Urbanizmus a výstavba 29. január 2019

Skelet obchodného domu v Ružinove „Hirošima“ má nového majiteľa


Dlhoročný skelet bývalého obchodného domu v bratislavskom Ružinove na Tomášikovej ulici, ktorého ľudový názov je "Hirošima", má nového majiteľa.

Podľa výpisu z listu vlastníctva je ním firma Yosarka, ktorej spoločníkom je podľa obchodného registra spoločnosť MiddleCap Group a konateľmi Tomáš Jurdák a Matej Majerčák.

Kúpna zmluva je z konca decembra 2018.

Skelet bývalého obchodného domu v Ružinove sa mal premeniť na nákupné centrum Yosaria Plaza, vtedy najväčší nákupný komplex na Slovensku.

Projekt sa nevydaril a základy bývalého Prioru chátrajú už vyše desaťročie. Nový majiteľ však sľubuje zmenu.

"V najbližších dňoch začneme pracovať na príprave podkladov pre vyhlásenie medzinárodnej architektonickej súťaže a do konca roka 2019 ju máme ambíciu zrealizovať,"

povedal pre týždenník Trend Jurdák s tým, že podrobnosti využitia pozemku nechce konkretizovať.

Ukázať ich má až štúdia.

"Bezpochyby máme záujem o trvalo udržateľný projekt, ktorý prinesie lokalite zásadné zlepšenie kvality života, a to pri dodržaní platných územnoplánovacích predpisov," podotkol pre týždenník.

Pôvodný obchodný dom vyrástol v roku 1984. V roku 1995 ho odkúpil Ivan Líška, ktorý ho o tri roky neskôr zrekonštruoval a vznikol obchodný dom Prior.

V 2005 ho ale majiteľ zatvoril, pretože tu chcel vybudovať obrovské nákupné centrum.

Jeho súčasťou malo byť napríklad 250 obchodov, kaviarne, kancelárie, ale aj najväčšie relaxačné centrum s rozlohou 4000 metrov štvorcových, klzisko, bazén, sauny, masáže či soláriá.

Pôvodná budova sa mal od základov rekonštruovať, dostavať spredu i zozadu a vedľa nej sa mala postaviť ďalšia, pričom obe mali byť spojené presklenou galériou.

Majiteľ však zakrátko avizoval prvé finančné problémy údajne spojené s vtedajšou finančnou krízou.

Bolo to v roku 2007, keď mali podľa pôvodných plánov nové nákupné centrum otvárať. Ani v auguste nebolo isté, kedy sa začne stavať.

Po prípravných prácach, ktoré skončili s polročným sklzom, ostal stáť len skelet a termíny sa začali meniť. 

Skelet však Ružinovčanov "straší" dodnes. I napriek tomu, že zhruba pred troma rokmi sa objavili informácie a vizualizácie,

podľa ktorých pôvodný projekt mení podobu. Investície na výstavbu a revitalizáciu okolia, sa odhadovali na okolo 200 miliónov eur.

V hre mali byť súkromní aj zahraniční investori.

(TASR)
Foto: Br.kuriér-archív
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter