Urbanizmus a výstavba 27. november 2018

Na Račianskej ulici vyrastie projekt svetového mena: Guthaus


V bývalej industriálnej lokalite na Račianskej ulici vznikne rezidenčný projekt. Chátrajúca zóna má ožiť prostredníctvom projektu GUTHAUS.

Má priniesť nový pohľad na architektúru pre ľudí a brániť rozširovaniu mesta na úkor okolitej prírodnej krajiny.

Developer Corwin spúšťa výstavbu projektu, ktorý má nahradiť takzvaný brownfield - hnedú zónu na mape mesta, ktorej pôvodná funkcia expirovala.

Zaniknutá i industriálna zóna na Račianskej bola v minulosti naviazaná na prítomnosť neďalekej železnice.

Nachádzala sa tu píla a parketáreň, v súčasnosti sa jedná o desiatky rokov chátrajúce územie, ktoré danej lokalite nie je schopné prinášať žiadne pozitívne využitie.

Spoločnosť Corwin oslovila viacerých odborníkov na mestskú i krajinnú architektúru a moderné energetické riešenia (AllesWirdGut, MAN MADE LAND, raum & kommunikation, Transsolar Klimaengineering).

Cieľom projektu GUTHAUS má byť urbanizácia tejto nefunkčnej lokality. Dôraz kladie prevažne na  originálnu architektúru a komplexné riešenie  priestoru,

ktoré majú podľa developera nielen zohľadňovať súčasné vzťahy v území, ale aj vytvárať a podporovať nové väzby.

„Z pohľadu napĺňania rôznych parametrov môžeme už dnes povedať, že návrh projektu počíta až s o takmer 40% menšou zastavanou plochou a o 20% menej podlažiami v porovnaní s územným rozhodnutím.

Zároveň, celková výmera zelených plôch v rámci exteriéru napĺňa koeficient zelene až na 150%,“ hovorí Karol Machánek, projektový manažér spoločnosti Corwin.

Spoločnosť CORWIN je jedným z dlhodobých podporovateľov Novej Cvernovky, ktorá sa nachádza neďaleko budúcej adresy projektu GUTHAUS.

Okrem Novej Cvernovky spolupracuje aj s OZ Bratislavské rožky, ktoré sa venuje ochrane historických a kultúrnych hodnôt mesta a ich prenosu ďalším generáciám,

ale aj s iniciatívou Naše Karpaty, ktorej cieľom je ochrana lesov a revitalizácia turistických a cyklistických trás.

Polyfunkčný bytový komplex GUTHAUS má svojim budúcim obyvateľom priniesť najvyšší komfort bývania v bytoch so štedrými výmerami, inteligentnou reguláciou tepla a stropným kúrením i chladením,

balkónmi prístupnými z každej izby a oknami na celú výšku miestnosti, ktoré zabezpečia dostatok svetla a vzdušnosti v byte.

Komfortné bývanie v meste podčiarkujú aj funkčné riešenia: spoločný záhradný gril a letná kuchyňa, priestranné lobby,

práčovňa a priestor pre umývanie domácich miláčikov či údržbu bicyklov a dostatok priestoru na ich odloženie.

Samozrejmosťou je podľa developera veľké množstvo zelene v exteriéroch komplexu, ktoré zahŕňa aj zelené strechy. Tie sú súčasťou všetkých projektov developera, pretože významne znižujú teplotné výkyvy strešnej konštrukcie a tým aj prehrievanie v lete či ochladzovanie v zime.

Zároveň chránia izolačné vrstvy strešného plášťa pred UV žiarením, čím predlžujú jeho životnosť minimálne na dvojnásobok.

V spolupráci s berlínskymi krajinnými architektami sa developer pri návrhu riešenia verejných priestorov podrobne zameriava na tému zachytávania dažďových vôd priamo v území, ktorá je najmä v Bratislave stále aktuálnejšia.

(red)

Vizualizácie: Corwin

1 komentár
ODPOVEDAŤ Igor | 19. 1. 2019, 20:54

konečne nejaká zaujímavá architektúra ale len z cudziny ???? i keď to nevadí možno sa na fakulte architektúry chytia za nos prečo nie sú nový slovenský architekti a je ich dosť navrhnúť zauiímavé stavby a nie škatule bez fantázie a ducha

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter