Urbanizmus a výstavba 1. september 2018

Povrch Harmincovej je už ako tankodróm, ulica čaká na rozšírenie dlhé roky


Harmincova ulica v Dúbravke, ktorú spravuje magistrát hlavného mesta, čaká na svoju zmenu už dlhé roky. Ide o jednu z hlavných prístupových komunikácií do tejto mestskej časti.

Medzitým, ako sa plány hlavného mesta na jej rozšírenie odďaľujú, sa z povrchu ulice stal miestami tankodrómom. Cesta je hrboľatá najmä v horných častiach ulice.

Ale zanedbaná je aj inde, okrem miest, kde bola pred časom postavená budova a parkovisko jedného z nákupných obchodných reťazcov a vybudovaná svetelná signalizácia.

Na Harmincovej ulici sú dva prístrešky zastávok MHD, ktoré nie sú „štandardné“, ale originálne, s jedinenčným náterom. Jeden z pomaľovaných prístreškov reflektuje zimný šport, ktorý tu má svoje zázemie.

Nevýhodou zastávok je, že autobusy zastavia na frekventovanej ceste a pribrzdia hustú premávku.

Otázne je, prečo už dávno nevykrojili pre vozidlá MHD miesto na zachádzanie, mimo komunikáciu. (Tí starší si pamätajú, ako sa v zimnom počasí zo zastávky na kopci nevedeli pohnúť staré Ikarusy...)

Nie práve najbezpečnejší je aj frekventovaný priechod pre chodcov medzi zimným štadiónom a bývalou pekárňou.

Zhora sa totiž niektorí nezodpovední vodiči rútia neraz veľkou rýchlosťou.

Pokiaľ ide o projekt rozšírenia Harmincovej ulice, ten je známy už od roku 2006, teda zhruba 12 rokov. Na povrch za ten čas preniklo množstvo informácií.

Magistrá narazil na potrebu vykúpenia pozemkov najmä v hornej časti ulice, čo skomplikovalo situáciu. V okolí sa takisto stavia, alebo sa výstavba pripravuje. A aj na tento fakt musí brať mesto ohľad.

Začiatkom novembra 2017 mestskí poslanci schválili peniaze na výkup pozemkov. Konkrétne ide o pozemky súkromných vlastníkov v celkovej výmere 302 m2. Mesto za ne zaplatí 33.430 eur.

Niektorí sa nádejali, že to urýchli celý proces a že rok 2018 by mohol byť tým, ktorý sa zapíše „do dejín“, ako začiatok prác na rozširovaní ulice. Zatiaľ sa ale zdá, že tomu tak nebude.

Začiatkom júna tohto roku sa bratislavský magistrát vyjadril, že v súčasnosti prebieha druhá etapa výkupov pozemkov v zábere stavby a súčasne sa pripravujú podklady na aktualizáciu projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie.

Dohadom o možnom termíne výstavby sa mesto zatiaľ vyhýba.

„So stavebnými prácami bude možné začať až po vydaní a nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia, následnom spracovaní dokumentácie pre realizáciu stavby a taktiež po úspešnom ukončení procesu verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby,“ informoval v júni magistrát.

Územné rozhodnutie pre rozšírenie komunikácie bolo vydané už v roku 2007.

Prvé pozemky pre rozšírenie Harmincovej ulice sa v spolupráci s mestskou časťou podarilo vykúpiť investorovi, ktorý v lokalite stavia bytový komplex.

O ďalšie výkupy sa má postarať magistrát.

Tempo prípravy projektu nedávno kritizoval mestský poslanec za Dúbravku Juraj Káčer. Hoci sa podľa jeho slov výrazne pokročilo vo výkupe pozemkov, zo strany hlavného mesta chýba dôraz v ďalších krokoch.

Magistrát sme vyzvali, aby nám zaslal najaktuálnejšie informácie k projektu.

(rl, tasr)

Foto: BK-original

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter