Urbanizmus a výstavba 1. október 2018

Bratislava má ako jediná nové a vylepšené smart urban lavičky


K doterajším trinástim štandardným Steora smart lavičkám pribudlo v Bratislave ďalších 15 unikátnych Steora lavičiek typu Urban+, ktoré prešli inováciou a disponujú špeciálnymi funkciami.

Informuje o tom magistrát v tlačovej správe. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal sa pred pár dňami osobne stretol v Primaciálnom paláci s tvorcom týchto smart lavičiek Ivanom Mrvošom z Chorvátska, konateľom spoločnosti POWER MODE a zástupcom spoločnosti GF Concept, ktorá ich pre mesto zakúpila, darovala a zabezpečí aj ich technickú prevádzku.

Hlavné mesto je momentálne jediným na svete, kde sa tieto lavičky, ktoré generujú wifi sieť a sú vybavené aj funkciou vyhrievania, nachádzajú.

Hlavné mesto má momentálne 13 smart lavičiek typu Standard, ktoré fungujú na slnečné konektory a 15 unikátnych nových lavičiek Steora Urban+, ktoré sú hybridné, napojené na elektrinu a dobíjajú sa cez slnečné konektory. 

Oproti typu Standard majú navyše bočné LED informačné panely, vyhrievané sedenie a vbudovanú kameru na mapovane pohybu ľudí a navyše sú opatrené predelovým sedením.

Užívateľ si môže bezdrôtovou technológiou nabiť mobilný telefón, pripojiť sa na internet v rámci wifi pripojenia. Steora Urban+ lavička má aj 2 USB porty.

Ako informoval Igor Salopek z distribučnej spoločnosti POWER MODE: „Som veľmi rád, že sa podarilo Bratislave ako prvému mestu na svete inštalovať nový model mestskej lavičky Urban.

Lavičky Steora sú inštalované vo vyše 37 krajinách z celého sveta a užíva ich viac ako jeden a pol milióna užívateľov.“

Od mája 2017 si do súčasnosti dobíjalo mobil na lavičkách v meste Bratislava 14 536 ľudí a 20 817 používalo internet.

Lavičky sú umiestnené v centre, na vybraných zastávkach MHD (na Panónskej, pri Auparku, na Staromestskej, na Kapucínskej, na Obchodnej, na Radlinského pri Blumentáli, na Nám. SNP, na Šafárikovom nám., na Mostovej ul., na Karadžičovej, pri Zimnom štadióne o. nepelu, pred Prezidentským palácom na Hodžovom nám.

Pribudnúť má lavička aj na Farského v Petržalke, pričom elektrinu a napojenie na sieť preberajú od Dopravného podniku Bratislava, a.s. Všetky náklady na prevádzku a údržbu pokrýva GF Concept.

(red, hmb)

Foto: hmb

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter