získanie stavebné povolenia na obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky, s cieľom začať s rekonštrukciou v januári 2018.

 

Projekt obnovy vyzdvihuje hodnoty a jedinečnosť objektu Pradiarne otvorením priestoru a priznaním industriálnych prvkov v interiéri. Nadštandardná svetlá výška viac ako 4m umožňuje vytvorenie galériových priestorov, subtílne originálne liatinové stĺpy umocňujú pocit veľkorysého priestoru. Novovytvorené priestory majú spĺňať najvyššie štandardy triedy A a majú disponovať energetickými certifikátmi BREEAM Excellent, ktoré garantujú klientom nízke prevádzkové náklady.

 

Za projektom obnovy a revitalizácie objektu Pradiarne stoja architekti zo štúdia Architekti Bouda a Masár, ktorých portfólio zahŕňa viaceré rekonštrukcie historických objektov, medzi inými aj Bratislavského hradu. Najväčšia zmena sa týka fasády, ktorá bude mať remeselný charakter podľa dokumentácie z roku 1964. V rámci pamiatkovej obnovy dôjde aj k zmene súčasného vzhľadu okien na zelené v tvare, ktorý bol príznačný pre tzv. 3. stavebnú etapu objektu. Nad rámec pamiatkovej ochrany pristúpil investor k rozhodnutiu rešpektovať objekt Silocentrály ako integrálnej súčasti objektu Pradiarne, v ktorej by mal vzniknúť priestor pre kaviareň a kongresovú sálu. Popri projekte revitalizácie Pradiarne prebiehajú v areáli bývalej BCT ďalšie asanačné a stavebné práce. V súčasnosti stále prebieha asanácia viacerých objektov na Páričkovej ulici z druhej polovice 20. storočia, ktorá je v tesnom kontakte s Pradiarňou, ako aj pokračovanie rekonštrukcie bytového domu PARI.

 (red)

Vizualizácie: YIT Slovakia

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter