Urbanizmus a výstavba 4. apríl 2019

Na zbúranie centra Apollo 1 má už developer právoplatné povolenie


Na zbúranie biznis centra Apollo 1 na Prievozskej ulici v Bratislave, ktorému hrozilo zrútenie, už má developer HB Reavis právoplatné povolenie.

TASR to potvrdila hovorkyňa investora Martina Jamrichová. Termín spustenia búracích prác neuviedla. Povedala, že sa momentálne venujú príprave podrobného harmonogramu prác,

ktorý zverejnia hneď, ako budú jasné všetky jednotlivé kroky a ich časová postupnosť.

"Veríme, že v najbližších mesiacoch sa o tieto informácie podelíme.

Zároveň stále platí, že budeme podrobne a v dostatočnom časovom predstihu všetkých informovať, teda ako aj rezidentov v okolí, tak aj všetkých Bratislavčanov," uviedla Jamrichová. 

Developer deklaruje, že búranie budovy bude vykonané citlivo. Pôjde o postupné rozoberanie so snahou čo najmenej zaťažiť životné prostredie aj okolie.

"Samozrejmosťou je recyklácia. Recyklovať sa bude napríklad sklo, kovy, sadrokartóny alebo betón.

Pozeráme sa aj na možné opätovné využitie prvkov, napríklad betón sa dá rozdrviť a použiť na stavbu chodníkov.

Rozobratie budovy po častiach má okrem šetrnosti k životnému prostrediu aj ďalšiu výhodu, a to menej hluku a prachu počas asanačných prác," spresnila Jamrichová.

Po zbúraní má na predmetnom pozemku následne vyrásť Nové Apollo, sedempodlažná budova s ôsmym ustúpeným podlažím, so zeleným átriom a s viac ako 480 parkovacími miestami v podzemí.

Má sa stať podľa developera vstupnou bránou do štvrte Nové Nivy.

"Nové Apollo vnímame ako nový projekt, záleží nám na tom, aby sme Ružinovu vrátili miesto, kde sa bude ľuďom dobre pracovať," podotkla Jamrichová.

Investor sľubuje modernú architektúru, nové prevádzky a cyklistické centrum.

V roku 2015 zistili v biznis centre Apollo 1 problémy so statikou objektu, ktoré boli také závažné, že budovu bolo potrebné uzatvoriť a prestať užívať.

Medializované informácie v tom čase hovorili o preťažení budovy na viacerých miestach o 50 percent, na jednom mieste až o 250 percent.

Vlastník centra pôvodne uvažoval, že po realizácii potrebných stavebno-technických opatrení obnoví jeho prevádzku začiatkom roka 2016.

Následné statické posudky však preukázali závažné poškodenie statiky objektu a odporučili objekt asanovať.

Stavebný úrad v Ružinove prijal žiadosť o asanáciu v polovici septembra 2018.

Tá bola v septembri a októbri doplnená a po doručení všetkých podkladov oznámil stavebný úrad v polovici októbra 2018 začatie konania verejnou vyhláškou.

Stavebný úrad v Ružinove vydal koncom januára 2019 búracie povolenie a čakalo sa na jeho správoplatnenie.

(TASR)
Foto: tasr
0 komentárov
Pridajte komentár

Anketa

Od komunálnych volieb uplynuli 2 roky, sme v polčase... volili by ste ich opäť?

45%
15%
16%
6%
2%
5%
6%
5%


Na začiatok stránky hore
Newsletter