Urbanizmus a výstavba 30. január 2018

Spoločnosť Lordship zverejnila projekt na časť Kamenného námestia + vizualizácie


(Bratislavský kuriér, Lordship, rl) – Časť Kamenného námestia by sa mohla onedlho zmeniť. Developerská spoločnosť Lordship sa rozhodla, že chce uskutočniť projekt na svojich pozemkoch na tomto námestí.

Spoločnosť tvrdí, že negatívne prívlastky ako hanba Bratislavy, ktoré ľudia vyjadrujú smerom k tomuto priestoru môžu byť onedlho minulosťou.

Prichádza totiž s projektom revitalizácie budov v tejto lokalite. Zmeny by sa mal dočkať najmä bývalý hotel Kyjev, ktorý je dominantou zóny.

Priestor dostanú okrem iného zelené plochy, kultúrne podujatia, oddychová časť – všetko prvky, ktoré verejnosť na tomto mieste očakáva podľa prieskumu, ktorý v decembri 2017 na vzorke 500 respondentov realizovala výskumná agentúra Stem//Mark.

Ako tvrdí investor, mnohé požiadavky vyplývajúce z prieskumu sú zapracované na nových pracovných vizualizáciách spoločne s jednou z uvažovaných variant novej fasády rekonštruovaného Hotela Kyjev.

Britská spoločnosť Lordship vlastní budovu bývalého Hotela Kyjev od roku 2004. Investor podľa vlastného vyjadrenia, hľadal už od začiatku spôsob, ako zmeniť tvár Kamenného námestia a vytvoriť moderný, funkčný a príjemný priestor.

Paradoxne, to bolo najväčšou brzdou. Spoločnosť LORDSHIP sa pozerala na oblasť Kamenného námestia ako na jeden funkčný celok, kde nechcela robiť len čiastkové zásahy. Investorovi sa nepodarilo presvedčiť príslušné orgány na zmenu územného plánu, a preto od prvotných ideí musel odstúpiť a sústrediť sa len na plochu

okolo bývalého Hotela Kyjev.

Developer chce vrátiť život do centra aj tým, že obnoví budovu bývalého hotela a spraví z neho moderne vyzerajúci komplex.

„Sme veľmi radi, že po 15 rokoch diskusií, môžeme reálne oživiť a zlepšiť centrálnu časť Bratislavy a dať jej nový, moderný výzor,“ povedal architekt Branislav Kaliský zo štúdia A1 ReSpect, ktoré stojí aj za oceňovaným dizajnom Eurovea.

Či bude výšková budova slúžiť opäť ako hotel, nie je ešte jasné. V hre je vytvorenie bytových jednotiek či kancelárskych priestorov. Obchodné jednotky budú situované na dolných podlažiach.

Súčasťou projektu je aj kancelárska budova, ktorá má vyrásť na časti dnešného parkoviska, ktoré lemuje Špitálsku ulicu.

Lordship plánuje pri rekonštrukcii bývalého hotela presťahovať parkovanie z ulíc pod zem a zabrániť tak kolíziám chodcov s automobilmi.

„Vykonali sme dopravnú štúdiu, v rámci ktorej bolo posúdených 12 križovatiek v bezprostrednom okolí a podľa nás patria ulice chodcom.“ povedal riaditeľ spoločnosti Lordship Rostislav Novák.

Parkovanie sa presunie pod zem, vďaka čomu bude v uliciach parkovať menej áut. Okrem toho plánuje investor vytvoriť pre Bratislavčanov úplne nové námestie v trojuholníku ulíc Rajská a Cintorínska.

V súčasnosti je na tomto mieste nefunkčná rampa do podzemia, pri ktorej sa stretávajú rôzne živly.

V budúcnosti má priestor dostať novú komunitnú a kultúrnu tvár. Námestie bude tvoriť zónu pulzujúcu mestským životom a umením. Investor sem chce umiestniť pódium pre pouličnú hudbu, galériovú kaviareň a ďalšie aktivity.

Odborná verejná diskusia

O podobe bývalého hotela Kyjev a Kamenného námestia nedávno diskutoval britský investor s odbornou verejnosťou a bratislavskými aktivistami.

Na diskusii sa zúčastnili hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad, starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, viacerí architekti či urbanisti a mnohí ďalší.

„Počúvame názory odbornej verejnosti aj obyvateľov Bratislavy. Chceme vytvoriť priestor, ktorý bude nielen funkčný, ale aj estetický a bude spĺňať potreby dnešnej doby.

Naše plány sme preto v rámci verejnej participácie ako prvým odkomunikovali širšej odbornej verejnosti, a zástupcom samosprávy.

Pripomienkami a námetmi, ktoré odzneli v rámci diskusie, sa už zaoberáme,“ zhrnul závery okrúhleho stola Rostislav Novák. Investor verí, že spoločnými silami sa podarí vytvoriť nový mestský priestor, ktorý poskytne oddych a zábavu pre všetkých občanov a návštevníkov Bratislavy.

Prieskum medzi občanmi

Prieskum o názoroch Bratislavčanov na vzorke 500 respondentov robila začiatkom decembra agentúra STEM/MARK.

„Výsledky prieskumu sme dôkladne analyzovali a zisťovali realizovateľnosť pripomienok.

Na viaceré prvky už skôr zareagovali občianski aktivisti, s ktorými budeme spolupracovať na revitalizácii celého priestoru,“ vysvetlil Rostislav Novák.

Najhlavnejším posolstvom celého prieskumu je, že Bratislavčania nie sú spokojní so súčasným stavom.

Za oblasť Kamenného námestia sa hanbia skoro tak, ako za hlavnú vlakovú stanicu, či niekdajšiu stanicu pre autobusy na Mlynských Nivách.

Aj preto chce Lordship čiastočne investovať aj do verejných priestorov, ktoré nevlastní a prispeje na revitalizáciu Kamenného námestia.

Je pripravený začať čo najskôr spoluprácu v tomto smere s mestom, občianskymi aktivistami a architektmi.

Preto iniciatívne vypracoval konkrétny plán revitalizácie a predložil ho mestu na posúdenie. Pretože ide o pozemky vo vlastníctve mesta, chce Lordship počkať na jeho odsúhlasenie.

Pribudnúť by mali najmä zelené plochy. Tých sa verejnosť v rámci prieskumu dožadovala najčastejšie.

Súčasťou návrhu je aj odstránenie nepekných stánkov a oprava povrchu námestia tak, aby bolo plynule prepojené s historickým centrom a vytváralo jednu pešiu zónu spolu s Námestím Slovenského národného povstania.

(rl, red)

Vizualizácie + foto vo fotogalérii: Lordship

2 komentáre
ODPOVEDAŤ Harvey | 21. 2. 2018, 11:39

To ze date parkovanie pod zem zabrani kolizii automobilov s chodcami? To parkovisko je absolutne nevyuzite teraz, pretoze sa nikomu nechce platit za parkovanie, ak date garaze zadara tak nedbam, inak vam stale budu parkovat na chodnikoch... (to iste parkovisko pri Tescu v nadvori). Dalsia vec, preco nezburat cely Prior aj s Hotelom Kyjev a nepostavit historizujucu zastavbu a tym zvacsit historicke centrum. To sa uz nenosi? Spitalska ulica je nazvana podla spitalov, kolko ich tam ostalo...

ODPOVEDAŤ Dagmar | 16. 2. 2018, 10:19

Nie som odborníčka, teda architektka. Som len človek. Zaujímalo by ma, či by si niekto nechal zaskliť - zbastardiť centrum mesta. Podobné sklenené monštrá sú na Karadžičovej. Hej vyzera to aj teraz strašne a bude horšie. Fakt, nemáte fantáziu.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter