Urbanizmus a výstavba 17. máj 2019

Penta Real Estate postaví v Bratislave nový mestský park


V lete budúceho roka, spolu s dokončením 1. etapy rezidenčnej a kancelárskej časti projektu Sky Park, dostane Bratislava nový mestský park.

Informuje o tom spoločnosť Penta Real Estate.

Na koncepte verejných priestorov spolupracoval okrem ateliéru Zahy Hadid aj známy urbanista Igor Marko a londýnske štúdio Townshend.

Rozlohou viac ako 30-tisíc m2 ho možno prirovnať k obľúbenej Medickej záhrade či Prezidentskému parku. Celkové náklady na výstavbu parku sú vo výške 4,5 milióna eur.

Investor tvrdí, že verejná zóna v rámci veľkorysého priestoru prinesie so sebou množstvo možností využívania voľného času.

Súčasťou parku bude bežecký chodník, rôzne športoviská, veľké detské ihrisko, výbeh pre psov, vodné plochy, ale aj útulné malé kaviarne či obchodíky.

Citlivo je podľa developera navrhnutá zeleň v parku bude kombináciou mikrozáhrad s veľkými zelenými plochami s okrasnými drevinami a stromami.

V centre mesta tak vznikne rozmanitý prírodný biotop.

Koncept parku pripravoval ateliér Zahy Hadid, na jeho dotvorení spolupracoval urbanista Igor Marko z Marko&Placemakers a štúdio Townshend,

ktoré je známe viacerými projektami verejných priestranstiev najmä v Londýne. Generálnym projektantom je slovenská spoločnosť GFI.

Koncept parku je založený na niekoľkých princípoch.Sú nimi vlnitá krajina v rovinatej časti mesta.Rekreačné prostredie je vytvorené zvlnenou krajinou,

ktorá sa v častiach s okolitými ulicami zdvíha a vytvára mestské rozhranie a v časti, kde klesá, umožňuje vstup do prírodného prostredia.

Ďalej - kontinuálny priestor - pohyb v rámci verejného priestoru je voľný, chodníky sú dizajnované tak, aby kopírovali prirodzený pohyb ľudí.

Aktívny parter - všetky budovy disponujú parterom, ktorý je určený pre obchody a služby.

Jurkovičova tepláreň - historická budova teplárne s jej funkciami pôsobí ako katalyzátor pre aktívne využitie verejného priestoru.

Scénická krajina - park je bohatý na množstvo kvalitatívne rozdielnych priestorov – od komunitných až po centrálne zhromaždovacie zóny.

O projekte Sky Park

Prvé tri rezidenčné veže, ktoré sú momentálne vo výstavbe, obsahujú takmer 800 bytov a sú už takmer vypredané. Štvrtá rezidenčná veža je aktuálne vo fáze získavania potrebných povolení, jej výstavba by sa mala začať začiatkom roka 2020.

Súčasťou projektu sú aj dve kancelárskej budovy. Prvá z nich, Sky Park Offices,

je už tiež vo výstavbe, pričom na 31-tisíc m2 prenajímateľnej plochy ponúkne nájomcom najmodernejšie kancelárske priestory.

Obsahuje aj viac ako 1200 m2 určených pre drobné obchodné prevádzky a takmer 500 parkovacích miest.

Autorom tejto budovy je nemecký architektonický ateliér Vietzke & Borstelmann Architekten a generálnym projektantom GFI. Jej stavba by mala byť dokončená v prvej polovici roka 2020.

Druhá kancelárska budova, ktorej autorom je architektonické štúdio Zahy Hadid, disponuje v súčasnosti záväzným stanovisko magistrátu a je v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Jej výstavba by sa mala začať začiatkom roka 2020. Komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne si vyžiada investíciu viac ako 11 miliónov EUR.

Jej dokončenie sa očakáva spolu s prvou fázou rezidenčných veží.

Penta Real Estate celkovo investuje do projektu Sky Park viac ako 420 miliónov eur.

(red)

Vizualizácie: Penta Real Estate

1 komentár
ODPOVEDAŤ MTMarko | 17. 5. 2019, 19:03

Naájdite nahé-Ženy vo vašom suusedstve tu zadajte na-: nome.ga/nahe

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter