Župné voľby 2017 30. október 2017

Michal Sýkora: Po voľbách je potrebná vecná diskusia o doterajšom fungovaní regionálnej samosprávy


O voľby do VÚC je zo strany občanov dlhodobo nízky  záujem. V súvislosti s nedávnym vyhlásením predsedu ZMOS Michala Sýkoru k týmto voľbám, sme ho požiadali o krátky rozhovor.

Ešte predtým ale pripomeňme, že M. Sýkora vo vyhlásení okrem iného konštatuje, že od volebnej účasti záleží kvalita rozhodnutí VÚC. Podľa neho voľby do orgánov samosprávnych krajov majú priamy vplyv na budúce rozhodovanie, regionálny rozvoj a spoluprácu krajských samospráv s mestami a obcami. Ako ďalej pripomína, vo voľbách sa o dôveru voličov uchádzajú aj starostovia a primátori, ktorí majú cenné priame skúsenosti s rozvojom samospráv, poznajú kompetencie, zodpovedne nastavujú lokálne priority a svojimi rozhodnutiami ich presadzujú. Práve preto môže byť ich volebný úspech pri voľbe poslancov výraznou pomocou v činnosti vyšších územných celkov.

 

Voľby do VÚC sú dlhodobo sprevádzané najnižšou účasťou voličov pokiaľ ide o voľby pre SR. Nie je to spôsobené práve duplicitou v rámci výkonu prerozdelenia kompetencií štát - mestské a miestne samosprávy?

V žiadnom prípade nemôžme hovoriť o duplicite, lebo každá samospráva disponuje svojimi vlastnými kompetenciami, to znamená, že napríklad do pôsobnosti VÚC patria stredné školy a miestnej samospráve základné školy a ďalšie školské zariadenia. A takto by sme mohli pokračovať v sociálnej oblasti, kultúre, alebo v správe ciest.

 

Nie je táto nízka účasť voličov spôsobená práve tým, že občania zväčša nevedia alebo ani nerozumejú tomu o čom vlastne VÚC je?

Je to podľa mňa spôsobené tým, že VÚC majú špecifické právomoci, pri ktorých len v niektorých prípadoch dochádza k priamemu kontaktu s obyvateľmi. Napríklad schvaľujú otváracie hodiny lekárom a lekárnikom, ale obyvatelia nevnímajú, kto o tom rozhodol.

 

Nie sú úrady samosprávnych krajov len ďalším súkolím v rozvíjajúcej sa byrokratickej mašinérii množstva úradov?

Nemyslím si, že by sme mali hovoriť o byrokratickej mašinérii, keďže právomoci musí niekto vykonávať a výkon kompetencií v praxi zabezpečujú úradníci. Skôr si myslím, že po voľbách je potrebná vecná diskusia o doterajšom fungovaní a návrhoch na vylepšenie stavu regionálnej samosprávy.

 

Vo funkcii ste dostatočne dlho na to, aby ste videli negatíva a pozitíva VÚC - nestačia napr. tri kraje? Ušetrili by sa peniaze. Napokon ušetrenie peňazí po zrušení VÚC vyčíslil nedávno pán Beblavý...

Práve vďaka dlhoročným skúsenostiam som veľmi opatrný k výrokom, za ktorými nepoznáme konkrétne dopady. Ušetrenie peňazí je jedná vec, ale to, čo je nemenej dôležité, je efektívne zabezpečovanie agendy. Kvalita a rýchlosť rozhodovania a v neposlednom rade dostupnosť úradov, ktoré ich zabezpečujú. Preto sa dnes musíme sústrediť na čo najvyššiu volebnú účasť a po voľbách by sa mohli realizovať odborné diskusie. V tejto chvíli by som nezneisťoval občanov úvahami: "Čo by bolo, keby bolo."

 

(rl, foto: ZMOS)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter