Urbanizmus a výstavba 25. september 2019

Novomestskí poslanci žiadajú urýchlené zbúranie skeletu Snežienky


Budova bývalej reštaurácie Snežienka v bratislavskom lesoparku pri dolnej stanici lanovky na Kamzík je dlhodobo nevyužívaná.

Túto stavbu má v správe bratislavská mestská časť Nové Mesto. Jej poslanci na poslednom miestnom zastupiteľstve schválili dlho pripravovanú ideovú súťaž na potenciálne využitie územia v budúcnosti.

Poslanci Jakub Mrva a Martin Vlačiky však upozorňujú, že stavba je v dezolátnom stave a ohrozuje svoje bezprostredné okolie.

"Už v roku 2006 bolo odporúčanie skelet Snežienky zbúrať. Statický posudok z roku 2016 úplne jasne konštatuje závažné poškodenie – zdevastované nosné murované konštrukcie, obnaženú a skorodovanú nosnú výstuž, skorodované prvky nosných stĺpov a väzníkov a poškodenie celej stavby v dôsledku poveternostných podmienok a rozkrádania," priblížil Mrva.

Stavba je podľa jeho slov veľkým bezpečnostným rizikom pre svoje bezprostredné okolie. V susedstve Snežienky sa totiž nachádzajú dve detské ihriská, rekreačný areál Drieňovské lúky či turistické chodníky.

"Veľkým problémom je aj pre samotnú lanovku, keďže je pevne spojená s jej dolnou stanicou a môže tak ohroziť lanovku a jej prevádzku ako takú," podotkol.

Poslanec Vlačiky upozornil, že odstránenie skeletu je finančne náročné a mestská časť Nové Mesto nedisponuje takýmito prostriedkami. Oslovili preto so žiadosťou o pomoc aj bratislavského primátora Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraja Drobu.

"Obom sme rovno na mieste ukázali dezolátny stav Snežienky a poprosili ich o spoluúčasť pri búraní. Táto časť lesoparku je naozaj obľúbeným rekreačným miestom pre návštevníkov z celej Bratislavy a okolia a je spoločným záujmom túto ruinu odstrániť čím skôr," skonštatoval.

Na základe tejto iniciatívy vyzvali poslanci miestneho zastupiteľstva uznesením starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého, aby začal aktívne rokovať s predstaviteľmi hlavného mesta a BSK o neodkladnom zbúraní železobetónového skeletu.

"Ideová súťaž nám síce pravdepodobne prinesie pekné návrhy a vizualizácie možného budúceho využitia priestoru, avšak nerieši aktuálnu situáciu s nebezpečnou stavbou v srdci lesoparku, ohrozujúcu svoje okolie. Aj preto by sme už nemali búranie odkladať a vyčkávať, ale skelet zbúrať," tvrdí Mrva.

Ako podotkol, následne je možná diskusia, aké využitie územia tam je vhodné. "Či by tu mal byť menší bufet, požičovňa športových potrieb a priestory na ekovýchovu ako navrhujeme, alebo niečo iné.

Každopádne, budem trvať na tom, aby tu akákoľvek výstavba bola maximálne citlivá voči okolitému prírodnému prostrediu a nepriniesla na Železnú studničku motorové vozidlá," poznamenal poslanec.

(TASR)
Foto: Archív Br. kuriér
1 komentár
ODPOVEDAŤ Rudo | 25. 9. 2019, 20:12

...a čo tak ,, prehrýzť,, závisť a skúsiť využiť aspoň skelet objektu

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter