Urbanizmus a výstavba 8. november 2018

URBANIZMUS A VÝSTAVBA: Dve sýpky - zakomponovanie industriálnych stavieb do novej obytnej štvrte


Zakomponovanie industriálnych stavieb do novej obytnej štvrte a zachovanie ich pôvodného historického rázu je zámerom projektu Dve sýpky, ktorý sa stavia v bratislavskej mestskej časti Jarovce.

Charakteristickými prvkami projektu sú budova jarovskej sýpky z roku 1958 a objekt niekdajšej koniarne, ktoré zostanú zachované.

Plocha medzi nimi má dať vyniknúť verejnému priestranstvu s námestím a 11 nebytovými prevádzkami. Z dvoch strán ho orámujú dva nízkopodlažné obytné domy so 47 bytmi.

Domov tu nájdu ľudia obľubujúci veľkometrážne bývanie, keďže rozloha 2 jednoizbových, 23

dvojizbových, 2 trojizbových a 20 štvorizbových bytov, z toho 19 mezonetov, sa pohybuje v rozpätí od 49 m² do 213 m².

Dve sýpky majú ambíciu stať sa pomyselným srdcom Jaroviec a ponúknuť v tejto lokalite mestské bývanie londýnskeho typu. Všetky objekty budú mať jednotný historický ráz, pričom na ich fasády sa použije 7 000 m² tehál.

Vo vnútrobloku vznikne námestie s fontánou, ale aj útulné uličky, prevádzky ako sú pekáreň, lekáreň, kaviareň či reštaurácia. Vstupy do bytov a schodiská s výťahmi sú otočené do námestia, obytné miestnosti, lodžie, terasy i predzáhradky zase na opačnú stranu do pokojnej obytnej zóny.

Samotnému areálu dominuje zeleň. Maximum pozemku je venovaného chodcom a cyklistom, keďže všetkých 199 parkovacích miest pre domácich i návštevníkov je plánovaných v podzemí.

Zaujímavosťou je, že Dve sýpky vznikli primárne v hlave architektov z Design factory, ktorí sa neskôr cez ADOM. M STUDIO s. r. o. stali ich generálnym projektantom.

Tím pod vedením autorizovaného architekta Ing. arch. Martina Pašku si objekt niekdajšej sýpky pozostávajúcej z dvoch vzájomne prepojených budov vytipoval zámerne s cieľom revitalizácie brownfieldu so strategickou polohou.

„Vstúpili sme do rokovania s pôvodným vlastníkom pozemku a predstavili mu náš zámer obnovy budovy sýpky a po kladnej odozve neskôr i architektonické riešenie celého územia.

Primárne sme tu plánovali vytvoriť kultúrny bod, kam by ľudia radi chodili,“ hovorí známy architekt, ktorý stojí za úspešnými projektmi ako sú Design factory, Refinery Gallery, Elektrárňa Piešťany a ktorý momentálne pracuje na obnove pamiatkovo chránenej Jurkovičovej teplárne.

Netradičný koncept najskôr dostal pracovný názov Nová sýpka a verejnosti sa predstavil ako Design Center Jarovce.

S výstavbou novej štvrte sa malo začať v roku 2016, no pôvodný majiteľ pozemku sa nakoniec z vážnych zdravotných dôvodov musel projektu vzdať, práce zastavil, ale spoločnosti ADOM. M STUDIO ponúkol možnosť nájsť si nového financujúceho partnera.

Základná podmienka znela, aby duch projektu zostal zachovaný, čo splnila jedine spoločnosť Dynastion, s. r. o., ktorej dcérska spoločnosť DCJ, s. r. o. sa stala novým developerom projektu.

Koncept založený na kultúre, gastronómii a aktívnom oddychu chce poskytnúť kvalitný verejný priestor, centrum diania na periférii so všetkými možnosťami a ako bonus ponúka budúcim obyvateľom nielen dobré dopravné napojenie, ale aj žiadané súkromie.

Generálnym dodávateľom stavby je Združenie DCJ, ktoré tvoria ADOM. M STUDIO, s. r. o. a Skeleton, a. s. Začiatok výstavby je naplánovaný na začiatok novembra 2018, nový termín ukončenia je stanovený na december 2020.

(red)

Vizualizácie: ADOM. M STUDIO

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter