Urbanizmus a výstavba 5. november 2018

Schizofrénia Kamenného námestia: Kvitne do krásy i do hrôzy? + fotografie


Časť bratislavského Kamenného námestia sa zmenila. Mestský pozemok bol upravený: vyčistený, zeleň bola ošetrená, či nasadená nová.

Zmizli predajné stánky na mestských pozemkoch. Ďalšia časť námestia ale zostala rovnako hrozná a nehostinná, ako predtým. Nehodná hlavného mesta 21. storočia.

Dokonca tu za posledné obdobie predajné stánky pribudli. Toto sa zrejme nazýva koncepčným riešením.

Kamenné námestie akoby priam charakterizovalo schizofréniu súčasnej doby z pohľadu rekonštrukciií v hlavnom meste: kozmetické zmeny, absencia komplexnosti, polovičatosť...

Spoločnosť Lordship tvrdí, že Kamenné námestie kvitne do krásy. Podľa developera mesto v spolupráci s Alianciou Stará tržnica, developerom LORDSHIP, či spoločnosťou Tesco rozhýbali revitalizáciu roky chátrajúceho námestia v centre Bratislavy.

S revitalizáciou Kamenného námestia začalo hlavné mesto pred štvrť rokom a v týchto dňoch dokončilo kompletne jej prvú etapu.

Námestie je vyčistené, je na ňom vysadená nová zeleň, mesto ošetrilo existujúce dreviny, osadilo nové zavlažovacie kvetináče a prvú etapu ukončilo celkovou úpravou vzhľadu námestia.

Mesto v spolupráci s Alianciou Stará tržnica pridá ešte nové lavičky a osvetlenie. Už budúci rok magistrát plánuje v ďalšej etape revitalizácie vymeniť asfaltové povrchy za dlažbu. Pred osadením lavičiek mesto ešte vyrovnalo asfaltové povrchy, v ktorých zostali diery po odstránení stánkov s rýchlym občerstvením.

Asfalt však v budúcom roku kompletne vymení kamenná dlažba. Mesto navyše sľubuje aj odstránenie reklamným tabule tým, že nepredĺži nájomcom zmluvy.

O správu námestia sa na základe návrhov Aliancie Stará tržnica a Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť bude starať hlavné mesto v spolupráci s partnermi pôsobiacimi na námestí – firmami či prevádzkami, ktoré tu pôsobia.

Autori projektu Živé námestie z Aliancia Stará tržnica sú s priebehom prác, ktoré zaobstáráva mesto, zatiaľ spokojní. Prvým krokom bolo vyčistenie priestoru a teraz revitalizácia pokračuje ďalej v rámci projektu Živé námestie.

Aliancia pracuje na tom, aby tu ešte pribudlo zimné sedenie a osvetlenie. Chcú naďalej participovať s mestom a primátorom pri využití budúcoročných financií na priority projektu, ktorý prepojí Kamenné námestie s Námestím SNP a ďalším okolím.

Prvým a veľmi dôležitým krokom obnovy námestia bolo odstránenie čiernych stavieb, ktoré roky odolávali úradom a boli prekážkou revitalizácie.

Spoločnosť LORDSHIP vyhľadala a kontaktovala vlastníkov čiernych stavieb na námestí a dohodla s nimi premiestnenie ich prevádzok mimo tohto priestoru na vlastné pozemky.

„Veríme, že presunutím stánkov sme pomohli odštartovať niečo, čo zmení na dobro tvár Bratislavy. Je v záujme všetkých zúčastnených strán a aj samotných Bratislavčanov, aby sme žili a pohybovali sa v pekných a kvalitných verejných priestoroch,“ uviedol zástupca spoločnosti LORDSHIP Peter Schmidt.

(rl, red)

Foto: BK-orig.

1 komentár
ODPOVEDAŤ Jozka | 5. 11. 2018, 16:49

Prosim Vas o informaciu co su cierne stavby a co nie su cierne stavby. Na Kamennom namesti boli odstranene cierne stavby. Ostali tam niektore stavby a pribudaju dalsie - tie maju/nemaju povolenie a kto im ho dal?

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter