Urbanizmus a výstavba 20. august 2019

Čo zostalo z industriálnej zóny bývalej rafinérie Apollo?


Aktuálna masívna stavebná činnosť a čulý pracovný ruch v oblasti bratislavských Mlynských Nív a zóny Chalupkova so sebou prinášajú oprávnené očakávania obyvateľov Bratislavy.

Vedeli ste však, že na tomto mieste stála jedna z najvýznamnejších industriálnych zón Rakúsko-Uhorska a od roku 1895 aj Rafinéria Apollo?

Možno by tam stála dodnes, keby ju pred 75 rokmi nezasiahlo ničivé bombardovanie.

Svoju úlohu pri tom zohrala aj prvá slovenská špiónka Trixy. Čo ju k tomu viedlo?

Nielen príbeh Trixy, ale príbeh celej Apolky je neuveriteľne fascinujúci a hlavne ten náš – príbeh design factory.

Ak chcete vedieť viac o tom, čo tu  z predvojnových čias zostalo, príďte na INDUSTRIAL DAYS 15. – 16. septembra 2019 do design factory.

Ocitnete sa v protileteckom kryte uprostred bombardovania, budete sledovať ako rastú nové stavby, spoznáte túto časť svojho mesta z inej perspektívy. História sa už nezopakuje.

„Budova design factory na Bottovej ulici v Bratislave je spolu s Jurkovičovou teplárňou jednou z dvoch posledných budov pôvodnej Rafinérie Apollo.

Pred pätnástimi rokmi sme  si túto budovu od Západoslovenskej energetiky prenajali a zrekonštruovali.  

Vdýchli sme do nej plnohodnotný spoločenský a kultúrny obsah.

Aj vďaka tomu sme sa začali industriálnymi budovami dôslednejšie zaoberať a zistili sme, že ich hodnota je oveľa vyššia ako si mnohí vedia predstaviť.

A je dokonca aj  vyčísliteľná. Na Industrial Days sa dozviete ako. Nezostaneme však iba pri budove design factory.

Pozrieme sa na celú zónu a spoločne objavíme posledné pamiatky jej bohatej industriálnej minulosti.“ Uviedla organizátorka projektu, architektka Zuzana Zacharová.

Program piateho vydania projektu Industrial Days začne 15. septembra nedeľnou projekciou dokumentov zachytávajúcich príbehy a autentické zábery spomínanej oblasti.

INDUSTRIAL CINEMA otvorí dokument Trixy z cyklu RTVS Prvá,

prinesie bližší pohľad na udalosti predchádzajúce samotnému bombardovaniu rafinérie Apollo prostredníctvom príbehu prvej slovenskej špiónky a jej misie.

Druhý z filmov bude relácia Zabudnuté okamihy, venovaná priemyselnej architektúre Bratislavy z roku 2013.

V pondelok, 16. septembra sme pre milovníkov histórie, architektúry a industriálu pripravili bohatý program, ktorý otvorí ranný INDUSTRIAL WALK

– prechádzka okolo Apolky so siedmimi zastávkami, pri ktorých si predstavíme históriu konkrétneho miesta, či budovy a rozvinieme diskusiu o ich smerovaní, budúcnosti a hodnote.

Industrial walk vychádza z medzinárodného formátu Urban walk a sprevádzať nás ňou bude architekt Tomáš Hanáček.

Dopoludnie bude ďalej pokračovať prednáškami odborníkov – historikov a architektov z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity,

Oddelenia architektúry Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave a ďalších.

INDUSTRIAL TALK prinesie odborný pohľad na bývalú industriálnu zónu rafinérie Apollo, ale aj živú diskusiu o jej transformácii na novú modernú mestskú štvrť .

V rámci Industrial Days predstavíme aj pôvodnú výstavu INDUSTRIAL EXHIBITION:

Okolo Apolky, ktorá sa prirodzene vyvinula zo štúdia historických prameňov.

„Pri objavovaní archívnych pokladov, pôdorysov, máp, dokumentov a fotografií sme si uvedomili, že by bola veľká škoda, keby sa o nich nedozvedela aj široká verejnosť,

preto sme sa rozhodli pripraviť výstavu, ktorá predstaví aj doteraz nezverejnené materiály.“ Hovorí o vzniku výstavy kurátorka Eva Belláková.

Na sklonku dňa venujeme priestor pamätníkom bývalej rafinérie Apollo (od r. 1949 Slovnaft, a. s.),

ktorí si v rámci INDUSTRIAL STORIES pospomínajú na roky pôsobenia v tejto lokalite, na presun rafinérky do Vlčieho hrdla,

ale rovnako sú vítaní aj ľudia, ktorí v jej blízkosti žili, či pracovali v továrňach v rámci celej industriálnej zóny.

Vďaka spolupráci s občianskym združením Čierne diery pre milovníkov industriálnych pamiatok

a kvalitného umenia v rámci projektu Industrial Days pokrstíme aj novú autorskú grafiku design factory od Karola Trnovského.

(red)

Foto: Zdroj: DesignFactory

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter