Urbanizmus a výstavba 11. marec 2020

Ruské koleso na nábreží pri Cafe Propeler? Anketa Starého Mesta vyvolala zaujímavé reakcie


Anketa bratislavského Starého Mesta o využití priestoru pri budove Propeleru na dunajskom nábreží, vyvoláva zaujímavú diskusiu a výmenu názorov medzi obyvateľmi aj na sociálnych sieťach.

Ako sme už informovali aj na našej stránke, miestna samospráva oznámila, že má víziu pestrých letných kultúrnych akcií, v rámci ktorých by Bratislavčania a turisti mali možnosť zažiť aj jazdu na vyhliadkovom kolotoči a uvidieť mesto a rieku z nezvyčajnej perspektívy.

Anketa prináša dve otázky. Jednou z nich sa pýta na to, či by si obyvatelia vedeli na danom mieste predstaviť letné kultúrne akcie, druhou na to, či by privítali na nábreží vyhliadkový kolotoč. Do ankety je možné zapojiť sa do 16. marca.

Vyberáme z reakcií  - názorov, obyvateľov na sociálnych sieťach:

-Pouvažoval by som aj o umiestnení kolesa na petržalskú stranu...tak ako to bývalo. Je pravda ale, že na Petržalskej strane asi nebude moc na čo pozerať...

-Nechce sa mi veriť že taká ozruta na tom kúsku, by spĺňala bezpečnostné normy. Ešte tak ten malý kolotoč koníkový.

-V tejto krajine si myslia, že sme všetci idioti. Daj ľuďom chlieb a hry. Len na môj vkus je tých hier až moc. Ale keby boli aspoň vkusné tie atrakcie

-Nemyslím, že by to bolo práve vhodné na tomto mieste. Na opačnej strane Dunaja vhodnejšie. To nie je len kolotoč, ale aj množstvo rôznych indivíduí, ktoré neprospejú vzhľadu SM

-Kolotočarina ktorá nepatrí na toto miesto. Kritizoval som to v Ružinove, rovnako budem aj v Starom Meste.

-Ja nerozumiem celému výskumu. Všetkým nám je jasné, že maľovaním modrých čiar sa nezlepší parkovanie samotné, že ide iba o vyber peňazí.

Ak je niekto ochotný zaplatiť toľké peniaze za prenájom verejného priestoru, potom mi príde lepšie žmýkať niekoho iného, nie parkovania chtivých Bratislavčanov.

Celé to námestie je mŕtve, žiaden turista tam nezablúdi, je to čierna diera Bratislavy, pritom tam kedysi stala socha M. Terézie, ktorú L. Štúr nevie plnohodnotne nahradiť...

-Stoja nám tie peniaze za to? Je suma, ktorá sa získa zaujímavá? Zarobí na tom mesto alebo mestská časť (primárne alebo sekundárne? Bude viac turistov? Ostanú dlhšie? Dá sa vyjednať s prevádzkovateľom, že každý Staromešťan, ktorý prejaví záujem (podľa trvalého pobytu) dostane jednu jazdu grátis?

-Rovno na hrad to postaviť nechcete? Na petržalskej strane je miesta dosť! Tam kde bol kedysi dávno lunapark napríklad

-V iných mestách nie sú ani len „obdobné“ atrakcie. Tam, kde to má za účel výhľad (Londýn, Budapešť...) je to vysoké niekoľko desiatok metrov a zaručuje to výhľad na takmer celé mesto. Tento návrh je opäť taký náš „slovenský“. Len aby sme sa opakovali po ďalších mestách ale „po našom“.

Kto chce pekný výhľad na mesto, pôjde aj tak o pár stoviek metrov ďalej na Most SNP

-Z. Aufrichtová: A prosím vás, aby sme to chápali tak ako je uvedené v statuse. Je to reakcia na požiadavku. Legitímnu. Môže ju v demokracii vzniesť ktokoľvek a s čímkoľvek. Verejný priestor je verejný a má presne určené podmienky, ako ho možno zabrať a ako je to spoplatnené. 

Na Staré Mesto prišla požiadavka a rozhodla som sa položiť ľuďom otázku, lebo som sa vzhľadom na jedinečnosť požiadavky, rozhodla spýtať na názor ľudí. Ďakujem za Váš názor.

-Dunajské nábrežie je už celé zdevastované. Teraz už čakáme na kompletnú devastáciu Lida

-Kedy prosím dáte ten bordel pod kaviarňou na Moste SNP do poriadku?

-Podľa mňa.....dosť nešťastné riešenie...Koleso by sa hodilo na opačnú stranu.... kde boli kolotoče

-Dobrý deň, v anketovom formulári mi chýba priestor na širšie vyjadrenie (možno vysvetlenie) názoru na daný verejný priestor. Dúfam, že takéto áno/nie ankety nepočítate ako občiansku participáciu. Vyhliadkové koleso nemusí byt nevyhnutne zlý nápad, ale na inom mieste.

Na mieste, ktoré navrhujete, sa denne zhromažďuje množstvo turistov i miestnych, či tranzitujúcich chodcov a cyklistov. S tým kolesom by sa tam začalo zhromažďovať ešte viac ľudí a situácia by bola neprehľadná a nepohodlná

-Veď spravte ten letný program v Sade JK, kde to je pohodlnejšie, vojde sa aj viac ľudí a nemáte autostrádu hneď vedľa. Alebo keď už v Starom Meste, tak to kolo na iné miesto

-Tam by mala byt tá Vallova lávka do Sadu Janka Kráľa. Nedajme tam nič a ušetríme na normálne riešenie

- Hmm, toto fakt potrebujeme? Navyše na pomerne frekventovanom mieste a blízkosť cesty je podľa mňa pomerne nebezpečná... Nemyslím si, že je to to, čo práve Bratislava potrebuje....

-Obnovte propeler, tam to bude vhodné, na opačnej strane ako to bolo

Z. Aufrichtová: To by sme museli mať v nájme pontón a ten nemáme

-Ktokoľvek má voči tomuto problém má hlavne problém so sebou a ten musí vyriešiť držím palce so zavedením kolesa

-Áno, veď prečo nie , náhodou super nápad, trocha spestrenia nezaškodí

-V Brne cez vianočné trhy funguje rok čo rok vyhliadkové kolo a všetci sú s tým v pohode, len tu je problém a to nehovorím o iných mestách sveta, ktoré ho majú natrvalo

-Super nápad :) ešte kebyže sa Propeler obnoví bola by to pecka !

-Ten čo to vymyslel nech si to da pred svoje okná, čo je toto súťaž o najväčšiu hlúposť?

-Záchytné parkoviská (P+R) ako majú v E.U. nič?

-Za mňa určite áno, aspoň by to pritiahlo ľudí aj do Cafe Propeler

-To koleso áno, ale na petržalskej strane!!! Tam kde bolo aj predtým.

-Za mňa nezmyslel narýchlo umiestnený do centra. Načo? Vytvorte niečo na petržalskej strane kde to malo históriu.

Zrealizujte záchytne parkovisko kde zaparkujú turisti, hneď pôjdu na váš kolotoč. A celkovo využite petržalskú stranu na vytvorenie nejakej zóny typu náplavka v Prahe. Načo preboha všetko do upchatého centra?

-Totálne súhlasím....Na strane Starého Mesta je to ozaj gýč a hlúposť. Umiestnenie na strane Petržalky... ak to už musí byť, tak tam to príde zaujímavejšie. Celkovo je to ale prvoplánová hlúposť

-Budete sa riadiť len anketou na Facebooku ? Pretože výpovedná hodnota relatívne „neznámej“ ankety bude veľmi malá a určite nebude reprezentovať názor Bratislavčanov.

Ten kolotoč je tam ako päsť na oko. Absolútne sa do toho priestoru nehodí. A prosím vás, neporovnávajte to s atrakciami typu London Eye (135m), Budapest Eye (65m) alebo Dubai Eye (250m). Toto bude mať pár metrov a bude to čistá „kolotočarina“

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová sa na sociálne sieti vyjadrila, že anketa a dotazník je regulárna forma prieskumu verejnej mienky. „Staré Mesto sa pod novým vedením rozhodlo prvý krát využiť túto možnosť. 

Nejde o vážnu ani trvalú vec. Staré Mesto musí reagovať na požiadavku na dočasné zabratie verejného priestranstva na Vajanského nábreží pri Propeleri za účelom umiestnenia vyhliadkového „ruského“ kolesa. Zabratie verejného priestranstva sa riadi všeobecným záväzným nariadením a poplatkami, ktoré nie sú v SM nízke.

V prípade vyhliadkového kola, predstavujú 6000 - 24000 eur v závislosti od určenia účelu.

Za tri mesiace to je príjem pre MČ v sume 18000 - 72000, ktoré by mestská časť investovala aj do zveľadenia nábrežia. Práve územie okolo potenciálneho umiestnenia vyhliadkového kola si vyžaduje investíciu a Staré Mesto ma v pláne realizovať výsadbu a revitalizáciu tohto pustého miesta, ktoré nezodpovedá kvalitou významu ktorý zástava.

Nakoľko sa rôznili názory členov komisie, ktorá odporúča starostke, či žiadosti o zabratie verejného priestoru vyhovieť, alebo nie, rozhodlo sa Staré Mesto pristúpiť k ankete, k prieskumu verejnej mienky, ktorá má zistiť záujem verejnosti o tento typ dočasnej aktivity na nábreží. 

V prípade realizácie prinesie aj dlhodobý benefit v podobe zrekonštruovanej časti nábrežia. Keď som dala na misky váh všetky tieto argumenty považovala som za rozumné sa spýtať na názor verejnosti.“

(rl)

Foto a kolesom: FCB

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi

Nenašli ste svoj názor v článku? Napíšte nám ho. Ďakujeme

5 komentárov
ODPOVEDAŤ Miroslav | 23. 3. 2020, 13:00

Odpoveď Propeler nechodí, lebo nemáme pontón. A ten čo tam bol sa vyparil ? čas ktorý ste venovali nezmyselnej ankete pre jednu súkromnú spoločnosť na zamyslenie či ? Množstvo turistov a návštevníkov starého mesta by sa Vám poďakovalo keby ste ho venovali riešeniu neľahkého problému ako sú verejné WC. Asi si treba určiť priority. Ako by dopadla anketa medzi návštevníkmi, turistami počas letnej sezóny, čo by chceli turisti, koleso , alebo verejné WC.

ODPOVEDAŤ Zuza Kumanová | 15. 3. 2020, 19:06

Je skvelé, že kaviareň Propeler bola zrekonšuovaná. Mylím, že je to náš dlh voči predkom. To, že kaviareň zatiaľ nie je zisková je pravdepodobne iba dočasný stav. V letnej sezóne sa stav určite zlepší. Teším sa na stav, keď sa budeme môcť opäť poprechádzať po nábreží a zastaviť sa na dobrú kávu.

ODPOVEDAŤ fero | 15. 3. 2020, 09:27

Hovadina jak lampa.Ale asi chceme byť svetoví. Veď aj v Londýne majú ruské kolo a nikomu nevadí. Skôr si ale myslím, že mesto resp. mestské časti by sa mali postarať o fungujúce WC. Väčšina starých bola zrušená a sú v nich krčmy a ti nové väčšinou nefungujú. Možno si spomeniete, že WC bolo pred Palenerom, pred stalinovým pomníkom / teraz SNP), pred Starou tržnicou, na Kamennom námestí ( krčma), pred Avionom ( krčma) .....atď. A tak je hlavné staromestské WC na Treskoňovej ( okolo stĺpov V-klubu), kde síce autá zmizli a pribudli oranžové kruhy, ale šťanky zostali. Tak.

ODPOVEDAŤ joja | 11. 3. 2020, 18:27

Na fb MČ Starého Mesta bol väčšina reakcií negatívne na umiestnenie rukého kolesa. Ide o malý priestor, na ktorom by to koleso pôsobilo mohutne, nevhodne. A pokiaľ ide o príjem do rozpočtu, ten si môže MČ Staré Mesto výrazne zvýšiť ak investuje do verejného priestoru-kvalitných chodníkov, upravenej zelene, kvetinových záhonov, zaujímavých kultúrnych podujatí a pod. Toto ruské kolo je veľmi primitívne riešenie.

ODPOVEDAŤ Magdaléna Dzurjaninová | 11. 3. 2020, 11:13

Ja by som tam vrátila sochu Márie Terézie, Ľ.Štúr by mohol mať dôstojné miesto na Námestí slobody, obnovila by som propeler a lunapark v Petržalke aj s týmto kolotočom, z ktorého by bol pekný výhľad na Staré Mesto.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter