Urbanizmus a výstavba 10. december 2019

Magistrát vyhlásil súťaž na architektonické riešenie Nám. SNP a Kamenného námestia


Bratislavský magistrát vyhlásil súťaž na komplexnú premenu Námestia SNP a Kamenného námestia, v podobe architektonicko-urbanistickej súťaže s názvom „Námestie SNP a Kamenné námestie, Bratislava, Súťažný dialóg 2019 /2020“.

Hlavné mesto uviedlo, že v rámci projektu „Živé námestie“ boli zozbierané dáta a spracované analýzy, ktoré sa týkajú Námestia SNP a Kamenného námestia.

Tieto poslúžili ako podklad pre verejnú architektonickú súťaž, z ktorej môže následne vzísť dlhodobá stratégia rozvoja týchto území.

Zámerom je, aby budúcu podobu námestia pomohli vytvoriť čo najlepší architekti a aby bola tým najlepším, čo je dnes možné.

Prihlásiť sa do súťaže je možné do 17.januára 2020. Magistrát informuje, že na začiatku vyberie komisia z prihlásených tímov štyri, ktoré sa na základe predložených podkladov budú javiť ako najspôsobilejšie pre spracovanie kvalitného návrhu.

Na úvodnej verejnej konferencii, ktorej konanie mesto predpokladá v marci 2020, im bude predstavené územie a aktuálna diskusia v témach, ktoré považuje za najpodstatnejšie. „Po necelých dvoch mesiacoch, na prelome apríla/mája 2020, by všetky tímy mali predstaviť komisii, expertom a lokálnym aktérom svoje koncepcie.

Po diskusii dostanú spätnú väzbu a usmernenia pre ďalšie dopracovanie. Následne, s odstupom približne ďalších dvoch mesiacov, predstavia súťažiaci už dopracované návrhy, komisia ich po diskusii vyhodnotí a zoradí podľa kvality,“ uvádza magistrát.

Súťažiaci podľa neho predložia cenové ponuky, ktoré budú posúdené spolu s výstupmi z predchádzajúcej etapy.

S účastníkom, ktorého ponuka (primárne kvalita, sekundárne cena) bude najlepšia, sa uzatvorí zmluva, ktorej predmetom bude ďalšia práca na návrhu v nadväzujúcich projektových stupňoch.

Členmi komisie sú Matúš Vallo, SK, primátor Bratislavy, Zuzana Aufrichtová, SK, starostka Starého mesta, Igor Marko, SK/GB, architekt, www.markoandplacemakers.com, Michal Fišer, CZ, architekt, www.triarchitekti.cz, Marko Studen, SLO, architekt, www.scapelab.com

Daniel Zimmermann, AT, krajinný architekt, www.3zu0.com, Pierre Alain Ttrévelo, FR, architekt, www.tvk.fr, Náhradníci členov komisie sú Antonín Novák, CZ, architekt, www.drnh.cz, Juraj Šujan, SK, poradca primátora Bratislavy, architekt v Šujan-Štassel

Michal Marcinov, SK, MIB – Útvar verejného priestoru, člen Živé námestie, kraj. arch. – LABAK, Roman Žitňanský, SK, MIB – Útvar verejného priestoru, architekt.

Mesto uviedlo, že pri úvodnej konferencii a pri pracovných stretnutiach sa zúčastnia aj experti, prizvané osoby a lokálni aktéri na danom území. Ide o cca. 30 odborníkov na rôzne aspekty riešeného zadania, zástupcov inštitúcií sídliacich v riešenom území a ďalších relevantných prizvaných.

V súčasnosti Metropolitný inštitút Bratislavy pripravuje nový dokument, ktorý stanovuje princípy, ktoré by sa mali uplatňovať pri tvorbe verejných priestorov v Bratislave.

Magistrát ďalej oznámil, že revitalizácia Námestia SNP a Kamenného námestia bude slúžiť ako pilotný projekt, v ktorom sa dané princípy aplikujú v rámci tém, ako sú Priestorová identita – ide o podporenie genia loci a pamäte miesta, čitateľnosť mestskej krajiny, dramaturgia vnímania a využívania priestoru, ľahká identifikovateľnosť priestorov, odstraňovanie vizuálneho smogu.

Ďalšou témou je Mobilita – ide o preferenciu pešieho pohybu pred ostatnými formami dopravy, následne cyklodoprava, verejná doprava, obslužná doprava a osobná doprava.

Ďalšou témou je Životné prostredie – tu ide podľa mesta o zavádzanie opatrení slúžiacich na adaptáciu na klimatickú zmenu – výsadba a zachovanie uličných stromoradí, prispôsobenie výberu drevín na predpokladané zvýšenie teploty, druhová diverzifikácia drevín, hospodárenie so zrážkovou vodou.

Téma Zdravie a bezpečnosť má priniesť tvorbu zdravého prostredia – podporu aktívneho pohybu, opatrenia na redukciu znečistenia, hluku, nevhodného osvetlenia, vizuálna a sociálna kontrola, interakcia.

Sociálna dimenzia, inklúzia podľa magistrátu znamená, že verejný priestor má slúžiť všetkým užívateľom – v rovine sociálnych a generačných vrstiev alebo schopnosti mobility.

Napokon téma funkčnosť a ekonomická návratnosť znamená, že pri tvorbe priestorov je nutné brať do úvahy ich budúcu funkčnú náplň - vytvoriť jej potrebné infraštruktúrne zabezpečenie, terénnu konfiguráciu a vyhnúť sa formovaniu vizuálnych bariér.

(red)

Foto: HMB

2 komentáre
ODPOVEDAŤ aneta | 12. 12. 2019, 10:45

A v hornej časti námestia ostanú autá? veď Vallo veľkohubo vyhnal z námestia môžno desatinu áut. Stále je tam parkovisko.

ODPOVEDAŤ lohan | 11. 12. 2019, 09:28

Hlavne treba celé námestie vydláždiť hladkou vyleštenou dlažbou, tak ako pred pomníkom SNP. Treba len dúfať, že pri kladení vencov nebude popršané a vrchnosť sa nebude váľať po zemi. Uvidíme.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter