Urbanizmus a výstavba 3. december 2019

Mestské lesy: Nad Líščím údolím v Karlovej Vsi vybudovali náučný chodník s altánkom


Mestské lesy Bratislava (MLB) v spolupráci s miestnymi obyvateľmi a o. z. Iniciatíva Naše Karpaty, vybudovali náučný chodník o histórii a ekologickom význame lesa Sitina.

Súčasťou náučného chodníka je aj nový lesoparkový altánok so sedením a ohniskom, kde si môžu návštevníci oddýchnuť a opekať.

Lúku, ktorá už bola zarastená náletovými drevinami a burinou bola vyčistená a bude pravidelne kosená.

Náučný chodník má päť zastavení s informáciami o histórii kopca Sitina s vinohradníckou tradíciou, bunkrami z 1. sv. vojny či valovým opevnením, o klimatickej zmene a význame lesov, návštevníci sa dozvedia zaujímavosti o miestnych zvieratách, stromoch a rastlinách.

Ako uvádzajú MLB, organizácia dostáva od návštevníkov podnety na suché stromy popri chodníkoch, prípadne už spadnuté stromy cez lesné cestičky.

„Naši pracovníci preto zmapovali okolie najviac navštevovaných chodníkov a v ich tesnej blízkosti napočítali približne 300 už vyschnutých stromov, ktoré predstavujú ohrozenie pre návštevníkov.

Tieto stromy sa chystáme v najbližšej dobre odstraňovať,“ informujú MLB. Mestský podnik ale nebude posielať ťažkú techniku tam, kde netreba, aby minimalizoval poškodenie lesných ciest a preto väčšinu stromov len zhodí na zem a spriechodní chodník.

Projekt bol urobený s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.

Mestská časť Karlova Ves pomohla s výrobou drevených konštrukcií na náučné tabule. Obyvatelia Peter Pronay a Milan Ďurica boli iniciátori projektu a tvorcovia textov na náučných tabuliach.

(red)

Foto: MLB

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter