Urbanizmus a výstavba 13. január 2020

Budúcnosť schátraného amfiteátra pod hradom Devín ostáva nejasná


Budúcnosť schátraného amfiteátra na Slovanskom nábreží pod hradom Devín v Bratislave je naďalej nejasná. V prípade tohto objektu je totiž naďalej aktuálne súdne konanie.

Bývalé vedenie mesta v roku 2017 deklarovalo, že chce vrátiť do tohto objektu život a obnoviť v ňom kultúru a zároveň ho zrekonštruovať. Budova stojí na jednom z turisticky najatraktívnejších miest na Slovensku, pri sútoku Moravy a Dunaja.

Amfiteáter pod hradom Devín je predmetom zmluvy o nájme a rekonštrukcii nebytových priestorov, ktorá bola uzavretá 28. novembra 1990 so spoločnosťou Seafly na dobu určitú na 99 rokov. Účelom nájmu je zrekonštruovanie priestorov a ich využívanie ako reštaurácie, manažérskej školy a amfiteátra.

"V súčasnosti sa uskutočňuje so spoločnosťou Seafly súdne konanie o uložení povinnosti poskytnúť súčinnosť vo veci rekonštrukcie amfiteátra a o platnosť zmluvy o nájme.

Pokiaľ nebude ukončené príslušné súdne konanie (prípadne nebude vec vyriešená mimosúdne), nie je možné v predmetnej veci rekonštrukcie amfiteátra postupovať ďalej," povedal pre TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

V roku 2017 bývalý primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal vyhlásil, že predmetom súdneho sporu je to, kto je majiteľom a správcom tohto objektu.

"Mesto tu chce vrátiť život, obnoviť kultúru, zrekonštruovať javisko, hľadisko a realizovať kultúrne predstavenia.

S týmto cieľom sme sa veľakrát stretli s dotknutou spoločnosťou, aby sme dorokovali riešenie výhodné pre Bratislavu, aby sa sem vrátil život. Nedarí sa nám to. Spoločnosť stále tvrdí, že ona je vlastníkom, a nechce s mestom ďalej rokovať," povedal.

Budova na brehu Dunaja, ktorá je jediným zachovaným objektom hitlerovskej tretej ríše na Slovensku, roky chátra.

Súdy riešia od roku 2008 spor iniciovaný švédskou spoločnosťou o platnosť nájomnej zmluvy ešte z roku 1990. Na prvom stupni ho hlavné mesto v roku 2012 vyhralo, keď Okresný súd Bratislava I zamietol návrh Seafly.

Amfiteáter bol postavený v Devíne po tom, ako mestečko po Mníchovskej dohode z roku 1938 odčlenili od Československa a pripojili administratívne k Rakúsku.

Ako pripomenul v minulosti pre médiá historik Štefan Holčík, v 30. rokoch bolo na území tretej ríše rozšírené budovanie zhromažďovacích priestorov vo voľnej prírode pre veľké masy ľudí, kde by bolo možné umocňovať myšlienku nadradenosti nemeckého národa. Takýto areál vznikol i v Devíne.

Budovu, ktorú spravoval sa socializmu podnik Reštaurácie a jedálne, získalo po roku 1989 do správy Mestské múzeum, ktoré sa ju rozhodlo na 99 rokov bezplatne prenajať spoločnosti Seafly so sídlom v Štokholme. Spoločnosť ju bola podľa zmluvy povinná zrekonštruovať.

Mestské zastupiteľstvo Bratislavy vyhlásilo zmluvu na zasadnutí v marci 1991 za protizákonnú.

Žiadosť súkromnej firmy o odovzdanie objektu v roku 1995 magistrát odmietol. Argumentoval tým, že zmluva je od začiatku neplatná z dôvodu absencie predchádzajúceho súhlasu mestskej časti.

Seafly v minulosti žiadala o to, aby bola hlavnému mestu uložená povinnosť zabezpečiť stavebné povolenie potrebné na rekonštrukciu objektu.

(TASR, red)
Foto: archív Br. kuriér
2 komentáre
ODPOVEDAŤ Juraj Janosik | 19. 9. 2020, 10:06

Mozno by nebolo od veci pozriet sa na to, KTO stoji za spolocnostou Seafly a CO svojim konanim sleduje. Ale pre investigativnych novinarov to zrejme nie je dost atraktivna tema.

ODPOVEDAŤ RRQQ | 22. 1. 2020, 16:28

Smutné!

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter