Urbanizmus a výstavba 19. december 2017

Spoločnosť Lordship ukázala, ako si predstavuje verejný priestor na Kamennom námestí. Prišla aj s verejným prieskumom + video + viz.


Za priestor Kamenného námestia a okolia bývalého Hotela Kyjev sa hanbí viac ako 80 percent obyvateľov Bratislavy. Horšie na tom je už len Železničná stanica a bývalá stanica pre autobusy.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť LORDSHIP vykonala začiatkom decembra agentúra Stem/Mark na vzorke 500 respondentov z Bratislavy.

Najviac respondentov si želá, aby priestor Kamenného námestia plynulo nadväzoval na historické centrum, poskytoval miesto pre služby a zábavu, ale aj oddych a kultúru.

Vyjadrilo sa tak až 69 percent respondentov. Z výsledkov prieskumu akcentuje aj doplnková zeleň (59 percent respondentov), priestor pre služby, zábavu a nákupy (42 percent) alebo kultúru (39 percent).

Obyvateľom mesta najčastejšie v tomto priestore prekážajú bezdomovci a špina, a chýbajú verejné a komunitné priestory.

Výskumný analytik Václav Forst zo Stem/Mark zhrnul výsledky: „Z výskumu je vidieť, že súčasná situácia v okolí Kamenného námestia nie je Bratislavčanom ľahostajná.

Aktuálnu situáciu v lokalite pociťujú ako veľmi nepríjemnú a problémovú, ale súčasne veria, že lokalita má veľký potenciál a je nutné ju rýchlo oživiť.

Pri mnohých respondentoch sme tiež zaznamenali aj pozitívne asociácie naviazané na osobné spomienky z doby, keď bol komplex nový a fungoval.“ Po zmene volá takmer každý

Spoločnosť LORDSHIP, ktorá vlastní objekt bývalého hotela a niektoré pozemky v okolí, zadala výskumnej agentúre Stem/Mark úlohu vypracovať prieskum medzi Bratislavčanmi.

„Najvýraznejším výsledkom je, že ľudia chcú v tomto priestore zmenu.

Pokúsime sa zapracovať do našich budúcich plánov veci, ktorých sa Bratislavčania najviac dožadujú,“ povedal Rostislav Novák, generálny riaditeľ spoločnosti LORDSHIP.

Vízia nového námestia, ktoré spája komunitu Rostislav Novák začiatkom decembra previedol novinárov budovou bývalého Hotela Kyjev.

Vysvetlil im, že spoločnosť LORDSHIP chce objekt zrekonštruovať a vytvoriť v priestore ulíc Rajská a Cintorínska nové námestie.

Jeho účel bol tiež predmetom výskumu. „Výsledky prieskumu stále vyhodnocujeme. Najmä to, čo z toho je možné realizovať a, pochopiteľne, aj udržiavať.

Želania obyvateľov berieme veľmi vážne a hľadáme riešenia. Nechceme vytvoriť iba hodnotné miesto, ale najmä miesto živé, pulzujúce energiou, na ktoré sa budú Bratislavčania radi vracať, aby tu trávili svoj čas,“ vysvetlil Novák. 

Prvé výsledky už na jar Britský investor LORDSHIP v spolupráci s Tescom už na jar začne plánovanú rekonštrukciu časti Kamenného námestia.

Autormi jeho novej tváre sú renomovaní architekti z kancelárie A1 ReSpect, ktorí stoja napríklad aj za oceňovanou Euroveou.

Revitalizácia prinesie viac zelene, nový mobiliár v podobe lavičiek či odpadkových košov.

Odstráni nevábne stavby - kiosky, ktoré sa na námestí nachádzajú a skultúrni priestor pred obchodným domom.

(red, Lordship - Lordship-vizualizácie a video)

1 komentár
ODPOVEDAŤ johan | 21. 12. 2017, 09:45

Aj homlesáci si zaslúžia krajšie prostredie a čisté hajzle. Veď ako k tomu prídu žiť v takej špine a neporiadku priamo v centre Hlavného mesta Slovenskej republiky. No a ten bordel sa môže presťahovať napr. na Šafko, aby bolo čo revitalizovať.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter