Urbanizmus a výstavba 20. november 2019

Spilka, bývalá kvasiareň areálu Steinu, je pamiatkovo obnovená


Do Spilky, pôvodnej kvasiarne a jediného zachovaného objektu areálu bývalého pivovaru Stein v Bratislave, by sa mal čoskoro opäť vrátiť život.

Táto národná kultúrna pamiatka (NKP) je v súčasnosti pamiatkovo obnovená a bolo pre ňu vydané kolaudačné rozhodnutie.

Obnova s dohľadom pamiatkarov čaká ešte vnútorné priestory podľa požiadaviek budúcich nájomníkov administratívnych priestorov.

"Každé jedno podlažie je špecifické, ani jedno nie je úplne rovnaké a verím, že každé svojho nájomcu už má, len možno ešte o sebe nevedia.

Výška investície je viac ako desať miliónov eur, ešte prídu investície do finálneho dokončenia nájomných priestorov," uviedol v utorok na predstavení rekonštrukcie Róbert Michalica, riaditeľ realitnej divízie na Slovensku investorskej spoločnosti MiddleCap Group.

Na pivovarskú tradíciu areálu by mal nadviazať prvý nájomca, pivovar Svijany, ktorý by mal na prízemí otvoriť reštauráciu.

Dokončená by mala byť v prvom kvartáli alebo v prvej polovici budúceho roka.

Ďalšie nadzemné podlažia projektu Spilka Offices by mali ponúknuť administratívne, kancelárske či eventové nájomné priestory.

Výška priestorov sa pohybuje od piatich metrov do 13,5 metra vo vrchnom priestore s kupolou.

"Priestory by mohli osloviť aj ľudí blízko kultúre či architektúre," poznamenal Michalica s tým, že naplnenie celej budovy sa odhaduje do dvoch rokov.

Za obnovou stojí architektonická kancelária Bouda a Masár, ktorá pri stvárnení vonkajšieho výrazu budovy vychádzala zo snahy o návrat k pôvodným povrchom a farebnosti.

"Zachované je aj charakteristické členenie fasády so štvorcovými oknami, nové presklené otvory na prízemí symbolizujú transformáciu územia z uzavretého priemyselného areálu na otvorený polyfunkčný blok s dôrazom na prepojenie s mestskými priestormi," priblížil Ivan Masár s tým, že na jednom z poschodí je zachovaný aj fragment pôdorysu pôvodných kvasných kadí.

Historické zmienky o Steinovom pivovare, ktorého vchod bol situovaný z dnešnej Blumentálskej ulice, sú z konca 19. storočia, prvé pivo bratia Steinovci uvarili pred Vianocami 1872.

V nasledujúcom období pivovar vyrábal 35.000 hektolitrov piva ročne. Podľa historických fotografií bol súčasťou areálu hostinec.

V prvej polovici minulého storočia sa areál viackrát rozširoval. Prvé projekty na novú kvasiareň, keďže pôvodná stála v areáli inde, sú z roku 1944, avšak vzhľadom na dobu sa nezrealizovali.

Myšlienka bola obnovená v roku 1949, realizácia spadá do prvej polovice 50. rokov.

Arch.Ivan Masár

Pokiaľ ide o technológiu, tak surovina, ktorá vznikla predchádzajúcimi technologickými krokmi, ako bolo varenie či predkvasenie, sa naliala do kadí, kde sa chladila.

Súčasťou technológie bola aj kupola objektu, ktorá pôsobila ako chladiaca veža. Po prvom ochladení išla na nižšie podlažie s vodnými chladičmi.

Následne prechádzala do dvoch nižších podlaží s dvoma veľkými kvasnými kaďami, kde to kvasilo a personál to premiešaval veľkými „varechami“.

Následne sa stáčalo na prízemie a do suterénu, ktoré bolo úplne zaplnené nerezovými tankami, v ktorých pivo ležalo a zrelo.

Po niekoľkých týždňoch sa presúvalo potrubím do susedného objektu, fľaškovne, kde sa plnilo a nakoniec expedovalo.

(TASR)
Foto: Br. kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter