Urbanizmus a výstavba 26. júl 2018

Obec Devín o okolie hradu: Kedy sa už kompetentní konečne zobudia?


Aj keď okolie Národnej kultúrnej pamiatky Devínsky hrad dokáže počas rôznych podujatí na jar a počas leta pritiahnuť množstvo návštevníkov, všedné dni v týždni, aj počas turistickej sezóny, tu vyzerajú dosť biedne.

Štát, kraj a ani samospráva mesta nedokážu z tohto hodnotného, nádherného i mystického miesta, urobiť pútavú atrakciu pre návštevníkov. Je to pre Bratislavu i Slovensko, hanba. Napokon, posúďte sami.

Pod hradným bralom...v súčasnosti

Aj keď samotný hrad Devín, je konenčne po rokoch pre návštevníkov už prístupný celý a je pomerne dobre udržiavaný, horšie je to s jeho okolím.

Parkovisko pod hradom je zanedbané, podhradiu chýba dobová architektonická tvár, zaujímavé prevádzky a kvalitná údržba. Je to tak už roky, zrejme aj kvôli nevyjasneným vlastníckym vzťahom, ktoré sa

týkajú najmä parkoviska. Vzhľad bufetov nie je reprezentatívny.

Situáciu ohľadom rozvíjania typického podhradného koloritu, sa snažia aspoň počas víkendu zachrániť drobní predajcovia suvenírov, či ríbezľového vína. Je to však slabá náplasť.

Bufet Najvacpalac sme našli v utorok 24. júla zatvorený

Štát, obec i hlavné mesto sa dostali do situácie, že tu vlastne nemôžu takmer nič. (naozaj?) Katastrofa.

Toto starobylé historické miesto si zaslúži adekvátnu úpravu a rozumný rozvoj zodpovedajúci jej významu. Tieto vety sú ale zrejme len hádzaním hrachu na stenu. Kompetentné orgány tu zlyhávajú na celej čiare.

Mestská časť Devín je už roky v tzv. nútenej správe. Nikoho, okrem samotného Devína to nezaujíma, dokonca sa tu rozvíja „divoká“ urbanizácia, obec je nechaná na pospas svojmu osudu. Katastrofa!

Pod Hradným bralom, smerom k delte Moravy, je už mesiace postavený prenosný plot kvôli padajúcom skalám. Vyzerá to tam nedôstojne a nepekne, o zeleň pod skalami a burinu sa nikto "nestará..." Nikoho to asi netrápi.

Podobne ako asi nikoho netrápi kauza bývalého amfiteátra – a opachy pod ním v podobe rozpadajúcej sa budovy, ktorá pohľadmi neslávne víta návšetvníkov prichádzajúcich loďami z Rakúska.

Bufet U rytiera... sme našli zatvorený...

Aspoň že nový bufetík na tomto nábreží ponúka zaujímavý sortiment občertvenia a príjemné posedenie. Návštevnosť starobylého a slávneho Devína nevytrhnú ani návštevníci z výletných lodí. Ich plavebná frekvencia je však počas týždňa aj v lete, poskromná.

Záver? Kompetentní na Devín kašlú. Neexistuje koncepcia, rozumná urbanizácia, vkusné architektonické plány, atraktívne vymyslené prepojenie destinácií. Chýbajú vážne odborné návrhy na refreš celej lokality. Obnova, ktorá by dostala toto miesto na kvalitatívne vyššiu úroveň.

A to v prospech nielen návštevníkov, ale aj Bratislavčanov.

V prvom rade treba Devín oddlžiť a prijať opatrenie, aby sa v budúcnosti nemohlo zopakovať to, čo sa stalo pred mnohýmmi rokmi. Kto sa na to konečne podujme?

Komu tu skutočne záleží na Slovensku a jeho perle v podobe takého nádherného miesta ako je Devínske bralo, vlievajúca sa Morava do Dunaja, nad ktorými sa vypína nádherný masív jedinečnej Devínskej Kobyly?

To už tu nikomu na ničom nezáleží...? Katastrofa!

(rl)

Foto: BK-mobil

článok o Devíne vnútenej správe je tu

Slovanské nábrežie - pred bufetom, otvorený je od 15-tej aj cez týždeň

3 komentáre
ODPOVEDAŤ jhaksi | 27. 7. 2018, 16:58

Komu na Devíne záleží? No zjavne nie Devínčanom, ktorí neschopnú starostku Ľ. Kolkovú zvolili opäť do funkcie.

Ersl | 27. 7. 2018, 22:44

Ako môže niekto povedať takú hlúposť, že to je vina Devínčanov?

jhaksi | 28. 7. 2018, 16:57

Ersl-jednoznačne, Kolková nerobí nič. Žijem tu a je to najnechopnejšia osoba aká kedy na starostovskej stoličke sedela. Bola zvolená len preto že ide na ruku developerom a pracháči ju volia.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter