Urbanizmus a výstavba 12. december 2017

Na projekt Eurovea 2 si investor prizval barcelonskú architektku Beth Galí


Projekt Eurovea 2 z hľadiska charakteru a dizajnu verejných priestorov a v celej zóne Pribinova, navrhne medzinárodne uznávaná krajinná architektka Beth Galí.

Informovala o tom spoločnosť J&T Real Estate.

Ako developer uvádza v správe pre médiá, rozšírenie nábrežného projektu Eurovea o druhú fázu, má vytvoriť v Bratislave novú plnohodnotnú mestskú štvrť, ktorej dôležitou súčasťou budú veľkorysé verejné priestory.

S cieľom vytvoriť v Eurovea 2 kvalitné mestské prostredie sa developer projektu a architekti projektu GFI rozhodli prizvať do tímu architektku s medzinárodným renomé a skúsenosťou s realizáciami v najväčších európskych metropolách.

Krajinná architektka, urbanistka, dizajnérka a profesorka Beth Galí z barcelonského ateliéru BB+GG Architects je autorkou niekoľkých ikonických námestí, ulíc, promenád a parkov vo viacerých európskych metropolách.

„Projekt, akým je Eurovea, si svojim významom pýta vytvorenie nielen kvalitných objektov, ale aj kvalitne riešených verejných priestorov, ktoré by zároveň mali jasný rukopis a charakter.

Preto sme sa, aj po dohode s developerom projektu, rozhodli prizvať k spolupráci Beth Galí, ktorá je odborníčkou s medzinárodným renomé a preniesť jej skúsenosti z európskych miest k nám do Bratislavy,“ vysvetlil pozadie spolupráce Radoslav Grečmal zo štúdia GFI.

Beth Galí je autorkou riešení verejných priestorov po celej Európe, medzi jej najznámejšie realizácie patrí promenáda pri mestskej pláži v Barcelone, centrálne priestory v írskom Corku a nábrežná promenáda v Hafencity v nemeckom Hamburgu.

Foto: Bathing area Barcelona

Beth Galí zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Harvardskej univerzite v USA a na európskych univerzitách v Lausanne, Delfte a Rotterdame.

Okrem návrhu riešenia verejných priestorov v EUROVEA2 by výsledkom práce Beth Galí v Bratislave mal byť aj dizajn manuál na zjednotenie verejného priestoru v rámci celej zóny Pribinova, pričom do tohto procesu autori projektu plánujú zapojiť aj mesto.

O Beth Galí a BB+GG Architects

Architektonické štúdio BB+GG vedie architektka Beth Galí, ktorá je známa svojimi prelomovými architektonickými a dizajnérskymi návrhmi od 60. rokov minulého storočia.

Je držiteľkou mnohých akademických titulov doma v Španielsku aj v Európe.

Na začiatku 90. rokov pôsobila Beth Galí vo funkcii zástupkyne riaditeľa Inštitútu pre urbanistický rozvoj o olympijské hry (IMPU’92), pričom práve v tomto období došlo k redefinovaniu identity a k premene Barcelony na svetovú metropolu v oblasti kultúry, umenia aj fyzickej obnovy.

Profesionálne skúsenosti Beth Galí siahajú od nábytkového a industriálneho dizajnu až k verejným expozíciám a zahŕňajú významné architektonické riešenia a projekty ako verejné ulice, námestia a parky v Španielsku (Barcelona, Zafra, Terrassa), Írsku (Dublin and Cork), Holandsku a Nemecku (Hafencity v Hamburgu).

Od roku 1994 je Beth Galí profesorkou na Vysokej technickej škole architektúry v Barcelone (ETSAB) v odbore krajinná architektúra a urbanizmus.

Zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Harvardskej univerzite v USA a na európskych univerzitách v Lausanne, Delfte a Rotterdame. Je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení za projekty v oblasti architektúry, krajinnej architektúry a priemyselného dizajnu.

(red,jtre)

Foto: jtre

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter