Urbanizmus a výstavba 16. november 2019

Treskoňovu revitalizujú, pribudnúť má osvetlenie i mobilné sedenie


V Bratislave revitalizujú Treskoňovu ulicu, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti Námestia SNP a Domu umenia - Kunsthalle Bratislava.

Na území ožil priestor vďaka umeleckým inštaláciám Kunsthalle, preorganizovaná je statická doprava.

Pre zvýšenie bezpečnosti bude doplnené osvetlenie a pribudne aj mobilné sedenie.

Opatrenia vychádzajú z projektu Živé námestie, ktorého cieľom je nenáročnými zmenami na Námestí SNP a Kamennom námestí vytvoriť funkčný a prístupný mestský priestor. 

Na Treskoňovej došlo aj k preorganizovaniu statickej dopravy. "V zadnej časti ulice sme vytvorili parkovacie miesta pre sanitku a návštevníkov nemocnice Milosrdní bratia.

Zároveň sa v území podarilo zrealizovať viacero menších zmien – pomohli sme s opravou fasády a úseku chodníka nemocnice, odstránili sme predajné stánky, ktoré v mieste vytvárali bariéru," informoval TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová spresnila, že Treskoňova ulica je v správe mestskej časti a po rokovaniach s nemocnicou a Kunsthalle sa našlo kompromisné riešenie.

"Časť ulice bude využívaná ako kultúrny verejný priestor, zohľadnili sa potreby obyvateľov a nemocnice, pre ktorej potreby tam budú vyhradené parkovacie miesta.

Investície do verejného priestoru sú pre rozvoj mesta veľmi dôležité, a preto verím, že projekt Živé námestie bude úspešne realizovaný do plánovanej podoby," povedala starostka.

Peter Lényi z mestského Metropolitného inštitútu Bratislavy povedal, že Treskoňova ulica je jedným z priestorov nadväzujúcich na Námestie SNP a Kamenné námestie, ktoré majú najväčší potenciál na kvalitatívny posun pri vynaložení relatívne nízkych prostriedkov.

"Kým Treskoňova bola dlho iba slepým výbežkom Kolárskej ulice, na ktorom v stiesnených podmienkach parkovalo menšie množstvo áut, vďaka zmene dopravného režimu bude odteraz súčasťou živého verejného priestranstva Námestia SNP," skonštatoval.

Kunsthalle Bratislava víta premeny okolitého verejného priestoru v jeho tesnom susedstve. Plánuje tam realizovať vysunuté výstavné aktivity pod značkou "Kunsthalle EXT".

"Pilotným dielom, ktoré uvedie novú dramaturgiu vysunutého výstavného priestoru Kunsthalle Bratislava, bude "signálny" objekt Rudolfa Sikoru - Výkričník.

V budúcom roku plánuje galéria aj naďalej prepájať plochu na Treskoňovej ulici s vlastným výstavným programom, ale aj širšie koncipovanou témou umenia vo verejnom priestore, ktorú dlhodobo reflektuje," povedal poverená riaditeľka Kunsthalle Bratislava Nina Vrbanová.

Ku komplexnejšej rekonštrukcii priestoru dôjde v priebehu budúceho roka.

Opatrenia vychádzajú z projektu Živé námestie, ktorého cieľom je nenáročnými zmenami na Námestí SNP a Kamennom námestí vytvoriť funkčný a prístupný mestský priestor.

Mesto plánuje vyhlásiť ešte tento rok architektonickú súťaž o budúcej podobe Kamenného námestia a Námestia SNP.

(TASR)
Foto: Br. kuriér a Hl.mesto SR
3 komentáre
ODPOVEDAŤ lohan | 17. 11. 2019, 17:31

Osvetlenie ? Hneď za rohom ( na Kolárskej pred zadnou bránou BILLA) nesvieti lampa. Naposledy nesvietila 3 mesiace , teraz vydržala 3 a tak môžeme čakať, že zase tu bude do Vianoc tma. Na Treskoňovej budú lampy svietiť na tie šťanky okolo stĺpov V-klubu.

lohan | 20. 11. 2019, 07:00

OPRAVA: Lampa na Kolárskej odvčera (19.11.2019 ) svieti. Že by svietila na lepšie časy ? Tentokrát nesvietila len týždeň a tak zmenila svoj kvartálny interval - kvartál svieti - kvartál nesvieti. Treba len dúfať, že tentokrát vydrží aspoň do Nového roku.

lohan | 30. 11. 2019, 05:23

OPRAVA OPRAVY : Od 28.11.2019 zase nesvieti. Mantáci zo símensu nie sú v stave zamedziť opakovaným poruchám tejto lampy s č. 007. Hlavne, že na rohu budovy je namontovaná nová kamera. Policajti v prázdnej stanici na Obchodnej aj tak vidia trt.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter