Urbanizmus a výstavba 6. apríl 2021

Projekt rekonštrukcie Osobného prístavu čaká na územné rozhodnutie. Aktivisti ho dlhodobo kritizujú


 Projekt plánovanej rekonštrukcie budovy Osobného prístavu v Bratislave stále čaká na územné rozhodnutie. 

Rekonštrukcia by mala, podľa spoločnosti Slovenská plavba a prístavy - lodná osobná doprava (SPaP-LOD), priniesť skvalitnenie služieb pre cestujúcich v medzinárodnej vnútrozemskej vodnej doprave zodpovedajúcich 21. storočiu, obdobne, ako tomu je pri letiskách, či moderných železničných a autobusových staniciach. Práce by mali trvať okolo jeden a pol roka, výška investície sa má odvíjať od druhu použitých materiálov schválených príslušnými orgánmi.

Plánovaná rekonštrukcia dlhodobo naráža na odpor aktivistov

Plánovaná rekonštrukcia je dlhodobo kritizovaná zo strany niektorých aktivistov. Podľa spoločnosti je však kritika neopodstatnená. Názor aktivistov nezdieľa pri tvrdení, že nová budova prístavu zničí celkový pohľad na Staré Mesto a budovu Slovenského národného múzea (SNM). "Myslíme si, že celkový pohľad na Staré Mesto podstatne viac ničí aktuálna podoba budovy a jej stav. A podáva negatívny pohľad či už pre Bratislavčanov, ale hlavne pre zahraničných turistov, pre ktorých je táto oblasť prvým miestom stretu s mestom," poznamenal Marek Považan, predseda predstavenstva spoločnosti.

Pripomenul tiež, že výška budovy nedosiahne ani úroveň výšky korún stromov v priľahlom parku. Poukázal zároveň na to, že budova SNM je už v súčasnosti prekrytá existujúcou budovou a jej dodatočné prekrytie bude podľa Považana v zanedbateľnom percente.

Iný názor má Občianska iniciatíva Bratislava otvorene, ktorá sa už niekoľko rokov snaží o zachovanie ucelenej časti nábrežnej panorámy Bratislavy. Dostavba podľa ich slov zničí celkový chránený vizuál panorámy Starého mesta a jeho nábrežnej promenády, výrazne zdeformuje pamiatkovo chránené diaľkové pohľady a potlačí vizuálnu dominaciu národnej kultúrnej pamiatky – budovy Slovenského národného múzea (SNM), a paláca „Kotva“.

Fotografia aktuálneho stavu

vizualizácia

Budova Osobného prístavu z roku 1969 stále čaká na stavebné rozhodnutie

Spoločnosť však informuje, že projekt bol verejne komunikovaný a prezentovaný. Spoločnosť preto mrzí, že je opakovane napádaný rovnakou argumentáciou, s ktorou sa príslušné orgány v minulosti zaoberali a vysporiadali zapracovaním pripomienok do uložených povinností. Tie spoločnosť podľa neho akceptovala a upravila v projektoch. "Propagované vizualizácie zo strany aktivistov sú neobjektívne a pravdepodobne vedome zavádzajúce," doplnil Považan.

Budova osobného prístavu v Bratislave bola dostavaná v roku 1969 a čiastočnou rekonštrukciou prešla v polovici 90. rokov 20. storočia.

TASR

Foto: TASR,  vizualizácia: Občianska iniciatíva Bratislava otvorene

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter