Urbanizmus a výstavba 16. september 2019

Pod Bratislavským hradom sa začali prípravné práce k projektu Vydrica


Pod Bratislavským hradom pri Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu sa začali prípravné práce pred spustením výstavby developerského projektu Vydrica.

Od Rybárskeho cechu po Vodnú vežu realizuje investor momentálne terénne úpravy, po ktorých bude nasledovať statické zabezpečenie hradného brala. Výstavbu prvej etapy projektu plánuje spustiť v prvom kvartáli budúceho roka a dokončiť koncom roka 2022.

V pondelok o tom informovali zástupcovia developera Vydrica Development, ktorý stavbu realizuje.

Prvá fáza stavebných prác zahŕňa odťaženie zeminy a časti skalného masívu až po bývalé parkovisko, odťaženie a statické zabezpečenie brala. "Hrubé terénne úpravy boli začaté v auguste a skončené by mali byť okolo januára a februára budúceho roka.

Nasledovať budú prácami na technickej infraštruktúre," priblížil šéf developmentu projektu Vydrica Juraj Juritka. Všetky práce, ktoré sa na mieste realizujú, majú podľa jeho slov platné povolenia. Na stavbe aktuálne realizujú aj recykláciu zeminy.

Developer deklaruje, že takmer všetka recyklovaná zemina a stavebný odpad sa znovu použije na stavbe alebo pri iných stavebných projektoch v Bratislave. Investor zároveň dokončuje projektovú dokumentáciu a v najbližšom čase chce podať žiadosť o stavebné povolenie na výstavbu prvej fázy projektu. So spustením jej výstavby ráta v prvom kvartáli budúceho roka.

Vpravo: Hraničný kameň, nájdený v svahu - na jednej strane erb Pálfyovcov, na druhej Bratislavy

Na pozemku je viacero historických pamiatok. Investor tvrdí, že rozoberanie historických artefaktov na území a ich dočasné zakonzervovanie sa realizuje v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Bratislava a pod stálym dohľadom archeológa, ktorý je prítomný na stavbe.

"Múr za Arzenálom sme geodeticky zamerali, nafotili a digitálne zadokumentovali. Momentálne ho rozoberáme schváleným postupom. Rovnako pozostatky Kempelenovho vodovodu, ktorý bol odbornou firmou zadokumentovaný a rozobraný na tehly, ktoré zakonzervujeme a uložíme na vhodné miesto.

Tam počkajú na svoje opätovné použitie, ktoré bude súčasťou budúcej podoby Vydrice," priblížil vedúci oddelenia realizácie stavieb Daniel Horník.

Predpokladané pokračovanie stavebných prác v druhej a tretej fáze bude zahŕňať prípravu terénu od Vodnej veže smerom k Mostu SNP, následne výkop jamy a odťaženie hradného brala. Pred začatím výstavby sa má doťažiť zemina pre garáže a podzemné podlažia bytových domov.

Projekt Vydrica má byť komplexom obytných a administratívnych budov. Investor ráta so 450 bytmi a 700 parkovacími miestami. V prvej z troch etáp developer plánuje vybudovať 208 bytov. Projekt má priniesť 800 pracovných príležitostí. Územie má byť pešou zónou s dopravou organizovanou v podzemnej garáži.

Celkové ukončenie výstavby je v pláne v roku 2024. Investor ráta s nákladmi na výstavbu v sume približne 200 miliónov eur.

(TASR)
Foto: Br. kuriér
2 komentáre
ODPOVEDAŤ Igor | 16. 9. 2019, 21:51

ako som si prečítal tak investor chce postaviť zase len mrtvé mestečko ako zukermandel to je kancelárie garáže a nejaké ubytovanie pre majetných fuj že sa nehanbia takto kamuflovať a zavádzať že vraj akú hodnotu tam postavia zase len jedno poskomunistické mrtvé sídlisko pre majetných aby sa im to vyplatilo ale žiadne kvalitné mestotvorné prostredie aké tu mohlo byť keby ho neboli takí istí komunistický zvrhlíci a ignoranti zničili a zbúrali je to územie ktoré má svoju historickú a kultúrnu úroveň a zaslúži si byť zhodnotené i kvalitnou architektúrou a nie znehodnotené sídliskovou zástavbou

Vladyka | 17. 9. 2019, 01:39

Mám obavy už nielen o hrad Strečno, ale už aj o Bratislavský hrad! Keď sa objavia prvé trhliny v jeho múroch, dajte mi , prosím, vedieť!!! Nech sa zasmejem, aj keď už budem v hrobe! Ano, Zuckermandel je už teraz mŕtva štvrť!

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter