Urbanizmus a výstavba 25. január 2020

Spolumajiteľ OD na Kamennom námestí chce dočasne zveľadiť okolie


Okolie bývalého obchodného domu na Kamennom námestí chce spolumajiteľ budovy, žilinský podnikateľ George Trabelssie, dočasne zveľadiť za vlastné náklady, a to do sumy 200.000 eur.

Urobiť tak chce do času realizácie mestského projektu Živé námestie, teda komplexnej premeny jedného z najvýznamnejších priestranstiev v centre mesta, a to Námestia SNP a Kamenného námestia. Architektonicko-urbanistickú súťaž vyhlásilo hlavné mesto vlani.

"Naša spoločnosť bude nápomocná mestu Bratislava v rámci projektu Živé námestie. Sme ochotní investovať do sumy 200.000 eur na dočasné zveľadenie do doby začatia realizácie víťazného projektu Živé námestie," uviedla pre TASR hovorkyňa spoločnosti SIRS Ivana Strelcová. Do fasády budovy však spoločnosť zasahovať nemieni.

Trabelssie v nedávnom rozhovore pre Bratislavské noviny povedal, že je ťažké mať konkrétne plány, "keď neviete, čo sa deje dokola." Je podľa neho nevyhnutné prispôsobiť sa plánom mesta, zabúdať podľa neho netreba ani na mestskú časť Staré Mesto a ďalších okolitých majiteľov, ako napríklad vlastníka bývalého hotela Kyjev.

V súvislosti s plánmi dočasnej revitalizácie už komunikoval s vedením Starého Mesta, s ktorým podpísal memorandum o spolupráci. S vedením hlavného mesta sa zatiaľ nestretol.

Spoločnosť v súčasnosti pracuje na čo najrýchlejšom spustení čo najväčšej časti vnútorných priestorov, zverejneniu predpokladaných termínov sa ale bráni.

"Neradi by sme zavádzali a neradi by sme sa dostávali do situácie, kedy budeme musieť korigovať informácie," poznamenala Strelcová s tým, že predpokladané otvorenie by mohlo byť v marci. Niektoré prevádzky sú už otvorené, o ďalších prevádzkovateľoch priestorov bude spoločnosť informovať postupne. Vybudovať sa má aj "foodcourt".

Známy taktiež nie je ani nový názov obchodného domu (OD). V médiách sa objavila informácia, že má ísť o názov OD Prešporok. Spoločnosť v tejto súvislosti skonštatovala, že ide len o jednu z alternatív. O registráciu nového mena požiadala ešte vlani, Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) zatiaľ nerozhodol.

"Do dnešného dňa sme sa neustálili v názve. OD Prešporok je jednou z alternatív. V momente, ako budeme rozhodnutí, informáciu poskytneme," doplnila Strelcová.

O obchodný dom na Kamennom námestí mal dlhodobo záujem aj developer Lordship, ktorý je cez svoju dcérsku spoločnosť SK Centre vlastníkom priľahlého bývalého hotela Kyjev. K tomuto priestoru v centre hlavného mesta chcel pristupovať a rekonštruovať ho ako celok.

K definitívnej vzájomnej zhode s partnermi a zvyšnými vlastníkmi nehnuteľností v tomto priestore však neprišlo, a tak sa rozhodol pracovať ďalej len s nehnuteľnosťami, ktoré vlastní.

Vlastníkom budovy obchodného domu sa za sumu niekoľkých desiatok miliónov eur nakoniec stal žilinský podnikateľ, ktorý budovu označil za "klenot v centre mesta."

Obchodnými partnermi v spoločnosti Obchodný dom Bratislava stojí v súčasnosti podľa obchodného registra Trabelssieho firma SIRS – Investment a spoločnosť GPR Invest.

(TASR)
Foto: Archív Br. kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter