Urbanizmus a výstavba 24. apríl 2017

V novom parku sa budú môcť zamilovaní bozkávať pod čerešňou + vizualizácie


(BK -RUŽINOV, rl) - Na asi dvoch hektároch plochy v Ružinove, v blízkosti Paneurópskej vysokej školy, má vzniknúť unikátny park, ktorý je súčasťou projektu tzv. Ružinovského bulváru. Prvá fáza sa uskutoční v blízkej budúcnosti a týka sa nového výbehu pre psov a niekoľkých stromov.

Ako nás informovala spoluautorka projektu Ivana Kaliská Klapková z OZ Zelená Bratislava-Zebra, prvotnou myšlienkou parku je, aby na dvoch hektároch, v súčasnosti zväčša trávnatej a blatovej plochy, vznikol udržiavaný a veľmi príjemný mestský park.

Má slúžiť na rôzne formy oddychu ľudí z okolia. Dnes je táto plocha využívaná najmä psičkármi a podľa nej si na ňu brúsia zuby aj developeri, keďže ide o atraktívny priestor.

Okrem centrálnej trávnatej plochy tu má vzniknúť aj jazierko s ekosystémom zadržiavania dažďovej vody, bylinková záhrada, ako aj vzdelávacia časť s kvetmi a drevinami s ich popisom. Chýbať nemá už spomínaný výbeh pre psov, kútik pre šteňatá, či tzv. prírodný herbár.

„Park bude mať relaxačnú časť, bosý chodník, komunitné prvky v podobe knižnice s názvom Ďakujem sused, alebo susedskú kuchyňu s grilom,“ uviedla I. Kaliská. Ako ďalej informovala, na streche Paneurópskej vysokej školy budú mať nebojovné včely úle, aby park a okolie čo najlepšie kvitlo.

Park ako súčasť Ružinovského bulváru
Park, ktorý vznikne pred vysokou školou, je súčasťou projektu Ružinovského bulváru. Ide o približne päťdesiat metrov široký zelený pás od Štrkovca po Ostredky.

Zámer vznikol asi pred desiatimi rokmi v architektonickom štúdiu architekta a súčasného mestského poslanca Braňa Kaliského. Pomocou mestských poslancov boli vyčlenené peniaze na naštartovanie celého projektu a uskutočnila sa aj príprava spolu s odborníkmi na permakultúrny dizajn, včely, psov a pod. Komunikuje sa s obyvateľmi z okolia Ostredkov, či riaditeľom vysokej školy.

Kto to zaplatí a kedy sa to začne?

Ako nás ďalej informovala Ivana Kaliská, celkové náklady by mali byť okolo 300-tisíc eur. Ide o združenú investíciu súkromného a verejného sektora a už dnes sa hlásia spoločnosti, ktoré chcú či už finančne, alebo vecne prispieť.

„Napríklad Bratislavská vodárenská spoločnosť nám prisľúbila spoluprácu pri vybudovaní závlahy, aby tráva a park boli skutočne zelené. Z mestského rozpočtu bola ako poslanecká priorita štyroch poslancov schválená suma 150-tisíc eur. Štúdiu a všetky prieskumy v hodnote asi 15-tisíc eur hradil manžel z nášho rodinného rozpočtu. Žiaľ 40-tisíc eur pridelených z minuloročného rozpočtu mesta prepadlo v dôsledku komplikovanej a zdĺhavej komunikácie s mestom,“ uviedla I. Kaliská.

Vyjadrila presvedčenie, že od 1.mája sa budú môcť zamilovaní Ružinovčania bozkávať pod čerešňou práve na tomto mieste. „Následne dôjde k inštalácii úľov pre včely na streche Paneurópskej vysokej školy a v priebehu ďalších mesiacov budú pribúdať ďalšie časti. Veríme, že do prípravy zapojíme aj občanov cez rôzne združenia, alebo aj individuálne. Ide nám o to, aby to bolo spoločné dielo Ružinovčanov, kde budú ľudia radi tráviť voľný čas.

Zatiaľ mám z celého procesu veľmi dobrý pocit“. Ako dodala, projekt parku dokázal spojiť občanov, aktivistov, architektov, politikov a podnikateľov pre dobrú vec. „Nazvala by som to, že ide o -Stret dobrých záujmov-“ dodala I. Kaliská z OZ Zelená Bratislava-Zebra.

(rl)

Foto / Videogaléria Zobraziť všetky Foto / Videogaléria
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter