Urbanizmus a výstavba 22. apríl 2019

Na požiarom poškodenej budove na Hlavnom námestí realizujú prieskum


Na historickej budove na bratislavskom Hlavnom námestí, ktorú koncom novembra 2018 poškodil požiar, aktuálne realizujú pamiatkový prieskum fasády.

Deje sa tak pre potreby finalizácie projektu obnovy a rekonštrukcie. Potvrdila to poisťovňa Kooperativa, ktorá je majiteľom objektu.

V marci boli na fasáde ukončené čistiace práce.

Zatiaľ však nie je známe, kedy sa začne s rekonštrukčnými prácami. "Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, príprava a realizácia rekonštrukcie je o to náročnejšia,

a preto si vyžaduje adekvátny čas a zodpovedný prístup všetkých zainteresovaných strán," povedala Zuzana Wagnerová z poisťovne Kooperativa. 

Proces obnovy národnej kultúrnej pamiatky rieši poisťovňa v súčinnosti s bratislavským magistrátom a Krajským pamiatkovým úradom Bratislava.

"Postupujeme systematicky, v súlade možnosťami obnovy národnej kultúrnej pamiatky a obnovy chránených prvkov," podotkla Wagnerová.

Na Hlavnom námestí vypukol 28. novembra 2018 popoludní na vianočných trhoch v jednom zo stánkov požiar a rozšíril sa na priľahlú budovu.

Požiar vznikol po výbuchu propán-butánových fliaš. Zranila sa pri ňom jedna osoba. Škodu v tom čase predbežne odhadli na viac ako 200.000 eur. 

Stánok však podľa magistrátu nebol súčasťou vianočných trhov hlavného mesta.

Samospráva tvrdí, že majitelia stánku nemali podpísanú nájomnú zmluvu s mestom a ani nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva.

Polícia začala krátko po udalosti trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia.

(TASR)
Foto: Archív Br. kuriér
Budova v súčasnosti
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter