Urbanizmus a výstavba 10. apríl 2019

Majiteľ Domu odborov ešte nechce komunikovať, aké má s budovou plány


Budúcnosť Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte nie je verejnosti naďalej jasná.

Hoci budova a priestor pred ňou má od roku 2017 nového majiteľa — spoločnosť Trnavské Mýto (v minulosti First SPV), za ktorou stoja developeri Immocap Group a YIT,

tí aj v tejto chvíli považujú akúkoľvek komunikáciu na túto tému za predčasnú. Hlavné mesto deklaruje,

že s majiteľom aktívne komunikuje. V záujme samosprávy je zachovať kultúrnu funkciu, a teda veľkokapacitnú sálu.

Spoločnosť Trnavské Mýto nechce zatiaľ zverejniť detaily, argumentuje aj náročnosťou a rozsahom projektu.

Tak ako v minulosti, tak aj teraz uviedla, že chce priniesť kvalitný mestotvorný projekt regionálneho významu so zachovaním kultúrno-spoločenskej funkcie.

"Momentálne sa nachádzame v pracovnom procese, ktorý zatiaľ nemá konkrétne výstupy na prezentáciu a publikovanie.

Po nedávnych komunálnych voľbách pokračujeme v prípravách a intenzívnom dialógu s novým vedením mesta a mestskou časťou.

Našou prioritou je ďalej postupovať v súlade s ich predstavami a smerovaním," povedala firma pre TASR.

Deklaruje, že spolupracuje s tímom odborníkov, aby bližšie pochopila aktuálne potreby zóny a kultúrneho spektra záujemcov a dokázala naplniť ich požiadavky v prostredí.

Ako podotkla, ambíciou je vytvoriť kvalitný projekt, ktorý do tohto "dlhodobo zanedbaného verejného priestoru" vráti život, aj v súvislosti s oživeným záujmom o železničnú trať Filiálka.

"Územie Trnavského mýta spolu s Istropolisom a jeho okolím, považujeme za jeden z kľúčových dopravných a spoločenských priestorov v Bratislave,

ktoré sú momentálne neudržiavané, ale zároveň sú veľkou príležitosťou na zlepšenie verejného života nielen pre obyvateľov v susedných štvrtiach, ale aj v celom meste," uviedla spoločnosť.

Ako tvrdí, v súčasnosti je v úvodnej fáze projektu, ale keď bude disponovať konkrétnejšími výstupmi, verejnosť bude informovať.

Práce, ktoré sa momentálne vykonávajú v okolí Domu odborov, súvisia podľa firmy výlučne s prípravou fan zóny pri príležitosti májových majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Bratislave,

ktoré organizuje Slovenský zväz ľadového hokeja. "Príprava zóny na pozemku pred Istropolisom nijako nesúvisí so samostatnou budovou.

Všetky úpravy vonkajšieho priestoru sú výlučne v kompetencii organizátora majstrovstiev a nebudú nijakým spôsobom zasahovať do existujúceho projektu Istropolisu.

Roky nefunkčný podstavec bol odstránený z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti návštevníkov fan zóny," uviedla spoločnosť.

Organizácia DOCOMOMO Slovensko v utorok (9. 4.) upozornila na architektonické hodnoty a spoločenský význam Domu odborov.

Vyzvala preto predstaviteľov samospráv a aj vlastníkov nehnuteľnosti, aby deklarovali svoje zámery v území a predložili ich na verejnú diskusiu.

Hlavné mesto pre TASR uviedlo, že v marci sa primátor Matúš Vallo spolu so svojimi poradcami stretol so zástupcami spoločnosti Immocap Group.

"Predmetom rokovania bol stav projektu v lokalite súčasného Istropolisu a proces medzinárodnej architektonickej súťaže,

ako aj potreba mesta na zachovanie kultúrnej funkcie a dopravného riešenia.

Primátor zdôraznil, že je v záujme mesta zachovať kultúrnu funkciu, a teda veľkokapacitnú sálu," povedal hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Obe strany sa dohodli na ďalších konzultáciách aj za účasti spoločnosti YIT. Mestská časť Nové Mesto zatiaľ na otázky TASR neodpovedala.

(tasr)
Foto: archív Br. kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter