Urbanizmus a výstavba 3. marec 2020

Národné a kongresové centrum by chcel mať starosta Nového Mesta v Istropolise


Národné a kongresové centrum v Bratislave, o ktorom hovorila v minulých dňoch vláda, by malo byť v Istropolise.

Myslí si to starosta Nového Mesta (NM) Rudolf Kusý, ktorý sa v stredu 26. februára postavil pred túto budovu a novinárov a pripomenul, že vláda schválila financie na podporu vzniku kongresového centra do výšky 60 mil. eur.

Ako R. Kusý ďalej povedal, ide podľa neho o dohodu s kultúrnou iniciatívou, ktorá je tvorená Globsecom a takmer dvoma stovkami kultúrnych pracovníkov a významných umelcov z celého Slovenska.

„Pre nás je nevyhnutné a žiadame, aby nové kultúrne centrum vzniklo práve tu, kde to má svoju tradíciu a kde Bratislavčania a ľudia z celého Slovenska sú zvyknutí chodiť, kde je výborné miesto z hľadiska dopravy a logistiky. Práve preto budeme žiadať a žiadame vládu SR, aj kultúrnu iniciatívu, aby investícia bola zrealizovaná tu, v Novom Meste,“ uviedol.

Rovnako žiada investora Istropolisu, aby dal k dispozícii Istropolis, aby tu mohlo vzniknúť moderné kultúrne centrum.

„My žiadame, aby sa kultúrna iniciatíva za pomoci súhlasu súčastí samospráv spojila s investorom a aby tu sa táto investícia štátu zrealizovala, pričom investor dá k dispozícii budovu a pozemok“.

Starosta NM chce, aby celý proces budúcej prípravy projektu bol pod kontrolou verejnosti a aby išlo o transparentný proces.

Oslovili sme aj majiteľa Istropolisu, spoločnosť Immocap. Jej riaditeľ Martin Šramko uviedol:

„Uvedomujeme si, že lokalita Trnavského mýta je veľmi vzácna a špecifická svojou kultúrno-spoločenskou funkciou. S týmto predpokladom od začiatku pristupujeme k príprave projektu. 

Sme pripravení viesť dialóg s pánom starostom a nevylučujeme ani dialóg s Iniciatívou za kultúrne a kongresové centrum, 

všetko však bude záležať od ich konkrétnych podmienok a požiadaviek a od toho, do akej miery by to  ovplyvnilo naše doterajšie plány“.

Vláda SR nedávno neuvoľnila peniaze na výstavbu Národného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave, schválila len rámec participácie štátu na tomto projekte a vôľu vlády podporiť vznik takéhoto centra. Po schválení návrhu, ktorý sa týkal vzniku kongresového centra v Bratislave, to uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Vicepremiér reagoval na slová poslancov OĽaNO Natálie Milanovej a Eduarda Hegera, ktorí kritizovali krok vlády a označili ho za predvolebný akt.

Raši odmietol súvislosť s nadchádzajúcimi voľbami, pripomenul, že umelecká a občianska iniciatíva už dlhšie volá po takomto centre, ktoré kultúra potrebuje, a navyše má výrazný ekonomický potenciál v oblasti kongresovej turistiky. 

"Vláda schválila rámec spolupráce s účasťou štátu a poverila ma, aby som vyrokoval primeranú účasť zástupcov štátu v orgánoch občianskeho združenia, ktoré bude projekt zastrešovať," povedal. Upozornil, že proces má jasne definované podmienky. 

"Musí sa zrealizovať štúdia uskutočniteľnosti, ktorá podobne ako samotný projekt bude posúdená Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, Protimonopolným úradom SR i Európskou komisiou," zdôraznil.

Na vybudovanie Národného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave by malo byť do roku 2026 vyčlenených do 60 miliónov eur. V stredu o tom na svojom zasadnutí rozhodla vláda.

Hlavným cieľom projektu je vytvoriť v hlavnom meste moderné a multifunkčné centrum, ktoré bude organizovať a hostiť národné aj svetové kongresové a kultúrne podujatia rôzneho charakteru.

Ide napríklad o medzinárodné kongresy, kultúrne a odborné podujatia na najvyššej úrovni, podujatia štátnej a verejnej sféry, ale aj menšie športové podujatia.

Jeho vybudovaním by sa podľa predkladateľov materiálu podporil aj samotný rozvoj kongresového turizmu v Bratislave a na Slovensku.

Financovanie výstavby projektu Národného kultúrneho a kongresového centra má byť realizované prostredníctvom účelovej dotácie, ktorú bude čerpať občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum. Združenie má rokovať o možnej lokácii centra.

Dotáciu na centrum kritizovalo hnutie OĽaNO na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente. Vláde vyčíta, že 60-miliónovú dotáciu schvaľuje dva týždne pred parlamentnými voľbami a pýta sa, kam sa predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) tak ponáhľa. 

"Nespochybňujeme cieľ, aby centrum vzniklo, avšak cesta, akou sa to ide udiať, vyvoláva množstvo otáznikov," uviedla Milanová. Jej stranícky kolega Heger poukázal, že o projekte nebola verejná diskusia.

(rl, tasr)

Foto: Br. kuriér

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter