Urbanizmus a výstavba 5. november 2018

Povolenie na predčasné užívanie hotela Danube skončilo 31. októbra 2018, stavebný úrad ho opäť predĺžil


Posledný októbrový deň skončila platnosť časovo obmedzeného povolenia na predčasné užívanie hotela Danube, ktoré 13. apríla 2018 vydal starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

Dnes o tom informoval novinárov mestský a staromestký poslanec Martin Borguľa.

Podľa neho je hotel napriek tomu v prvých novembrových dňoch ďalej otvorený, normálne funguje a nič nenasvedčuje tomu, že by mal byť zatvorený.

Jednou z podmienok uvedeného povolenia bola povinnosť stavebníka zmeniť kritizovanú fasádu do konca októbra.

To sa však nestalo. Stavebník si nesplnil túto svoju povinnosť, fasáda nebola zmenená, hotel ale napriek tomu zostáva otvorený.

„Je veľmi smutné sledovať, že staromestský úrad a starosta nedokážu dodržať vlastné nariadenia a vysporiadať sa s tými, ktorí nedodržujú zákony a pravidlá.

Starosta urobil v tejto kauze už niekoľko protichodných rozhodnutí, doslova „kotrmelcov“ od prvotného vyhlásenia vo februári o okamžitom zatvorení hotela, kým si stavebník nesplní všetky svoje povinnosti cez aprílové dočasné povolenie prevádzky až po dnešné status quo, ktorým je otvorený hotel bez akejkoľvek zmeny fasády,“ povedal poslanec M. Borguľa.

Fasáda hotela bola od začiatku kritizovaná odbornou aj laickou verejnosťou.

Ukázalo sa totiž, že stavba nebola realizovaná v súlade so stavebným povolením.

Developer pri rekonštrukcii hotela postupoval v rozpore s pravidlami a vzhľad novej fasády nekonzultoval s Krajským pamiatkovým úradom, napriek tomu, že v mestskej časti Staré Mesto je to súčasť stavebného povolenia a povinnosť každého stavebníka.

Podľa Borguľu vedenie Starého Mesta najprv vyhlásilo, že hotel nedostane kolaudačné rozhodnutie, kým fasádu nezmení. Po pár mesiacov ale zmenilo názor a hotel dostal povolenie na predčasné užívanie.

„Už tento krok staromestského starostu bol obrovským ústupkom developerovi. A pochybnosti, že hotel už zostane otvorený aj v prípade, že fasáda nebude do konca októbra zmenená, sa ukázali ako oprávnené.

Dnes je 5. novembra a hotel je v plnej prevádzke – môžete si rezervovať izbu, otvorená je reštaurácia, lobby bar, salóniky. Bohužiaľ, silný developer opäť raz v Starom Meste zvíťazil,“ povedal Martin Borguľa.

Na otázku, čo by mal budúci starosta v tejto súvislosti urobiť, odpovedá M. Borguľa vo videu.

Zrekonštruovaný hotel Park Inn by Radisson Danube Bratislava v centre mesta ostáva naďalej otvorený.

Staromestský stavebný úrad totiž predĺžil predčasné užívanie hotela, ktoré pôvodne platilo do konca októbra.

Po novom je predĺžené na päť mesiacov od začiatku prác týkajúcich sa zmeny kritizovanej fasády. 

"Momentálne bolo vydané rozhodnutie o predĺžení predčasného užívania hotela v súlade so záväzným stanoviskom Krajského pamiatkového úradu (Bratislava, pozn. TASR), ktorý umožnil predčasné užívanie na dobu určitú, na dobu piatich mesiacov od začiatku realizácie zmeny fasády," uviedol v pondelok na brífingu starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, ktorý v tohtoročných komunálnych voľbách svoj post obhajuje.

Stavebný úrad tým zároveň zamietol iný návrh, ktorým stavebník žiadal o predĺženie tohto užívania až do doby celkovej kolaudácie hotela. Kolaudačné konanie bolo totiž vo februári tohto roka prerušené a hotel stále nie je skolaudovaný.

Avšak s prerušením kolaudačného konania sa musí mestská časť vysporiadať aj s protestom prokurátora.

Podľa neho sa stavebný úrad nezaoberal predmetnou vecou svedomite a zodpovedne a v jeho rozhodnutí o prerušení konania absentujú odôvodnenie rozhodnutia.

"Neviem, čo bude o päť mesiacov. Verím, že stavebník dodrží slovo a v súlade so stanoviskom pamiatkarov zmení fasádu," odpovedal na otázku TASR, čo nastane v prípade, že stavebník päťmesačnú lehotu nedodrží.

Nezodpovedanou otázkou tiež zostáva, kedy stavebník s prácami začne. Isté je len to, že niekoľko týždňov je fasáda hotela zo strany Hviezdoslavovho námestia pod lešením, s prácami sa doteraz nezačalo.

Na margo výzvy trojnásobného poslanca Martina Borguľu, ktorý sa v komunálnych voľbách uchádza o post staromestského starostu, aby hotel uzatvoril, ak nebolo jeho predčasné užívanie predĺžené, starosta skonštatoval, že takúto právomoc stavebný úrad nemá.

(red + TASR)

Foto a video: BK-orig.

1 komentár
ODPOVEDAŤ Filip Cernak | 6. 11. 2018, 11:23

Chudak pan Borgula, pekne z toho musi byt vycerpany, fakt mi ho je uprimne luto. Obzvlast ked som ho osobne videl pred hotelom vcera ako to nataca, aky bol napaty a nekoordinovany, potom rychlo sadol do manzelkinho Mini Coopera a odfrcal prec, napriek tomu ze sam jazdi na BMW 7 so soferom. Staci sa pozriet na jeho vacky pod ocami. Aby clovek ustal tolko nekonecnych predvolebnych lzi, kecov a samozrejme stresov, si to vyzaduje kazdy vecer minimalne flasu cerveneho vina, ktore v takych mnozstvach znacne dehydruje organizmus a preto si telo zadrziava vodu, nakolko pocituje jej velky nedostatok. Najhorsie je, ze sa to zial objavi na mieste, ktore sa neda tak lahko zakryt. Odporucam neodignorovat tento signal tela, pretoze potrebujeme zdraveho a koncentrovaneho starostu Stareho Mesta, aby dodrzal to co propaguje. Martin drzim Vam palce! Filip

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter