Urbanizmus a výstavba 7. apríl 2018

Rekonštrukcia: Mladá garda žila športom a tanečnými „čajmi o piatej“


Internát podľa návrhu architekta E. Belluša stavali študenti. Je unikátny i priestorovým riešením a Slovenská technická univerzita (STU) ho zrekonštruovala.

Na Mladej garde vyrastali atletické hviezdy. Aj dnes tu trénuje J. Volko. Internát je jedinečným pamätníkom doby, mohol by byť pamiatkou. STU obnovila aj ŠD Jura Hrona a rekonštruuje ŠD Mladosť v Mlynskej doline.

Priestory spoločenskej miestnosti v Mladej garde znovu ožívajú ruchom, bez ktorého si tento internát v nedeľu odpoludnia nevieme ani predstaviť. Treba vidieť tie rady, aby človek pochopil popularitu spoločenských večierkov v Mladej garde.

Darmo je, technici majú medzi bratislavskými dievčatami dobrý kurz,“ opisujú noviny Technika život na Mladej garde v septembri 1961. Rušným životom bol internát povestný.

Keď vznikla prvá technická vysoká škola na území Slovenska, pribúdali fakulty a  silnela potreba nových internátov. Architekt Emil Belluš, autor budovy Fakulty architektúry STU i internátu Mladá garda  zapájal študentov do spoločenských úloh.

Viedol ich, no jeho snahou bolo, aby si sami naprojektovali, kde chcú bývať a učiť sa. Mladá garda bola internát na vysokej dobovej úrovni, široké chodby boli navrhnuté aj ako miesta debát, bola tu spoločenská miestnosť s javiskom, kinosála, kde sa premietalo dlho do noci, chodili sem herci, estrádne a hudobné skupiny.

Rok 1955

Fungovalo tu množstvo študentských krúžkov, vysielalo rozhlasové štúdio,“ hovorí z docentka Eva Kráľová Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU,, ktorá tiež na internáte bývala.

Na stretnutia lákal aj vonkajší areál – parkovo upravené priestory medzi blokmi a nádvorie pred hlavnou budovou a športoviská.

Mladú gardu študenti aj sami stavali. Pred takmer 60 rokmi. Napriek veku je však dnes internát ako nový. Slovenská technická univerzita v Bratislave dokončila jeho kompletnú rekonštrukciu.

Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave sme presvedčení o potrebe investovať do kultúry bývania vysokoškolákov.

Preto nečakáme na kroky vlády a investujeme do obnovy internátov z vlastných prostriedkov. Ide to síce pomalšie, keďže financií je málo, ale efekt je vidieť – napríklad na Mladej garde.

Som hrdý na to, že STU dnes poskytuje študentom ubytovanie už prevažne v novozrekonštruovaných internátoch s rýchlym pripojením na internet,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.

Mladú gardu stavali študenti podobne ako viaceré vtedajšie stavby mládeže. V máji 1953 prijala vláda rozhodnutie postaviť v Bratislave internát, architekt Belluš mal dva týždne na prípravu projektu, v lete začalo na stavbe pracovať 690 brigádnikov – študentov a učiteľov a koncom roka 1953 sa do prvého bloku sťahovali obyvatelia.

Bol to najväčší úspech mládežníckych brigád. Internát kompletne odovzdali do užívania v roku 1955 pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva.

Podľa docentky Kráľovej by internát mohol byť kultúrnou pamiatkou, nielen ako dielo autora, ale aj pre architektonické riešenie - žiaden študentský domov u nás nie je tak „priestorovo a funkčne „rozohraný“.

Internát bol postavený v štýle SORELA - socialistického realizmu, ale na rozdiel od dogmatických vzorov prežitej klasiky, tunajšie dekorácie sú tvorivým odkazom na naše architektonické dedičstvo.

Na fasádach nachádzame štylizovanú ornamentiku ľudového umenia a inšpiráciu renesančnou kompozíciou. Veža s hodinami na hlavnej budove pripomína renesančné spišské zvonice, ktoré boli rovnako dekorované technológiou sgrafito.

Súčasťou Mladej gardy je športový areál. Spojenie univerzity a športu bolo bežné. Na Mladej garde trénovali a bývali také osobnosti atletiky ako Eva Lehotská-Glesková, účastníčka Olympijských hier v Tokiu, Mexiku a Mníchove či Mária Mračnová-Faithová, účastníčka OH v Mexiku či v Montreali.

Dnes je na Mladej garde jediný 400-metrový atletický areál v Bratislave, ktorý spĺňa podmienky na konanie súťaží. Trénuje na ňom atletická osobnosť súčasnosti – Ján Volko, študent FIIT STU.

Areál Mladá garda mi postačuje na všetky druhy bežeckých a šprintérskych tréningov, som vďačný, že mám kde v Bratislave trénovať,“ hovorí.

Spoločenská miestnosť na Mladej garde

Na internáte bývajú budúci strojári či chemici, v minulosti tu býval napr. prezident Rudolf Schuster či hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. Z chemikov autor unikátneho patentu na bioplasty Pavel Alexy či terajší dekan FCHPT STU Ján Šajbidor.

Po rekonštrukcii má internát nové fasády a strechy na všetkých blokoch. Vzhľadom na výtvarné motívy na fasádach rekonštrukcia prebiehala pod dohľadom odborníkov.

Nová je jedáleň a kuchyňa a obnovujú sa študentské izby. Vzhľadom na zvýšený štandard klesla kapacita - na 1373 ubytovaných. Pribudli totiž jednoposteľové izby.

STU okrem Mladej gardy zrekonštruovala i ŠD Jura Hronca. Ten má novú zateplenú fasádu, nové všetky izby vrátane sociálnych zariadení, nábytku či okien a novú jedáleň a kuchyňu.

STU začala aj s rekonštrukciou ŠD Mladosť v Mlynskej doline, obnovená je kompletne ubytovacia časť jedného zo 4 blokov, pokračujú práce na druhom bloku. Celková suma rekonštrukcie ŠD Mladosť je 20 miliónov eur.

(red, stu)

ČB foto: Pohľad na časť budov domova Mladá garda. Foto: Archív TASR, autor L. Roller, V. Přibyl, 10. decembra 1955

Ostatné foto Ml. garda: STU

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter