Urbanizmus a výstavba 21. august 2018

Projekt obnovy pradiarne v areáli ZWIRN má stavebné povolenie (+ vizualizácie)


Obnova Pradiarne, národnej kultúrnej pamiatky z portfólia YIT Slovakia sa začne už v najbližších týždňoch. Informuje o tom developer v tlačovej správe.

Práce spojené s konverziou tejto budovy na moderné kancelárske priestory zastreší architektonický ateliér Bouda Masár a budúci nájomníci sa do nových priestorov budú môcť nasťahovať začiatkom roka 2020.

Podľa YIT Slovakia ide o prvú fázu budovania novej rezidenčno-administratívnej štvrte ZWIRN, ktorá okrem zrekonštruovanej Pradiarne prinesie aj nové námestie.

Obnova najväčšej a najzachovalejšej industriálnej pamiatky v centre Bratislavy sa po vyše dvoch rokoch projektovania a povoľovacieho procesu za účasti Krajského pamiatkového úradu blíži k realizácii,“ uvádza developer.

„Vo YIT Slovakia sme k tejto historicky hodnotnej stavbe pristúpili s veľkým rešpektom, čomu zodpovedala aj detailná príprava.

Pradiareň považujeme za srdce celého ZWIRNU, a preto sme si na projekt prizvali na Slovensku najskúsenejších spolupracovníkov,“ generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.

V týchto dňoch začína obnova pamiatky čistením prístavieb a asanovaním posledných objektov, ktoré ju v neskorších obdobiach prekryli.

Budova Pradiarne v priebehu nasledujúcich mesiacov dostane nový vzhľad s odkazom na pôvodnú podobu, ktorú pre ňu pred viac ako sto rokmi navrhol architekt David Valentín Junk.

Ateliér Bouda Masár, ktorý má za sebou rekonštrukcie iných významných pamiatok vrátane Bratislavského hradu, vo svojom projekte dbal na historický odkaz objektu a zachováva tak viaceré architektonicko-historické prvky.

Dominantným prvkom Pradiarne 1900 budú pôvodné liatinové stĺpy a betónové klembičky. Tie spolu s kotevnými platňami na fasáde a schodiskami prejdú obnovou pod dohľadom architektov a Krajského pamiatkového úradu.

Historický odkaz doplnia aj repliky chladiarenských veží pri vstupe do budúcich podzemných garáží.

Prvou časťou nového areálu ZWIRN je bytový dom PARI, ktorého kolaudácia bola v máji de ktorého 87 bytov na jeseň tohto roku privíta svojich nových obyvateľov.

Ako ďalej informuje YIT Slovakia, na rekonštrukciu spolu s obnovou Pradiarne 1900 nadviaže vybudovanie podzemnej garáže a priľahlého námestia, ktoré budú dokončené začiatkom roka 2020 a stanú sa tak základom novej vitálnej štvrte.

Jej podoba vzišla z architektonicko-urbanistickej súťaže, v ktorej bolo predstavených 10 návrhov renomovaných architektonických ateliérov zo Slovenska a Českej republiky.

Víťazný návrh ateliéru Compass prinesie nízkopodlažnú blokovú výstavbu, s viac ako 800 bytmi a poloprivátnym priestorom vnútroblokov.

Prvá etapa rezidenčnej časti ponúkne 250 bytov s výhľadom na námestie a aktuálne je v procese získavania potrebných povolení.

Do predaja vstúpi v budúcom roku a plánované ukončenie výstavby prvej etapy je v roku 2021. V tom období je už plánovaná aj výstavba ďalších častí rezidencie a nových komerčných priestorov v južnom bloku areálu.

ZWIRN je nový názov bývalej Bratislavskej cvernovej továrne (BCT)

(red)

Vizaulizácie:YIT Slovakia

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter