Urbanizmus a výstavba 29. november 2019

Obhorenú fasádu na Hlavnom námestí začali rekonštruovať presne po roku od požiaru


(Staré Mesto/Bratislavský kuriér, rl) - Vo štvrtok 28. novembra sa začala rekonštrukcia obhorenej fasády secesnej budovy na Hlavnom námestí. Budovu, ktorá patrí Kooperative zasiahol požiar  počas vlaňajších vianočných trhov 28. novembra 2018.

Podľa PR manažérky a hovorkyne Kooperativy Silvie Noskovej Illášovej, všetky pamiatkové prieskumy sú ukončené. Uviedla ďalej, že Krajským pamiatkovým úradom bola schválená architektonická štúdia obnovy budovy a zároveň projektová dokumentácia na obnovu hlavného priečelia zasiahnutého požiarom.

„Včerajším dňom bola zahájená rekonštrukcia fasády a kamenného obkladu. Termín dokončenia rekonštrukcie závisí od jej priebehu, ktorý musí byť v súlade s možnosťami obnovy národnej kultúrnej pamiatky a obnovy chránených prvkov. Realizácia konkrétnych krokov bude závisieť aj od počasia,“ dodala pre Bratislavský kuriér.

Dňa 28. novembra 2018 sme ihneď priniesli informácie, podľa ktorých požiar zachvátil predajné stánky pred reštauráciou Roland, z nich sa oheň rozšíril aj na reštauráciu.

Plamene nezasiahli vedľajšiu kaviareň Schoco Cafe Maximilian Delikateso.

Podľa našich informácií reštaurácia Roland vyhorela a plamene sa rozšírili až do 3. poschodia budovy Kooperativy. 

Doplnené o správu TASR:

Na Vianočných trhoch na Hlavnom námestí v Bratislave vypukol požiar.

Námestie a budovy v bezprostrednej blízkosti sú evakuované. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová.

"Požiar vypukol po pol štvrtej popoludní. Vznikol po výbuchu propán-butánových fliaš a rozšíril sa na vedľajší murovaný objekt.

Hlavné námestie a budovy v bezprostrednej blízkosti sú evakuované, hasiči vykonávajú hasebné práce a prieskum objektov.

Pri udalosti zasahuje 25 príslušníkov HaZZ so siedmimi kusmi hasičskej techniky. Farkasová informovala, že na miesto smerujú aj dobrovoľní hasiči z DHZO Ružinov.

Doplnila, že podľa predbežných informácií sa pri požiari nikto nezranil.

POLÍCIA:

Dnes krátko pred 15.30 hod sme prijali oznámenie o požiari na Vianočných trhoch na Hlavnom námestí v Bratislave.

Na miesto sa ihneď dostavili všetky záchranné zložky. Príslušníci Hasičského a Záchranného zboru požiar lokalizovali a uhasili.

Miesto požiaru je zabezpečené hliadkami Policajného zboru.

Podľa doterajších informácií došlo k požiaru pri výmene plynovej fľaše.

Pri požiari bol zranený jeden muž, ktorý bol službou RZP prevezený na ošetrenie do jednej z bratislavských nemocníc.

Výška materiálnej škody bude vyčíslená dodatočne.

Bližšie informácie k požiaru poskytne polícia po vyjadrení zisťovateľa príčin požiarov a vykonaní všetkých potrebných procesných úkonov vyšetrovateľom Policajného zboru.

O téme sme písali aj tu

(rl)

Foto: Bratislavský kuriér/zo dňa 28.11.2019 a 29.11.2018

sk.wikipedia.org:

Palác Uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky alebo palác Roland je secesný palác v najužšom centre Bratislavy v centrálnej časti Hlavného námestia v Starom Meste. Patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

V minulosti sa na jeho mieste nachádzal omnoho menší dom, ktorý patril rodine Auerovcov z 15. storočia a istý čas tu bývala uhorská kráľovná Mária ktorá sa po neúspešnej bitke pri Moháči presťahovala do Bratislavy.

V roku 1893 dom kúpila Uhorská eskontná a zmenárenská banka, ktorá ho v roku 1906 zbúrala a na jeho mieste postavila secesný palác, dnes známy aj ako Roland. Palác bol dokončený v roku 1911 v secesnom štýle.

Po rekonštrukcii v roku 1999 tu dnes na prízemí sídli reštaurácia Roland Café, pričom celá budova patrí poisťovni Kooperativa.

28. novembra 2018 bola kaviareň Roland a fasáda budovy po požiari na vianočných trhoch poškodená.

4 komentáre
ODPOVEDAŤ lohan | 1. 12. 2019, 07:53

Ďalšia ťažká rana svetovému imperializmu.

RRQQ | 4. 12. 2019, 11:32

Omyl.

ODPOVEDAŤ Rudo | 30. 11. 2019, 13:27

Fakt najlepší čas na opravu - v okolí to dýcha Vianočnými trhmi, a časom Vianoc - nebolo vhodnejšie počkať už 3-4 mesiace, keď to vydržalo celý rok. Navyše ide zimné obdobie, čo tiež nie je pre stavebné práce na fasáde moc vhodné obdobie, či .... ?!

RRQQ | 4. 12. 2019, 11:33

Nezáleží to na nejakých vianočných trhoch ale na rôznych zmluvách.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter